Російська владамає намір побудувати опріснювальну установку під Сімферополем, щоб полегшити водопостачання міста. Про це заявив підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов, підкресливши, що реалізувати проєкт доручив президент Росії Володимир Путін. Тим часом у Сімферополі продовжують діяти графіки відключення води.
Водночас Сергій Аксенов стверджує, що завдяки бурінню нових свердловин вододефіціт у кримській столиці буде подолано в березні 2021 року. При цьому російська влада планує примусово викуповувати джерела, що є в приватному володінні, якщо господар не погодиться давати воду з них. На думку Аксенова, такі заходи допоможуть Сімферополю протриматися до того, як запрацює нова опріснювальна установка в Миколаївці. Про нову ініціативу російської влади в спробі забезпечити півострів водою йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Кримський громадський активіст Сергій Акімов розповів Крим.Реалії, що, за його спостереженнями, в російському інформаційному просторі водну проблему півострова вважають за краще по можливості взагалі не обговорювати.
Російські ЗМІ обговорюють все що завгодно, тільки не водну проблемуСергій Акімов
– Раніше нестачу води особливо не помічали, бо її відключали в основному вночі, а тепер графіки досить жорсткі: з дев'ятої ранку до шостої вечора відключають практично весь Сімферополь. Не розумію, як обходяться мами з дітьми і люди похилого віку – напевно, запасаються. Але навіть коли воду дають, тиск дуже слабкий, а її якість посто жахлива. Коли зараз набираєш про запас – вона постоїть, і там видно осад. Це така промаслена іржа. І при цьому російські ЗМІ обговорюють все що завгодно, тільки не водну проблему: Білорусь, Азербайджан і таке інше, але не це. А у нас відбувається катастрофа, тому що води немає і вирішення проблеми теж. Протягом усіх цих шести років ми неодноразово чули, як Аксенов і Константинов запевняли, ніби українська вода Криму не потрібна – і ось до чого дійшло. Водосховища пересохли, чекаємо дощів, але з кожним днем все гірше.
На думку Сергія Акімова, встановлені російською владою ємності з водою взимку можуть замерзнути, і кримчани знову залишаться ні з чим. У такій ситуації активіст зважився висловити публічний протест російській владі.
Опреснители не спасут крымчан, и наши чиновники на 100% виноваты в том, что происходит в КрымуСергей Акимов
– Тож я вийшов на одиночний пікет – щоб заявити, що влада не вирішує проблему. Вони говорять про що завгодно – тепер про опріснювальні установки – але нічого не змінюється. До того ж оброблена таким чином вода містить різні хімікати, і, наскільки я знаю, пити її шкідливо. У тих же Об'єднаних Арабських Еміратах опріснену воду не вживають в їжу, для цього використовують очищену бутильовану. У нас же мало хто може дозволити собі купити її, тому що ціни серйозно виросли. Мені здається, єдиний варіант зараз – домовлятися з українською владою, щоб відновити роботу Північно-Кримського каналу. Опріснювачі не врятують кримчан, і наші чиновники на 100% винні в тому, що відбувається в Криму. Треба було думати раніше, поки до такої кризи не дійшло. Будують мости, дороги, а про найголовніше забули – я вважаю, це шкідництво.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Панацея з моря: чи будуть все-таки в Криму пити опріснену воду?
Сергій Акімов переконаний в тому, що в подальшому водна проблема тільки посилюватиметься і що кримчани почнуть виходити на акції протесту з цього приводу. Раніше представники української влади неодноразово заявляли, що Північно-Кримський канал, який до початку російської анексії забезпечував до 80% водних потреб півострова, запрацює знову тільки після деокупації Криму.
Колишній депутат підконтрольної Росії міської ради Сімферополя Степан Кіскін, хоч і не розраховує на дніпровську воду, налаштований оптимістично.
- Ми якось справляємося. Я не скажу, що все добре, але ось зараз бурять додаткові свердловини, в Миколаївці будують опріснювальний завод. Це чудова ідея, але починати треба було ще п'ять-шість років тому, про що я говорив неодноразово. На той момент вистачало водосховищ і свердловин, але почали б тоді - зараз була б зовсім інша ситуація. Якщо Міноборони будуватиме опріснювальний завод - впораються за місяць-два, а якщо наша влада - це, напевно, розтягнеться на пів року.
Криму не вистачить одного опріснювального заводу, щоб задовольнити потреби промисловості, а для побутових потреб води і так достатньо – вважає колишній голова Рескомітету Автономної Республіки Крим з водогосподарського будівництва і зрошуваного землеробства Олександр Лієв.
Це дуже дороге рішення: опріснення вода для сільського господарства – буквально золотаОлександр Лієв
– Дефіцит варто розділити на два блоки: питне водопостачання та господарське водопостачання. Для питних потреб Криму вистачає власної води, просто вона нерівномірно розподілена. Півострову потрібно приблизно 200 мільйонів кубометрів на рік для цих та побутових потреб, а власної води у нього 300 мільйонів кубометрів. Тут головне питання: як її перекинути туди, де це дійсно необхідно. Це непросте і дороге інженерне рішення, яке окупанти зобов'язані будуть реалізувати. А що стосується господарського споживання – для фермерів, промисловості потрібно приблизно 800 мільйонів кубометрів на рік, і такого обсягу в Криму немає. Його можна забезпечити тільки за рахунок дніпровської води, і опріснення тут не допоможе. Поготів, що це дуже дороге рішення: опріснення вода для сільського господарства – буквально золота.
При цьому Олександр Лієв вважає, що російська влада не має наміру вирішувати проблему вододефіциту комплексно.
Мені здається, тема опріснення зійде нанівець до наступного рокуОлександр Лієв
– Насправді посуха в Криму трапляється приблизно раз на кожні десять років. Поки, що називається, «горить» – вони думають, як цьому запобігти. Як затихло – все, питання знімається. Мені здається, тема опріснення зійде нанівець до наступного року, оскільки за прогнозами він має бути досить рясним на вологу. Тема гострого дефіциту відійде на задній план, а разом з нею й опріснення. Так що все, що ми сьогодні чуємо з цього приводу, – блеф. Адже мотивом Путіна під час захоплення Криму було зовсім не бажання вирощувати там рис, сою і соняшник, на які не вистачає води, – а можливість розмістити на півострові військові бази. Для них води вистачає, тому жодних додаткових інвестицій для полегшення життя кримчан чекати не варто... До речі, зараз у Сімферополі до 60% води втрачається в комунальних мережах – ось на це б окупантам спрямувати свої вкладення.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Як Росія шукає і не знаходить воду для Криму
Наприкінці серпня цю проблему дійсно визнав голова Росводресурсів Дмитро Кирилов – правда, назвав показник у 80% втрат в трубах. Севастопольський геолог Олексій Федоров також вважає, що перш ніж будувати опріснювачі, треба розібратися з цією проблемою.
Опріснимо воду, витративши пристойні гроші – і втратимо її в дірявих трубахОлексій Федоров
– Населення зростає, ситуація погіршується, а клімат буде тільки більш посушливим. Опріснювальні установки допоможуть, і хочемо ми того чи ні, їх доведеться встановлювати. Ізраїль живе за рахунок цього вже багато років і навіть продає зайву воду сусідам. Вона, звичайно, дорогувата, але життя дорожче. Інше питання, що треба спочатку вирішити питання з втратами води. А то опріснимо воду, витративши пристойні гроші – і втратимо її в дірявих трубах. Це було б абсурдно.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Хочеш воду – стріляй у хмари. Експеримент у Криму
За кілька днів до того, як стало відомо про ініціативу президента Росії з будівництва опріснювальної установки під Сімферополем, у підконтрольному Кремлю Міністерстві ЖКГ Криму поставили під сумнів таке рішення, нарікаючи на дорожнечу технології і на те, що отриманий таким чином ресурс все одно не заповнить сьогоднішню нестачу води. Голова відомства Дмитро Черняєв також заявив, що в сусідній Росії взагалі немає досвіду будівництва потужних опріснювальних станцій.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.