Під час розслідувань щодо факторів прихованого та опосередкованого впливу Кремля в країнах Європейського Союзу одним із об'єктів досконалого вивчення громадських активістів та юристів стали проєкти, закордонні підрозділи, ієрархи та, власне, сама Російська православна церква Московського патріархату (РПЦ МП). У серпні 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій. Відповідно до закону, діяльність РПЦ МП була заборонена, а українські релігійні організації, які підозрюють у співпраці з нею, отримали дев'ять місяців, щоб розірвати зв'язки з Москвою. Відведений термін спливає у травні цього року.
Чому на цьому тлі актуалізувалося питання про зв'язки Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) з Росією, яка анексувала Крим у 2014 році та веде повномасштабну агресію в Україні з лютого 2022 року? Як Росія використовує релігійний православний фактор, у тому числі для пропаганди та ідеологічної обробки мусульман? Чи можна називати релігію в руках Кремля «зброєю»? Про що йшлося на міжнародній профільній науковій конференції у Києві? У цих та інших питаннях розбиралися Крим.Реалії.
Кримська єпархія УПЦ МП – інструмент РПЦ
У 2014 році після анексії півострова Росією кримські єпархії залишилися у складі УПЦ МП, чиє духовенство заявляло, що «на території Кримського півострова Українська православна церква перебуває повністю в канонічному чині, і це є свідченням того, що з точки зору церковних канонів та церковного устрою Крим є територією України». За роки анексії Криму Росією патріарх РПЦ Кирило (Гундяєв) жодного разу не відвідав півострів, намагаючись дистанціюватися від «кримської тематики». Митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар (Швець) привітав призначення Кремлем Сергія Аксьонова (за документами Аксенов) на так звану посаду російського глави Криму, а також жодного разу не засудив дії Росії на півострові.
Надалі зв'язок кримських єпархій із Києвом ставав дедалі формальнішим. При цьому до 2018 року Лазар особисто відвідував збори духовенства УПЦ МП у Києві.
Фактично кримські єпархії діяли як підрозділи РПЦ і уникали назви «УПЦ» на вивісках у храмах та церковних документах, іменуючи себе просто «Московський патріархат».
Священники Сімферопольської єпархії регулярно освячували військову техніку РФ. У 2015 році вони освячували бойову техніку в селищі Кача, у 2016 році – пам'ятник «ввічливим людям», які захопили Крим, у 2017 році – зенітно-ракетні комплекси С-400, прапори бойових кораблів РФ. «Ви є не лише захисниками кордонів Росії – ви є захисниками кордонів усього Православного світу», – підбадьорював російських військових благочинний Севастопольського церковного округу протоієрей Сергій Халюта.
Після 24 лютого 2022 року кримські священики УПЦ МП продовжили співпрацю з російською армією, внаслідок дій якої було знищено десятки храмів і сотні парафіян цієї ж церкви на материку. Трактування війни Росії проти України в храмах однієї і тієї ж УПЦ МП у Криму та на материковій частині України стали прямо протилежними, а відносини між кримською єпархією та рештою УПЦ МП різко загострилися. Кримські священники знову підтримали дії російської армії, звинувачуючи у розв'язуванні війни Захід, тоді як глава УПЦ МП митрополит Онуфрій (Березовський) звернувся до російського президента Володимира Путіна із закликом зупинити братовбивчу війну та висловив підтримку українським воїнам.
7 червня 2022 року в Москві під керівництвом патріарха відбулося засідання Священного синоду РПЦ. Рішенням цього Синоду «на території Криму та міста федерального значення Севастополя» було створено нову «Кримську митрополію РПЦ», куди увійшли всі парафії УПЦ МП на Кримському півострові.
Тим часом парафії Київського патріархату та ПЦУ були знищені в Криму на догоду РПЦ.
Релігійна політика РФ – це зброя війни та геноциду – учасники конференції
14 березня у Києві відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Релігійна політика РФ як зброя гібридної війни: напрямки реалізації та механізми протидії». Захід зібрав понад 40 учасників з України, США, Великої Британії, Нідерландів, Канади, Франції та Бельгії: представників державних органів та установ, релігійних громад, науковців, дослідників аналітичних центрів, громадських об'єднань та асоціацій, журналістів. Організатори заходу – Науково-дослідний інститут українознавства КНУ імені Тараса Шевченка, Національний музей Голодомору-геноциду, Офіс Генерального прокурора, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті, відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАНУ, Інститут релігійної свободи, Центр досліджень Росії, International Religious Freedom of Belief Alliance, Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», Тренерська асоціація України, Демократичні ініціативи молоді.
