Доступність посилання

ТОП новини

Місія ООН в Україні про лист Поклонської: «Росія несе відповідальність за доступ до води в Криму»


Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова, «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Про це пресслужба місії ООН повідомила Крим.Реалії, коментуючи твердження депутата Держдуми Росії Наталі Поклонської про її нібито визнання в ООН російським представником кримчан. Поклонська спирається на відповідь з ООН на її звернення у зв'язку з доступом кримчан до прісної води.

«Право на безпечну і чисту питну воду й санітарію було визнане Генеральною Асамблеєю ООН, як право людини, необхідне для повноцінного життя і реалізації всіх прав людини. (Резолюція Генеральної Асамблеї ООН №64/292 (28 липня 2010 року)», – йдеться у відповіді місії ООН.

У відповіді також зазначається, що відповідно до міжнародного права «Україна зобов'язана підтримувати поступову реалізацію економічних, соціальних і культурних прав та стежити за тим, чи може вона вжити заходи для забезпечення належного рівня життя для всіх осіб на своїй території».

У місії ООН повідомили, що, відповідаючи на запит Поклонської, директорка Відділу польових операцій і техспівпраці Управління Верховного комісара ООН з прав людини попросила Поклонсьу надати інформацію Моніторинговій місії ООН в Україні, яка доповідає про ситуацію з прав людини по всій Україні, включно з Кримом.

Тут також зазначили, що Управління Верховного комісара ООН з прав людини продовжуватиме звертатися щодо співробітництва до Росії «з метою здійснення місії в Криму з материкової України».

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини повідомили, що позиція керівництва щодо статусу Криму залишається незмінною і базується на резолюціях Генасамблеї ООН стосовно «ситуації з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, Україна».

У понеділок, 1 вересня, Наталя Поклонська опублікувала в соцмережах пост, в якому повідомила, що «приємно здивована конструктивною реакцією Управління Верховного комісара ООН з прав людини» на своє звернення «щодо порушення українською стороною прав людини в Криму у зв'язку з незаконним позбавленням людей прісної питної води». Поклонська стверджувала, що ООН мало не визнала її статус як «представника Криму в парламенті Росії».

Спікер Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) Руперт Колвілл підтвердив «Idel.Реалії», що Верховний комісар ООН з прав людини отримала лист від Наталі Поклонської. Але, як повідомляє Колвілл, у листі Поклонська «висловлює стурбованість з приводу доступу до води в Автономній Республіці Крим і Севастополі, тимчасово окупованому Російською Федерацією».

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар, коментуючи заяву Поклонської, зазначила, що вона «видає бажане за дійсне».

У вівторок, 2 вересня, російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що в Сімферополі «напружена ситуація з водопостачанням».

У цей же день тимчасово виконувач обов'язків голови підконтрольного Кремлю уряду Севастополя Михайло Развожаєв звернувся до президента Росії Володимира Путіна з проханням допомогти забезпечити місто водою і виділити для цього додаткове фінансування.

Раніше російська влада Криму неодноразово повідомляла, що не потребує дніпровської води, яка раніше надходила в Крим з материкової України. Так, спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов говорив, що його «вкрай дратують розмови» про відновлення поставок води з материкової України через Північно-Кримський канал. Аксенов говорив, що не сподівається на поставки дніпровської води.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG