Доступність посилання

ТОП новини

Із посухи в паводок. Чи загрожує жителям Байдарської долини підтоплення їхніх будинків та ділянок?


Чорноріченське водосховище, архівне фото
Чорноріченське водосховище, архівне фото

СЕВАСТОПОЛЬ – У Севастополі – профіцит води. Єдине у місті Чорноріченське водосховище наповнене практично повністю, а в деяких місцях вода почала підступати до автомобільних доріг, що проходять через Байдарську долину, – місцевість на південному заході міста. Повідомляється, що частково підтопленими виявилися цілі ділянки місцевості з кущами, деревами та іншою рослинністю. Чи існує ризик підтоплення сіл Байдарської долини і чи слід вважати нинішній профіцит води аномальним? Розбирався кореспондент Крим.Реалії.

«Підтоплення в Байдарській долині час від часу відбувалися. Не часто, але таке було. Але того, що відбувається зараз, я вже давно не пригадаю», – ділиться з Крим.Реалії своїми враженнями мешканець села Орлине, активіст Ленур Усманов.

Житель села Орлине, активіст Ленур Усманов
Житель села Орлине, активіст Ленур Усманов

За його словами, потоки води в річках, які мережею пронизують Байдарську долину, зараз набагато масивніші, ніж зазвичай. Деякі ділянки землі, розташовані неподалік сіл Орлине та Родниковське, виявилися підтоплені, проте затоплень у житловій місцевості поки що немає.

Про те, що Севастополь віднедавна відчуває профіцит води, у місті почали говорити ще місяць тому. У січні, писало місцеве видання «ForPost», кільця Чорноріченського водосховища, зведені спеціально для вимірювання рівня води, пішли глибоко під воду. Побачити їхню верхню частину можна було лише при зйомці з квадрокоптера.

На початку минулого місяця, зазначали журналісти, водосховище було наповнене на 90%, і вода продовжувала прибувати. Вже тоді вода підтопила навколишню службову дорогу, що веде до берега водойми, і опори ЛЕП на узбіччях.

Дефіцит і профіцит води в Криму

Різке збільшення обсягів води настало у Севастополі внаслідок паводків і зливових дощів, що пройшли у низці районів Кримського півострова торік влітку. І якщо в місті опадів було небагато, то на півночі та південному сході регіону – у Бельбецькій та Байдарській долинах відповідно – спостерігалися значні паводки, що призвели до часткового руйнування будинків місцевих жителів і навіть до кількох смертей.

Водночас, до цього протягом півтора року на Кримському півострові фіксувалася аномальна посуха. Обсяги природних та наливних водойм зменшилися до критичних позначок, а в більшості районів Криму підконтрольна Москві влада запроваджувала графіки подачі води.

Тоді Севастополь був єдиним великим містом півострова, що уникло віялових відключень водопостачання. Для цього влада в екстреному порядку почала експлуатувати воду з резервних джерел. Зокрема, для постачання частини міста використовувалося Голубе озеро, розташоване в районі Балаклави у Кадиківському кар'єрі. Крім цього, було збудовано водозабір на річці Бельбек.

Ризики є, але «точкові»

Окрім літніх злив, цього року в Криму видалася досить сніжна зима. Сильні снігопади неодноразово спостерігалися у Севастополі протягом січня.

Таким чином, результати літніх паводків та рясні зимові опади призвели до того, що в місті почалися підтоплення сільської місцевості, говорив у коментарі «ForPost» доктор географічних наук Борис Вахрушев.

«Зараз у нас накладаються дощові явища і танення снігу, особливо в горах, що призводить до підвищення рівня й таких досить активних гідрологічних режимів на наших річках», – сказав Вахрушев.

У районі села Родниківське, де річка Чорна – найповноводніша річка Севастополя – впадає у водосховище, вже підтоплено місток, де раніше ніколи не спостерігалося води, пише «ForPost» із посиланням на очевидців. Більше того, річка Боса, яка зазвичай більшу частину року перебуває практично в пересохлому стані, зараз несе потік води, що візуально здається навіть більшим, ніж під час літніх паводків.

У селі Новобобрівка Байдарської долини 4 липня вийшла з берегів річка Бага
У селі Новобобрівка Байдарської долини 4 липня вийшла з берегів річка Бага

При цьому скидання води севастопольським водоканалом наразі не проводиться, повідомили Крим.Реалії у відомстві.

Водночас, за словами мешканців сіл Байдарської долини, серйозних побоювань щодо масштабних затоплень сіл зараз немає.

Ленур Усманов каже, що практично в кожному селі долини справді є ділянки, розташовані в природних низовинах, і саме вони, у разі чого, будуть під загрозою. Вирішити це питання можна розчищенням дренажів і русел річок.

І якщо русла річок після літніх повеней частково були розчищені, то дренажної системи «ніхто не торкався вже багато років».

«Але є ще одна проблема. Вона стосується жителів, які отримали земельні ділянки та звелик будинки в нещодавньому минулому. Частина цих ділянок розташована на місцевості, яка взагалі не придатна для будівництва. Я пам'ятаю, як на початку 90-х я бігав по полю в Орлиному, і там завжди була болотиста місцевість. Усе це поле ще за України розпаювали, і люди там звели свої будинки. Як вони отримували цю землю чи дозвіл на будівництво, я не знаю. Але я знаю, що їхні фундаменти здебільшого – на рівні землі, яка завжди затоплювалася, тому до них перших вода піде в будинок», – каже Усманов.

Вирішити проблему цих мешканців, додає активіст, набагато складніше, оскільки їхні будинки зводили окремо, і дренажів у тій місцевості не передбачалося. Єдиний спосіб, вважає Усманов, – піднімати фундамент. У будь-якому разі, місцеві жителі впевнені, що ризики підтоплень мають лише «приватний характер» і не набудуть серйозних масштабів.

Чи піде вода?

Не переоцінювати цьогорічний профіцит води закликає і севастопольський еколог Маргарита Литвиненко. Вона нагадує, що нинішня пора року – традиційний для Севастополя час паводків. Розливи річок траплялися в регіоні регулярно і торкалися не лише села Байдарської долини. У Любимівці – житловому масиві на Північній стороні Севастополя – проблема затоплень, за словами експерта, – вічна.

Севастопольський еколог Маргарита Литвиненко
Севастопольський еколог Маргарита Литвиненко

«Мені не подобається ця «тріумфальна риторика» про те, що нам цієї води вистачить тепер майже на кілька років. Підтоплення місцевості та повноводність рік – це, звичайно, добре, але всю цю воду потрібно ще зібрати та правильно акумулювати, щоб вона потім була корисною. Для цього потрібні фахівці, інфраструктура й організаторські здібності. Якщо це вдасться зробити – добре. Ні – вода дуже швидко піде у море, ґрунт чи випарується», – каже Литвиненко кореспондентові Крим.Реалії.

Одним з основних способів акумулювання таких вод, за словами еколога, є будівництво невеликих водозаборів, схожих на той, що був зведений на річці Бельбев. У ці водоймища можна збирати паводкову воду і згодом через систему водовідведення, яку теж потрібно буде побудувати, воду можна буде перенаправляти на постачання міста.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Водопостачання Севастополя

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму та Севастополя в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням у Севастополі стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

Наприкінці серпня російська влада Севастополя повідомила, що в Чорноріченському водосховищі, яке забезпечує місто водою, залишилося 22 млн 500 тисяч кубометрів води, що становить приблизно третю частину від загального обсягу.

У жовтні влада оголосила режим підвищеної готовності через дефіцит води, а голова уряду Севастополя Михайло Развожаєв повідомив, що води місту вистачить ще на три місяці. Щоб вирішити проблему вододефіциту, влада планує побудувати трубопровід для перекидання води з Кадиковського кар'єра, з озера біля гори Гасфорта і звести водозабір на річці Бельбек. Уряд Росії вже виділив на ці проєкти кілька мільярдів рублів.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG