На ділянках Дніпра, що живлять водою Північно-Кримський канал, з'явилися сліди обміління. Про це свідчать супутникові знімки, зроблені після руйнування Росією греблі Каховського водосховища на Херсонщині. Їх Крим.Реалії дослідили у співпраці з командою розслідувального проєкту «Схеми» української служби Радіо Свобода. Що відбувається зараз біля витоків Північно-Кримського каналу і як це може вплинути на ситуацію в анексованому Криму, розповідаємо в нашому матеріалі.
Каховське водосховище в Херсонській області понад пів століття живило Крим дніпровською водою. Водозабір із нього в Північно-Кримський канал проводився за допомогою інженерних споруд, збудованих там незабаром після Каховської ГЕС.
Руйнування російськими силами греблі Каховської гідроелектростанції 6 червня порушило цю систему. Наслідки стали очевидними вже в перші дні після того, що сталося.
Як сходить вода
Істотні зміни вже очевидні на ділянках Дніпра біля витоків Північно-Кримського каналу. На супутникових знімках Planet Labs станом на 7 червня помітні ознаки чи то замулювання, чи то обміління.
Ось так ця ділянка водного дзеркала виглядала до того, як Росія зруйнувала дамбу Каховської ГЕС.
У розпорядженні журналістів «Схем» також є відео, зняте біля притоку Північно-Кримського каналу. На ньому видно, що вода з Дніпра до каналу вже майже не доходить.
Зовнішні ознаки, що сигналізують про обміління цієї ділянки Дніпра, відповідають прогнозам багатьох українських відомств, зокрема державної компанії «Укргідроенерго». Її голова Ігор Сирота заявляв, що відсутність води в Каховському водосховищі загрожує Північно-Кримському каналу пересиханням.
Рівень води в Каховському водосховищі, за його словами, вже досяг критичного, а з дня на день воно може перестати існувати.
Проблема на роки
На зазначених супутникових знімках зафіксовано дно Каховського водосховища, що оголилося внаслідок падіння рівня води, каже ексочільник Рескомітету водогосподарського будівництва та зрошуваного землеробства Криму Олександр Лієв.
За його словами, така ситуація може призвести до незворотних наслідків – повного припинення водозабезпечення Криму Північно-Кримським каналом.
Факт, що окупанти йдуть на усвідомлене зневоднення Криму, свідчить про те, що в їхніх головах думка про його деокупацію стає дедалі реальнішоюОлександр Лієв
«Крим більше не забезпечуватиметься водою з Дніпра, оскільки тепер завдано непоправної шкоди головній споруді Північно-Кримського каналу. Цьому передувала руйнація росіянами у 2022 році головної помпової станції Каховського водосховища, що перекачувала воду до меліоративних споруд півдня України. Сама вода з Дніпра до гідротехнічних споруд йти не може. Відновлення неможливе. Той факт, що окупанти йдуть на усвідомлене зневоднення Криму, свідчить про те, що в їхніх головах думка про його деокупацію стає дедалі реальнішою», – вважає Олександр Лієв.
На його думку, для забезпечення Криму водою знадобиться новий дороговартісний проєкт та роки на його реалізацію.
Про неможливість забезпечення Криму дніпровською водою без Каховського водосховища говорить і директор Інституту водних проблем і меліорації Національної Академії аграрних наук України Михайло Яцюк. Регіон залишиться без дніпровської води доти, поки вона не підніметься до рівня, який був у Каховському водосховищі до руйнування греблі ГЕС, зазначає він.
Коли водосховище буде повністю спущене, надходження води у Північно-Кримський канал буде неможливимМихайло Яцюк
«Пов'язано це з тим, що головна споруда Північно-Кримського каналу повністю прив'язана до рівня води у водосховищі. Таким чином, коли водосховище буде повністю спущене, надходження води у Північно-Кримський канал буде неможливим», – сказав він в інтерв'ю Радіо Свобода.
Для наповнення Каховського водосховища, за словами експерта, знадобляться роки.
Перші ознаки вододефіциту
У Криму ж дефіцит води цього року не передбачається, оскільки російська влада встигла наповнити місцеві водосховища, каже Михайло Яцюк.
Підконтрольна Москві влада Криму водночас визнає, що після знищення дамби Каховської ГЕС на півострові загинуть тисячі гектарів рису, що потребують зрошення.
Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) говорить про ризик обміління Північно-Кримського каналу, але запевняє, що питної води «більш ніж достатньо».
Віцепрем'єр Росії Марат Хуснуллін стверджує, що запасів прісної води на півострові вистачить більш як на рік. Підтвердження цієї інформації з інших джерел немає.
Подачу дніпровської води в Крим влада України припинила навесні 2014 року у зв'язку з його російською анексією. Поновити її планували після деокупації регіону.
Постачання дніпровської води в Крим силовим шляхом відновила російська армія після того, як окупувала Херсонську область на початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
У травні Жовтневий районний суд Кривого Рогу засудив двох російських військовослужбовців, які «віддавали накази про незаконне захоплення об'єктів критичної інфраструктури» та «керували підривами».
Ані засуджені, ані Збройні сили Росії ці вироки не коментують публічно.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.
Водопостачання Севастополя
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму та Севастополя в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням у Севастополі стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
Наприкінці серпня російська влада Севастополя повідомила, що в Чорноріченському водосховищі, яке забезпечує місто водою, залишилося 22 млн 500 тисяч кубометрів води, що становить приблизно третю частину від загального обсягу.
У жовтні влада оголосила режим підвищеної готовності через дефіцит води, а голова уряду Севастополя Михайло Развожаєв повідомив, що води місту вистачить ще на три місяці. Щоб вирішити проблему вододефіциту, влада планує побудувати трубопровід для перекидання води з Кадиковського кар'єра, з озера біля гори Гасфорта і звести водозабір на річці Бельбек. Уряд Росії вже виділив на ці проєкти кілька мільярдів рублів.