Українським судом засуджено двох російських військовослужбовців, які минулого року захопили гідроспоруди Північно-Кримського каналу в Херсонській області та силовим шляхом відновили подачу дніпровської води в анексований Крим. У результаті підконтрольна Росії влада Криму викачує воду з Дніпра на шкоду Україні. Суд над російськими військовими тривав рік. Який його вердикт і чи будуть покарані засуджені, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Після російської анексії Криму в 2014 році влада України припинила подачу дніпровської води на півострів Північно-Кримським каналом, встановивши на ньому дамбу в Херсонській області. Вісім років Крим жив без водозабезпечення з материкової частини України.
Шлюзи на гідроспоруді, що перегороджують шлях дніпровської води до Криму, відкрили російські військові у лютому 2022 року, коли окупували Херсонську область у межах повномасштабного вторгнення в Україну. До середини березня 2022 року дніпровська вода самопливом дійшла до Криму. Нею другий рік наповнюють водосховища півострова та зрошують місцеві сільгоспугіддя. Влада України ж заявляє про збитки, які ростуть з кожним днем.
Справу про захоплення гідроспоруд Північно-Кримського каналу в перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну розглянув Жовтневий районний суд Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Фігурантами цієї справи були заступник командувача Чорноморського флоту Росії з матеріально-технічного забезпечення, генерал-майор Михайло Ясніков та командир 11-ї окремої гвардійської інженерної Кінгісеппської Червонопрапорної ордена Олександра Невського бригади Південного військового округу Збройних сил Росії, гвардії полковникДмитро Марков.
Розгляд справи у суді проводився у порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинувачених. Це пов'язано з тим, що обвинувачені наразі недоступні українському правосуддю і не могли постати перед судом.
Імена підозрюваних у захопленні гідроспоруд Північно-Кримського каналу СБУ назвала ще минулого року. За даними відомства, Михайло Ясніков «віддавав накази про незаконне захоплення обох об'єктів критичної інфраструктури», а Дмитро Марков «керував підривами». Рік тому їм оголосили про підозру. Вироки винесено у травні цього року.
Як російські військові ходили по воду для Криму
11-а окрема гвардійська інженерна Кінгісеппська Червонопрапорна ордена Олександра Невського бригади Південного військового округу Збройних сил Росії дислокується в місті Каменськ-Шахтинський Ростовської області та є частиною інженерних військ Росії.
Військовослужбовці цієї бригади раніше були задіяні в операціях у російських Чечні та Інгушетії, потім – у Сирії, а тепер воюють проти України. Про їхню участь у захопленні споруд Північно-Кримського каналу на Херсонщині пише «Военный вестник юга России».
Березневими днями 2022 року група саперів під командуванням комбрига полковника Дмитра Маркова вирушила до головної споруди гідровузла Північно-Кримського каналу«Военный вестник юга России»
«Це інженерне з'єднання знешкодило вибухові пристрої на Північно-Кримському каналі, розблокувало шлюзи та здійснило підрив дамби, щоб у Крим пішла вода. Березневими днями 2022 року група саперів під командуванням комбрига полковника Дмитра Маркова вирушила до головної споруди гідровузла Північно-Кримського каналу», – повідомляє видання.
Російські ЗМІ поширювали відео цього процесу.
Участь військовослужбовців Чорноморського флоту в операції із захоплення споруд Північно-Кримського каналу російська влада не приховує. Про те, що «сапери Чорноморського флоту та Південного військового округу вручну відкрили багатотонні шлюзи» для водопостачання подачі дніпровської води в Крим, повідомляє телеканал «Звезда» Міністерства оборони Росії.
Один із командувачів Чорноморського флоту Росії, Михайло Ясніков, родом з російського міста Ковров Володимирської області. Під час повномасштабного вторгнення в Україну він брав участь у захопленні українського острова Зміїний у Чорному морі, зокрема керував доставкою туди зенітно-ракетних комплексів та іншої військової техніки для боїв із силами оборони України, пишуть російські ЗМІ. У результаті всі ці засоби було знищено ЗСУ, Зміїний повернули під контроль України, а Михайла Яснікова засуджено українським судом.
«Контролювали, координували та віддавали накази»
Жовтневий районний суд Кривого Рогу встановив, що в лютому 2022 року, коли російські війська розпочали повномасштабне вторгнення в Україну, обвинувачені «здійснювали контроль, координували та віддавали накази про захоплення» цивільних об'єктів критичної інфраструктури України, зокрема, Управління Північно-Кримського каналу та всіх його об'єктів, а також підрив і знищення шандорів (загороджувальних балок для припинення подачі води – КР) головної споруди Північно-Кримського каналу.
«У межах злочинних наказів військовослужбовців Збройних сил Росії були захоплені всі споруди Каховської ГЕС, заблоковано виконання всіх необхідних технічних заходів щодо забезпечення її нормальної роботи, заміновано міст через ГЕС, здійснено підрив перегороджувальної споруди Північно-Кримського каналу, що слугувала для підтримки рівнів води, підрив тимчасової греблі, яка була зведена на Північно-Кримському каналі, руйнування автодорожнього мосту, захоплення всіх гідротехнічних споруд та об'єктів Управління Північно-Кримського каналу та забезпечено протиправне постачання води з Каховського водосховища на тимчасово окуповану територію Криму», – цитує текст вироку пресслужба .
Це створило загрозу для енергопостачання, зрошення та водозабезпечення посушливих районів півдня України та може призвести до підтоплень Нової Каховки і Херсона Херсонської області, недобору врожаю та інших аварійних явищ з негативними наслідками для цивільного населення, встановив суд.
В'язниця та мільярди стягнень
Своїми діями обвинувачені, як встановив суд, порушили закони та звичаї війни, відповідно до статті 23 Додатка до IV Конвенції та статей 52 та 54 Додаткового протоколу до Женевської Конвенції (Протокол I). Внаслідок незаконного використання гідроспоруд Північно-Кримського каналу вони завдали збитків навколишньому середовищу, а також матеріальних збитків Україні більш ніж на 22,6 мільйона гривень, встановив суд.
Суми збитків від силового відновлення Росією водопостачання Криму відрізняються. За інформацією Державної екологічної інспекції, в березні 2023 року збитки становили понад 15 мільярдів гривень. Спочатку збитки від підриву греблі на Північно-Кримському каналі оцінювали у 2,6 мільярда гривень.
Вироком Жовтневого районного суду Кривого Рогу російських військових Михайла Яснікова та Дмитра Маркова визнано винними за частиною 1 статті 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни). Їм призначено покарання у вигляді 12 років позбавлення волі кожному. Це найвища міра покарання, передбачена цією кримінальною статтею.
Судом також стягнуто із засуджених по 1,5 мільярда гривень на користь України в особі Державного агентства водних ресурсів України, а також по 5,4 тисяч гривень з кожного на покриття витрат, пов'язаних із проведенням експертиз у справі. Вирок ще не набув чинності й може бути оскаржений.
Вирок не може бути виконаний доти, поки засуджених не затримають для відбування покарання.
Російські військовослужбовці Михайло Ясніков та Дмитро Марков на свої вироки публічно не відреагували. Крим.Реалії з ними зв'язатися не вдалося. Ми готові оприлюднити їхню позицію з цього приводу, якщо вони забажають її озвучити.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.