Доступність посилання

ТОП новини

«Чекаю, коли сюди прийде війна». Кримчанина заарештували за сварку із сусідкою через агресію Росії


Російські силовики у Строгонівці Сімферопольського району, Крим, 11 травня 2017 року
Російські силовики у Строгонівці Сімферопольського району, Крим, 11 травня 2017 року

Жителя анексованого Криму відправили під адмінарешт після того, як він посварився із сусідами через обговорення повномасштабного вторгнення РФ в Україну. У розмові чоловік назвав себе українцем та сказав, що готовий захищати свою батьківщину. Після цього до нього дійшли російські силовики. Як у Криму переслідують за розмови про війну, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Антивоєнні протести у Криму фіксують із перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Підконтрольна Москві місцева влада всіляко протидіє їм за допомогою силового та адміністративного апарату. Підставою для переслідування людей можуть бути висловлювання про війну, українські пісні та символіка та багато іншого. Нерідко кримчан переслідують за розмови про війну із сусідами та колегами по роботі. У квітні такий випадок стався у Курманському (Червоногвардійському) районі.

«Від чого мене захищати? Я – українець»

В одному із сіл Курманського району місцеві жителі поскаржилися силовикам на сусіда за розмову про війну.

«У чергову частину ОМВС Росії по Червоногвардійському району надійшло повідомлення від мешканців одного з сіл району про те, що односелець перебуваючи на вулиці, голосно вигукував висловлювання, що дискредитують Збройні сили РФ, висловлював погрози розправою жителям села, які робили йому зауваження і вказували на протизакон. у якої чоловік є військовослужбовцем РФ», – повідомляють у кримському главку МВС Росії.

Російські силовики у Судаку, 27 січня 2018 року. Ілюстраційне фото
Російські силовики у Судаку, 27 січня 2018 року. Ілюстраційне фото
Мене захищає? Від чого? Я – українець. Я не сиджу тихенько, я чекаю, коли сюди прийде війна

Доказом проти кримчанина стало відео конфлікту із сусідкою, яке потай від нього зняли на мобільний телефон свідки, а потім оприлюднили силовики. На ньому невідома жінка, обличчя якої приховано, каже чоловікові, що таких, як він, захищають.

Він відповідає, що його «ні від кого захищати», бо він – українець та Крим – це його батьківщина та земля.

«Мене захищає? Від чого? Я – українець. Я не сиджу тихенько, я чекаю, коли сюди прийде війна, і піду туди (мабуть, мається на увазі підтримка української сторони – КР) одразу. Це моя батьківщина, моя земля», – каже чоловік на відео.

Далі він сказав співрозмовниці, що вона «з Росії приїхала».

«Ось я зараз психану, зайду до вас у будинок і скажу: ось ця кімната моя», – заявляв він. Очевидно, так кримчанин намагався провести аналогію з російською анексією Криму у 2014 році.

Донос – штраф – арешт

Після того, як сусіди зняли це відео та поскаржилися силовикам, до села приїхала слідчо-оперативна група, повідомляють у кримському главку МВС РФ. Силовики затримали кримчанина і склали щодо нього адміністративні протоколи за двома адміністративними статтями: в частині 1 статті 20.3.3 КоАП РФ (дискредитація Збройних сил РФ) та в частині 1 статті 20.1 КоАП РФ (дрібне хуліганство).

«Судом правопорушнику призначено покарання у вигляді адміністративного штрафу у розмірі 40 тисяч рублів та 10 діб арешту», – повідомляють силовики.

Статуя Феміди у підконтрольному Росії Джанкойському районному суді, 20 березня 2020 року
Статуя Феміди у підконтрольному Росії Джанкойському районному суді, 20 березня 2020 року

Позиція кримчанина, якого переслідують за доносом сусідів, невідома. Крим.Реалії не вдалося зв'язатися з ним, але редакція готова надати йому можливість висловитися.

Сусіди свідчать проти

Постраждати у Криму за розмови із сусідами може будь-хто. Практика донесення особливо активізувалася під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Жертвою доносу раніше стала пенсіонерка із Феодосії Жанна Кургінян, яку звинуватили у тому, що на пропозицію проголосувати на російських виборах вона нібито відповіла: «Слава Україні».

Феодосия, иллюстрационное фото, 2022 год
Феодосия, иллюстрационное фото, 2022 год

У суді вона провину не визнала і заявила, що жодних гасел не вигукувала. Проте суд оштрафував її на 15 тисяч рублів за статтею 20.3.3 КоАП РФ (дискредитація Збройних сил РФ).

Через скарги сусідів постраждав житель Євпаторії Віталій Кирпач. Його звинуватили у гучному прослуховуванні будинку українських пісень та відправили під адмінарешт.

Сусіди також свідчили проти сімферопольця Миколи Мазанки, якого силовики звинуватили у тому, що він «на подвір'ї багатоквартирного житлового будинку влаштував дискусії із сусідами на тему України, висловлювався проти проведення СВО (спеціальною військовою операцією в Росії називають повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР) і проти проведеної політики президента РФ, ображав армію».

Залізничний вокзал у Сімферополі, 18 березня 2024 року
Залізничний вокзал у Сімферополі, 18 березня 2024 року

Суд оштрафував Миколу Мазанку за «дискредитацію Збройних сил РФ». Його позиція у цій справі невідома.

За даними Представництва президента України в АРК, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну до підконтрольних Москві кримських судів надійшло 1,2 тисячі адміністративних матеріалів за статтею 20.3.3 КоАП РФ. Більшість із них задоволені – на кримчан накладено штрафи та інші адміністративні стягнення.

За даними проекту «Кримський процес», третина всіх протоколів щодо антивоєнних статей у Криму пов'язана з усними висловлюваннями думок. У багатьох випадках обґрунтованість таких звинувачень «викликає суттєві сумніви», наголошують правозахисники, оскільки суди жодного разу не призначали лінгвістичних експертиз.

Російські військові у окупованому Маріуполі, 2022 рік
Російські військові у окупованому Маріуполі, 2022 рік

Більшість випадків судового розгляду таких справ мають ознаки політично вмотивованого переслідування за висловлення точок зору, вважають експерти. А сама стаття 20.3.3 КоАП Росії «все активніше використовується виключно як один із інструментів для легалізації репресій, спрямованих на придушення антивоєнних та проукраїнських настроїв у Криму», вважають у «Кримському процесі».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта Viber Крим.Реалії.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG