Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Протаранив штурмовик, відкрив вогонь по своїх»: як військові РФ знищують у Криму власну авіацію


В анексованому Криму фіксують випадки пошкодження та знищення російської авіації з вини військовослужбовців РФ. Російське командування приховує такі факти і намагається стягувати мільйонні збитки зі своїх підлеглих. Що відбувається, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила понад 700 одиниць своєї авіації, зокрема понад 300 літаків, йдеться у зведеннях Збройних сил України.

За інформацією видання Forbes, з 2022 року Росія втратила майже 10% свого парку стратегічних ракетоносців Ту-22М.

Росія ці дані не коментує і втрати не розкриває.

Статистику втрат російської авіації формують, в основному, за рахунок її знищення під час бойових дій та «прильотів» по аеродромах.

Але інциденти трапляються і в російському тилу. Тільки в анексованому Криму стало відомо мінімум про два такі випадки. Скільки їх насправді – точно невідомо, оскільки ці випадки непублічні. Про них, як правило, не знайти згадок у військових зведеннях, але інформація все одно просочуються у ЗМІ та пабліки.

«КамАЗ» проти штурмовика

У травні в російських ЗМІ з'явилися повідомлення, що російський солдат-строковик намагається оскаржити рішення суду про стягнення з нього 10 мільйонів рублів компенсації збитків за знищення штурмовика Су-25СМЗ у Криму. Інцидент стався на військовому аеродромі в Сімферополі 7 серпня 2023 року. Але досі про це нічого не було відомо.

Російські військові в аеропорту Сімферополя, архівне фото
Російські військові в аеропорту Сімферополя, архівне фото
Повітряне судно отримало пошкодження, що не передбачає подальшої експлуатації
«Коммерсантъ»

«Військовослужбовець РФ Олександр Ерліх під час строкової служби, не маючи навичок і прав на керування транспортним засобом, сів за кермо військової машини КамАЗ-5350 й повним ходом рухався дорогою військового аеродрому в Сімферополі, що зв'язує дві стоянки літаків. Не впоравшись із керуванням, військовий протаранив штурмовик Су-25СМЗ, який буксирували на жорсткому зчепленні автомобілем «Урал» АПА-5Д. Повітряне судно отримало пошкодження, що не передбачає подальшої експлуатації», – повідомляє російський «Коммерсантъ».

Військовий «КамАЗ» біля залізничного вокзалу в Севастополі, архівне фото
Військовий «КамАЗ» біля залізничного вокзалу в Севастополі, архівне фото

Підконтрольний Москві Кримський гарнізонний військовий суд визнав Олександра Ерліха винним за статтею 347 («Знищення або пошкодження військового майна з необережності») КК РФ, призначивши йому покарання у вигляді року позбавлення волі умовно з випробувальним терміном 1,5 року, повідомляють російські ЗМІ.

Кримський гарнізонний військовий суд
Кримський гарнізонний військовий суд

Міністерством оборони Росії було заявлено вимогу стягнути з військовослужбовця майже 387 мільйонів рублів компенсації за штурмовик. У результаті суд скоротив цю суму до 10 мільйонів рублів.

Засуджений спробував оскаржити розмір компенсації, аргументуючи тим, що після ДТП на сімферопольському летовищі його здоров'я погіршилося, а відсутність спеціальності та наявність судимості заважає працевлаштуванню, через що він не зможе виплатити таку суму, повідомляють російські ЗМІ.

Військовослужбовець заявив, що відповідальність за аварію мають нести військова частина, штатний водій автомобіля, який буксирував штурмовик, і командир підрозділу. Але Південний окружний військовий суд РФ не залучав до справи цих посадових осіб і залишив вирок чинним.

Сторони продовжують позиватися. Попереду – розгляд у касаційній інстанції. Міноборони РФ продовжує вимагати стягнення з військовослужбовця всієї суми за пошкоджений штурмовик.

Незважаючи на те, що справа пройшла вже дві інстанції, у судових реєстрах РФ приховані згадки про цей розгляд.

«Дружній вогонь» над Чорним морем

На початку цього року завершилися судові розгляди ще стосовно однієї справи про знищення в Криму російської авіації із загибеллю російських військовослужбовців.

У суді опинився старший помічник оперативного чергового командного пункту ППО у Криму, капітан Ігор Пашков.

Його звинуватили в тому, що він у жовтні 2023 року випадково збив російський вертоліт Мі-8 над Чорним морем. Готуючись відбити можливу атаку Збройних сил України, військовослужбовець відкрив, як потім з'ясувалося, «дружній вогонь» по своїх, повідомлялося в матеріалах справи.

Льотчик Су-25 ВКС Росії під час бойової роботи, ілюстративне фото
Льотчик Су-25 ВКС Росії під час бойової роботи, ілюстративне фото

Офіцера судили спочатку в анексованому Криму, а потім у Росії. Судовий процес був закритий. На офіційних ресурсах судових органів про нього не згадується.

У першій інстанції підконтрольний Москві Севастопольський гарнізонний військовий суд визнав його винним за частиною 3 статті 293 Кримінального кодексу РФ (недбалість, що спричинила загибель людей). Військовому було призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі у колонії-поселенні. Його позбавили на рік права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій на держслужбі та в органах місцевого самоврядування, пишуть російські ЗМІ.

У Міністерстві оборони РФ визнали такий вирок занадто м'яким і оскаржили його в апеляційній інстанції. Апеляцію подали також сім'ї загиблих російських пілотів.

Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону пом'якшив термін ув'язнення Ігоря Пашкова до двох років і 10 місяців, але зобов'язав його виплатити вдовам загиблих офіцерів по мільйону рублів.

У Міноборони РФ, як і у випадку з Олександром Ерліхом, намагалися стягнути з військовослужбовця компенсацію за збитий гелікоптер у 204 мільйони рублів. Але суд відхилив цю вимогу.

Ігор Пашков провину в суді визнав, але від надання свідчень відмовився. Публічних заяв ні він, ні його захисник не робили.

«Армія імітуватиме бурхливу діяльність»

Інциденти з пошкодженням чи знищенням військової техніки РФ своїми ж військовослужбовцями свідчать про «деградацію підготовки особового складу» під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну, вважає український військовий аналітик Михайло Жирохов.

Вони не мають достатнього досвіду для якісної роботи з літальною технікою РФ
Михайло Жирохов

«Росіяни ще раніше, ніж Україна, почали формувати з авіаційних техніків, рот охорони зведені підрозділи та кидати їх на фронт. Оскільки що більше вони літають, що більше бойової роботи, то більше випадків пошкодження чи знищення авіації. Тому що люди мобілізовані, вони не мають достатнього досвіду для якісної роботи з літальною технікою РФ», – наголосив він Крим.Реалії.

Спроби російського командування стягувати вартість знищеної техніки з військовослужбовців, на думку Михайла Жирохова, можуть призвести до негативних настроїв серед особового складу та навіть прихованого саботажу.

«Практика стягнення збитків за зіпсовану чи знищену техніку є у будь-якій армії. Ця практика не є нормальною. І, звичайно, це може негативно впливати на настрої в армії і навіть призвести до прихованого саботажу, коли військові використовують менш дорогу техніку, а дорога простоює, бо багато хто не хоче брати на себе матеріальні ризики. Відмовлятися повністю від бойової роботи вони не будуть, але робитимуть усе, щоб не втратити цю техніки. Імітуватимуть бурхливу діяльність», – каже військовий аналітик.

Михайло Жирохов
Михайло Жирохов

За даними російського видання «Важные истории», торік військових із підрозділів Військово-космічних сил РФ російське військове командування кинуло на оборону Курської області.

«Космічна піхота» зазнає втрат. Мотострілки ВКС, ймовірно, були й у колоні техніки, спаленої ударом з HIMARS
«Важные истории»

«Через брак кадрів до мотострілецького полку списали бійців рот охорони, інженерів, механіків і невелику кількість офіцерів з льотного складу. Їх відрядили до піхоти з аеродромів «Українка» в Алтайському краї, «Біла» в Іркутській області та «Енгельс» у Саратовській області. Також там є військовослужбовці одного з російських космодромів, персонал спеціальних складів ВКС та персонал радіолокаційних станцій «Вороніж». Ці станції виставлені вздовж кордонів Росії для попередження ядерного удару. «Космічна піхота» зазнає втрат. Мотострілки ВКС, ймовірно, були й у колоні техніки, спаленої ударом з HIMARS під Рильськом Курської області в ніч проти 9 серпня (2024 року – КР)», – пише видання.

Розбита українськими військовими колона вантажівок армії РФ у Суджанському районі Курської області Росії, 9 серпня 2024 року
Розбита українськими військовими колона вантажівок армії РФ у Суджанському районі Курської області Росії, 9 серпня 2024 року

У Держдумі РФ назвали таку практику «порочною» і шкідливою для російської армії. Депутат Максим Іванов звернувся до Міноборони РФ, де йому відповіли, що факти подібних ротацій є «перегинами на місцях», для усунення яких вживаються «вичерпні заходи».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG