Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії
Попри те, що президент Володимир Путін вимагає від Міноборони РФ «видавити, вибити противника» з території Росії та «забезпечити надійне прикриття держкордону», Україна продовжує наступ у Курській області. Водночас в анексованому Криму оцінюють перспективи військової операції ЗСУ вкрай песимістично для Росії та висловлюють критику щодо російської влади півострова.
Після засідання Ставки верховного головнокомандувача президент України Володимир Зеленський заявив: «Продовжується проведення наступальної операції… Нині під нашим контролем перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Російської Федерації. Угруповання військ виконують поставлені завдання. Ситуація – під контролем». Він висловив подяку всім солдатам та командирам за стійкість та рішучі дії.
«Серед іншого доручили міністру внутрішніх справ, іншим чиновникам СБУ підготувати гуманітарний план для території проведення операції», – зазначив український президент.
Станом на 12 серпня за підрахунками аналітичної організації DeepState, українська армія контролює не 28, як заявляє російська влада, а орієнтовно 44 населені пункти в РФ, а статус ще 10 – невідомий. В організації зазначили, що ця оцінка – «вкрай консервативна».
На Заході та в Росії губляться у визначенні цілей української рейдової операції. На цьому фоні представник українського Міністерства закордонних справ Георгій Тихий заявив: «На відміну від Росії, Україні чуже не потрібне. Україна не зацікавлена у тому, щоб забирати територію у Курській області, ми хочемо захистити життя своїх людей». Він нагадав, що тільки з Курської області Росії з початку літа по Сумській області України було завдано понад 2000 ударів, у тому числі використано 255 керованих авіабомб та понад 100 ракет.
Як показує обговорення ситуації в Курській області на інтернет-форумах у Севастополі, городяни оцінюють перспективи військової операції ЗСУ вкрай песимістично для Росії. Проросійськи налаштовані мешканці невдоволено зауважують, що влада міста зібралася захищати Балаклавську бухту, де вже практично немає російських військових об'єктів і ударними темпами будується база для яхт начальства, але в той же час стверджують, що міста в РФ, які перебувають у потенційній військовій небезпеці, наприклад, Калінінград залишаються без захисту.
Так, під одним із повідомлень про ситуацію в Курській області читач під ніком «Микола Орлов» зазначив: «Тобто таким піар-ходом ук**пи фактично перекреслили наші попередні досягнення за пів року. А якщо ще за кілометри поміряти, скільки просунулися вони і скільки ми... Загалом, треба щоб ця «курська дуга» якнайшвидше зникла».
Читач із ніком «кучер2017» відповідає йому: «Ну тепер, пів року вибиватимуть! Винних знайшли? Або як завжди? На запитання, чому саме пів року, читач із ніком «FF2» відповідає: «На більше сил не вистачить. Залишать як є. За Калінінград – побоювання, якщо Литва та Польща відкриють другий фронт? Точно буде Калінінград за три дні». Читач з ніком «val.prasolov» розвиває думку далі: «Ук**пи дуже люблять сміятися з цієї фрази «Київ за 3 дні». «FF2» пояснює: «Суть не про три дні, а про захист кордонів РФ – того ж Калінінграда та області».
Входить у діалог читач із ніком «Шо, знову?»: «У «солов'я» (російського пропагандиста Володимира Соловйова – КР) високопоставлені експерти «від двох-трьох днів до максимум тижня» вели мовлення». «FF2» пояснює: «Калінінградська область невелика, а довкола Польща та Литва – країни НАТО. Симонян за два дні обіцяла, є відео, факт». Але «val.prasolov» не погоджується: «Ну, звісно, Симонян – це авторитет у військовій справі :)))))))))»
У суперечку втрутився «Верещагін» і зауважив: «Ну взагалі інтернет пам'ятає, що «три дні» у лютому 2017-го озвучив Жириновський на ток-шоу «60 хвилин», тож у цієї легендарної фрази «батьків» – темрява».
Читач з ніком «Serggio», який підійшов у розпал дискусії, зауважив: «Напевно, дешевше і легше зараз евакуювати 180 тисяч, ніж раніше було побудувати укріпрайони на кордонах. Але одинадцять трильйонів самі себе не вкрадуть, тож отак».
Читач «AlexNSN» запитує безпосередньо: «Ну що, Володимире Володимировичу, чи не награлися ще в охоронця «світового права» та гуманіста? Може, вже настав час закінчувати ваньку валяти і показати силушку богатирську?». Але йому відповідає «Верещагін»: «Так, «Ваньку» шкода, а ось щодо силі, так, що є, то й показують».
Однак повідомлення на севастопольському сайті новин ForPost про те, що пріоритетним завданням губернатор Севастополя Михайло Развожаєв назвав встановлення бонових загороджень на вході до Балаклавської бухти, змінило хід дискусії.
Нагадаємо, що рішення про те, що вхід до Балаклавської бухти на ніч закриватиметься за допомогою бонових загороджень, було ухвалено 27 червня. Це стало одним із пунктів у переліку нових заходів безпеки, затверджених на надзвичайному засіданні міської адміністрації. Тоді Развожаєв повідомив журналістам, що спостерігати за бухтою і вдень, і вночі будуть спеціальні пости. Вдень доступ до Балаклавської бухти буде, як і раніше, вільним.
«При цьому, – повідомляє ForPost, – у Балаклаві на повний хід йде будівництво яхтової марини. Цей проект також названий пріоритетним, причому давно і на різних рівнях».
Обговорюючи цю новину, читач «Верещагін» іронізує: «Все на боротьбу з БЕКами (безекіпажний катер – КР) під гаслом: «Пріоритетний проект має бути пріоритетно захищеним!» Як кажуть, не минуло й трьох років, воно, звісно, з пріоритетами не завадило б розібратися». Він явно натякає на те, що у Балаклавській бухті захищатимуть не кораблі, а яхти начальства.
Але читач «FF2» висловлює сумнів щодо ефективності спланованої системи захисту: «Вся це купа яхт та яликів, активно заважає виявленню та знищенню БЕКів, які легко можуть бути замасковані під прогулянковий цивільний плавзасіб. Зайти вдень у бухту, причалити і спрацювати серед скупчення яхт біля причалів. Злочинна недбалість уряду в режимі СВО («спеціальна військова операція», так у Росії назвать своє повномасштабне вторгнення в Україну, що триває з 24 лютого 2022 року – КР)».
Читач із ніком «d dd» зауважує: «Вже начебто жартували на цю тему. Катерам та яхтам будемо безпеку забезпечувати? Наряд ПДСС (підводні диверсійні сили та засоби – підрозділи водолазів-розвідників ВМФ Росії – КР) треба було б, але чи буде ЧОП (приватне охоронне підприємство – КР) за дорого? Ось про дороги Силуанов розповів, а про виконання держбюджету – ні».
«FF2» пояснює: «Росія створила із Криму військову базу. Яхтовій марині в Балаклаві нічого робити, у музеї підводних човнів можна було половину малого Чорноморського флоту базувати, надійно приховати від ворога».
Читач «Банщик» розповідає: «Вдень доступ до Балаклавської бухти буде, як і раніше, вільним? Велика дурість. Британські дрони здатні і під водою довгий час йти картою. Можуть лягти на дно та по таймеру спливти вночі. Щоб не пропустити проникнення в бухту, потрібно ставити акустику, скорострільні гармати 30 мм та «Град» з двох мисів. І на фіг нам цей лов ставрідки і каяки. Якщо рвонуть біля набережної, то бронзового кота (статуетка, встановлена в Балаклаві – КР), вже не знайдемо точно. А людей скільки може загинути?»
Користувач «Іван92» продовжує думку: «Є ймовірність, що це не від дронів і не для безпеки, а ще один спосіб відкатів набрати. Це навіть не військові ставлять, була б потреба військових, вони б це самі давно зробили, а не губернатора з Ієно (Павло Ієно, виконуючий обов'язки заступника російського губернатора Севастополя – КР) просили. Це вони самі собі в уряді щось придумали і роблять, потім зроблять звіт, що наперед думали, а вийде, як із бетонними туалетами за півмільйона рублів».
Севастопольці також мають сумніви, що в Балаклавській марині для них знайдеться 2 тисячі робочих місць, як обіцяє керівництво.
Так, читач «vladimir9» здогадується: «У місті поставили бонові загородження військові кораблі та об'єкти захищати. У Балаклавській бухті захищають дорогі яхти».
«Іван92» продовжує: «Якщо там немає військових об'єктів, навіщо там бонові огорожі ставити, тим більше лише на ніч? Чи може тоді на кожному пляжі їх ще поставити? Краще б ці гроші витратили на «бонові огорожі, де це справді потрібно». Йому вторить читач «Patriot1»: «Бонове загородження – це добре, непоганий антураж для олігархічної марини... Якось само собою вимальовується відповідь на питання – яким бути Севастополю – військово-морською базою чи «міцною Туреччиною»? Може вже час пріоритети змінити? Чи не марину будувати, а знову облаштовувати Балаклавську бухту під підводні човни та військові кораблі Чорноморського флоту?»
Перервемо на цьому виклад спору севастопольців. Процитованого достатньо, щоб зрозуміти, що немає згоди у думках між російською владою та мешканцями Севастополя щодо питання, як потрібно захищати місто. Живуть вони кожен сам по собі: влада робить все, що хоче, не зважаючи на думку городян, а жителі, якщо не на словах, так насправді вже змирилися з тим, що їм не змінити заведений порядок речей, і їхня доля – обурюватися анонімно в інтернеті та згодом забути.
Костянтин Подоляк, журналіст
Погляди, висловлені в рубриці «Погляд», передають думку самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.