Як повідомляють підконтрольні Москві кримські ЗМІ , наприкінці березня в Сімферополі нібито відбувся конгрес, «присвячений християнському, візантійському та грецькому корінню в історії півострова» на тему «Християнство, Візантія, греки: етногенез Криму в контексті Тавриди». Захід організувала так звана регіональна національно-культурна автономія (РНКА) греків Криму «Таврида» за підтримки створеного Росією на базі українського ВНЗ «Кримського федерального університету», а також російського держкомнацу Криму та Федеральної національно-культурної автономії греків Росії. Збори приурочили до «річниці початку національно-визвольної війни 1821-1829 років, у результаті якої Греція скинула ярмо Османської імперії».
Як проходоив конгрес, що обговорювали? Навіщо у Криму греків знову намагаються протиставити кримським татарам? Як і для чого в підконтрольних Кремлю структурах влади анексованого Росією півострова замість етнічних греків призначили кримських татар? У цих та інших питаннях Крим.Реалії спробували розібратися разом з експертами.
Християнство, греки, Візантія… «грецький кейс» у контексті «російського Криму»
Організатори конгресу повідомляють, що «основними темами обговорення стали питання історичної та культурної спадщини Криму в контексті впливу християнства, Візантійської імперії та грецького етносу». У форумі взяли участь керівництво, педагоги та студенти російського ВНЗ, представники держкомнацу, держради та російської Громадської палати Криму, національно-культурних об'єднань, духовенство.
Голова російської регіональної національно-культурної автономії грузинів Криму «Іверія», член Громадської палати Криму Одіссей Піпія, виступаючи на конгресі, підкреслив, що «давньогрецька цивілізація залишила найяскравіші архітектурні та культурні сліди не лише в Криму та в західній частині Грузії, але й на всій території Грузії. А на пленарному засіданні доповідачі торкнулися таких тем: «Формування етногенезу Криму, як унікального етнокультурного ландшафту», «Християнські громади Криму: історія та сучасність», «Вектори православної геополітики в епоху Палеологівського Відродження», «Візантійська ідентичність як частина ідентичності фракійських греків Криму с. Чорнопілля», «Візантійський слід у Кримському топосі», «Під єдиним прапором. Участь народів Криму у СВО», «Музейний аспект культурно-історичної спадщини християнського Криму» тощо.
За підсумками конгресу ухвалили резолюцію. У ній наголошено, що «християнство стало одним із ключових чинників формування ідентичності народів Тавриди», а «Візантійська імперія відіграла важливу роль у політичному, економічному та культурному розвитку Криму». Учасники вважають, що «збереження та вивчення історичної спадщини Криму, пов'язаної з християнством, Візантією та грецьким етносом, сприятиме зміцненню культурного розмаїття регіону та його інтеграції у світовий історико-культурний простір».
Особливо була представлена презентація проєкту РНКА греків Криму «Таврида» під назвою «Під єдиним прапором. Участь народів Криму у СВО («СВО» – спеціальна військова операція» – так у Росії називають повномасштабне вторгнення в Україну, що триває з лютого 2022 року – КР)». Проєкт було реалізовано коштом гранту кримського держкомнацу.
На сторінці «Греки Криму» російської соціальної мережі «ВКонтакте» повідомляється також, що з привітанням до учасників конгресу в окремому відеоролику звернувся керівник партії «Всегрецький рух греко-російської дружби» (ΠΑΚΙΕΦ) Іоанніс Коцаїлідіс.
Раніше, в січні 2023 року, в одному з центральних готелів Афін відбулися спільні установчі збори двох грецьких політичних рухів: ДІКЕА на чолі з колишнім міністром енергетики Греції та керівником крайнього лівого флангу правлячої партії СІРІЗА Панайотисом Лафазанісом, який пропагував літери «V» та «Z» на власних проросійських плакатах, та «Всегрецького руху греко-російської дружби» на чолі з Іоаннісом Коцаїлідісом – давнім другом кримських колаборантів «народних дипломатів» від «русского міра».
У 2019 році вже тепер колишній депутат російської держради Криму Іван Шонус, який називає себе лідером кримського товариства етнічних греків, пропонував перейменувати Крим на «Тавриду», оскільки це послужить «додатковим мотивом утвердження російського статусу» півострова. Активні обговорення ідеї перейменування Криму розпочалися після того, як ініціативу Івана Шонуса підтримав віцепрем'єр підконтрольного Росії уряду Криму та його представник при президенті РФ Георгій Мурадов, а спостерігачі заговорили про новий етап протиставлення етнічних «греків» кримським татарам у Криму. Категорично проти перейменування Криму виступили голова підконтрольного Росії кримського уряду Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) та спікер кримського парламенту Володимир Константинов.
У серпні 2015 року під час поїздки до Криму лідера Кремля Володимира Путіна було проведено його неформальну зустріч із представниками національних громадських об'єднань анексованого півострова. Беручи участь у зустрічі, Іван Шонус сидів праворуч від глави РФ, а також, як повідомляли російськомовні ресурси Греції, вніс низку пропозицій на розгляд керівництва РФ.
Ще раніше, у травні 2014 року, відповідаючи на питання щодо потенційного статусу корінного народу для кримських татар, Володимир Путін заявив, що «греки були на півострові раніше за нас із вами», і, «вирішуючи ...проблему, не можна породжувати іншу». Так почав поповнюватись «грецький кейс Кремля».
Греків «у владі» замінили на учасників «СВО» та кримських татар
Засуджена в Україні колишня невизнана сенаторка РФ від Криму Ольга Ковітіді, а також її колега Сергій Цеков у межах Ради Федерації поступилися місцем учаснику «СВО» Юрію Німченку та сімферопольському шахісту Сергію Карякіну. Сергій Цеков пройшов у новий склад держради, а Ольга Ковітіді продовжила трансляцію кремлівських наративів, залишаючись членкинею Світового міжпарламентського союзу еллінізму.
Колишній невизнаний депутат держради Криму Іван Шонус до відставки був заступником голови комітету з народної дипломатії та міжнаціональних відносин держради Криму, а також очолював його. Тепер комітет розділили на два: з народної дипломатії та міжрегіональних зв'язків – його тепер очолює «професійна українка» від «Единой России» Анастасія Гридчина, і з міжнаціональних відносин – його очолює кримський татарин Едіп Гафаров. Етнічних греків ні в комітетах, ні у складі держради немає, натомість в обох комітетах працює ще один ветеран «СВО» Олександр Камбаров.
За оцінками грецьких експертів, з кінця 2000-х років у житті понтійських та кримських греків особливу роль став відігравати Іван Саввіді – виходець із Грузії грецького походження. Він – колишній депутат Держдуми, координатор її міжпарламентської депутатської групи у зв'язках із парламентом Греції, президент Асоціації грецьких громадських об'єднань Росії, координатор Ради греків зарубіжжя та власник грецького футбольного клубу ΠΑΟΚ (Салоніки). У грудні 2022 року грецька преса підтвердила «привілейовані та тісні особисті стосунки» затриманої за корупцію Єви Кайлі – віцепрезидентки Європарламенту, громадянки Греції – з «російсько-грецьким магнатом» Іваном Саввіді.
Представники грецької меншини у Криму також почали тісно співпрацювати з грузинськими національними організаціями. Рівень співробітництва за результатами березневого конгресу став показовим.
Кремль «розділяє та володарює», йому не потрібні ні греки, ні кримські татари
Крим.Реалії звернулися до представника Крайової Ради українців Криму (КРУК, Київ), координатора групи «Гуманітарна політика» Експертної мережі «Кримська платформа» Андрія Щекуна з проханням прокоментувати можливість відмови Кремля від протиставлення в Криму греків кримським татарам.
«Не думаю, що механізм протиставлення окупаційний режим відкинув. Можливо, на цьому етапі їх не задовольнила персона у складі грецької етнічної меншини. Також, можливо, окупаційна влада вважає, що на даному етапі нібито змогла досягти цілей щодо обробки «представників» народу киримли, які, на їхню думку, є важливими і мають вплив на кримськотатарський народ. При цьому слід розуміти суперечливість політики окупантів, які здійснюють кадрові призначення представників кримських татар і водночас ведуть системну пропагандистську роботу в цьому середовищі. Однак кримськотатарський народ не підтримує антидержавну, антиукраїнську діяльність РФ у Криму», – наголосив Андрій Щекун.
Заступник Глави Державної служби України з питань етнополітики та свободи слова, український дипломат Ігор Лосовський, у свою чергу, вказав на наступність російської політики щодо національних меншин.
«Росія використовує свою політику за принципом розділяй та володарюй. Це триває ще з часів імперії, коли здійснювалося захоплення територій, зокрема Криму, Південного Кавказу, Центральної Азії тощо. І завжди у Москві «нарізали» кордони так, щоб до складу «Московії» потрапляли люди різних національностей одночасно разом із протиріччями та конфліктами між ними. При цьому Кремль виступав третейським суддею», – наголосив експерт.
Сьогоднішню ситуацію в РФ, а також на тимчасово окупованих нею територіях України він назвав повним тоталітаризмом, а російське етнічне поле – вже давно очищеним: коли не можна вийти на вулицю навіть із плакатом, на якому нічого не написано, бо й таку людину хапають і саджають.
«Усі представники та лідери національних меншин, які були готові протестувати, або зачищені владою, або самі виїхали за кордон. Щодо Криму, то ця тенденція ще більше проявляється на цій, чужій для РФ, території. Зрозуміло, що на півострові «задушили» протест і «затиснули» всі найменші прояви інакомислення. Гречанку з Криму, Ольгу Ковітіді, та її родичів, напевно, перед призначенням і під час роботи сенатором переперевіряло ФСБ. Потім вирішили міняти.
У Кремлі чудово розуміють, що кримські татари – переважно проукраїнські, адже Росія репресувала кримськотатарський народ. Багато хто з них переселився на підконтрольну частину України і працює навіть міністрами в нашій країні, у парламенті також представлені кримські татари. Але ті, хто співпрацює з Росією, повністю зачищені та втратили можливість висловлювати незалежну думку. Можливо, диктатор у Росії вирішив, що на них можна покластися, оскільки вони повністю у нього під контролем, тому він віддає їм перевагу. Можна припустити, що Кремль свого часу використав «грецький кейс», щоб «насолити» кримським татарам і знизити їхній протестний потенціал. А зараз, коли все повністю зачищено, йому не потрібні ані греки, ані кримські татари. Йому потрібні конкретні люди, незалежно від національності, які будуть віддані й транслюватимуть потрібні наративи.
Московському тирану та колаборантам у Криму вже не потрібно балансувати як у демократичному суспільстві. Тут, як вважають у Москві, у них усе під контролем. Наша служба працює з грецькими організаціями в межах існуючої ради. І нинішня активність підконтрольних Кремлю грецьких етнічних організацій на анексованому півострові, напевно, пов'язана з активністю України щодо налагодження взаємодії з організаціями надазовських греків.
Спроби Росії підняти «своїх греків» на тимчасово окупованих територіях АР Крим та українського Приазов'я залишаться безуспішними: там залишилися переважно представники старшого покоління. Згідно з українським законодавством корінними народами є лише кримські татари, караїми та кримчаки. Вони не мають «материнської держави», тоді як греки мають – Грецію», – зазначив Ігор Лоссовський.
Перший заступник міністра з питань окупованих територій України (2016-2019) Юсуф Куркчі, відповідаючи на запитання журналіста Крим.Реалії, заявив, що кожен із колаборантів отримає по заслугах.
«Якщо не має значення етнічна приналежність колаборанта у Криму, тоді яка різниця, що у них там коїться?! Кожному, хто пішов на співпрацю з окупантами, буде надано відповідну оцінку і законом визначено покарання», – підсумував він.
У березні 2024 року Україна та Греція підписали угоду про безпеку.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.