На конференції в межах чотирьох тематичних панелей розглядалося кілька тематик: правові виклики та стратегії протидії релігійній політиці РФ у гібридній війні, діяльність РПЦ за кордоном: мережа церков як центри поширення російської пропаганди, деструктивна діяльність РПЦ та її сателітів в Україні, неправославні конфесії РФ. Низка учасників конференції з-поміж зарубіжних аналітиків, як учених, так і представників міжнародних організацій, розповіли про нетипові кейси підривної діяльності Російської церкви, замасковані стратегії та її вплив на окремі спільноти з метою їх дестабілізації, ведення розвідувальної діяльності.
РПЦ – це складова, політичний та військовий інструмент операцій з поширення російського впливуДевід Пігет
Як повідомили організатори конференції, сьогодні таких кейсів накопичилося чимало у країнах Європейського Союзу, і деструктивна роль РПЦ як за кордоном, так і в Україні вже усвідомлюється Заходом.
Зокрема представник ОБСЄ Девід Пігет, виступаючи перед учасниками конференції, підтвердив зв'язок РПЦ зі спеціальними службами «диктаторської» Росії.
«Усі знають, що сучасну РПЦ Московського патріархату було створено Йосипом Сталіним у 1943 році. Вона так і залишилася підрозділом НКВС-КДБ-ФСБ. Її прямими завданнями було і залишається поширення наративів кремлівської пропаганди. І цим усе сказано: РПЦ – це складова, політичний і військовий інструмент операцій з поширення російського впливу», – наголосив експерт.
У низці доповідей констатувалися не лише масштаби та загрозливі наслідки діяльності РПЦ, а й шляхи протидії машині пропаганди «русского міру», якою став Московський патріархат. У цьому контексті розглядалися питання психіатричної експертизи, необхідність формування критичного мислення в населення, вироблення ефективної інформаційної стратегії. Виступаючи на заході, член групи «Гуманітарна політика» експертної мережі «Кримської платформи» Андрій Щекун на конкретних прикладах продемонстрував небезпеку тенденції щодо зниження суспільної уваги до діяльності РПЦ у Криму та УПЦ МП загалом в Україні.
РПЦ досі підтримує спілкування зі служителями УПЦ МП на територіях, підконтрольних Україні, оскільки до 2014 року «ми були однією церквою та одним народом»Андрій Щекун
«Ми багато говоримо про РПЦ, але мало приділяємо уваги УПЦ МП як структурному елементу Московського патріархату. Є вже закон, і 9 місяців. Але мені це замало. Російський митрополит Тихон (Шевкунов) проводить духовні семінари у Криму для молоді. Але ми забуваємо, що це українська молодь, яка перебуває в окупації. Минулого року лише чотири громади перейшли з УПЦ МП до лона Православної Церкви України (ПЦУ). Це говорить про те, що ми консервуємо та заморожуємо агентуру ФСБ у молодіжному середовищі. Що робить далі РПЦ в окупованому Криму? Підконтрольний окупантам медійний севастопольський ресурс ForPost провів у березні 2023 року опитування на тему «Майдан і Лавра: чим закінчиться повалення Бога в Україні?». Одним з учасників цього проєкту став клірик, благочинний севастопольського округу Сергій Халюта. Він наголосив, що Києво-Печерська Лавра – «серце російського народу». Також він розповів, що РПЦ досі підтримує спілкування зі служителями УПЦ МП на територіях, підконтрольних Україні, оскільки до 2014 року «ми були однією церквою та одним народом». Такі злочинні дії наша організація документує та інформує про це українську прокуратуру», – уточнив Андрій Щекун.
Експерт особливо зазначив, що «РПЦ через свою структуру УПЦ (МП) продовжує залишатися провідником пропаганди, що просуває ідеологію Росії в Україні, проводить цілеспрямовану системну політику, спрямовану на нівелювання іміджу ПЦУ та розпалювання протистояння між православними як в Україні, так і за її межами».
У свою чергу, експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова звернула увагу присутніх на активну трансляцію російськими медіа наративів релігійної ворожнечі.
Вдалося виявити низку наративів, спрямованих на розпалювання релігійної ворожнечіІрина Сєдова
«Ми вивчали роспропаганду та російські телепрограми під час минулорічного проєкту. Фахівці розшифровували трансляції програм «Россия-1», «Россия-2», телеканалу «Звезда», «Россия-24». Вдалося виявити низку наративів, спрямованих на розпалювання релігійної ворожнечі. Основні наративи поширені буквально скрізь: «українці знищують канонічне православ'я»; «Росія бореться з антихристиянськими елементами»; «сіоністи в Україні захопили владу»; «Росія веде в Україні священну війну, захищаючи свою релігійну ідентичність». Поширюють це державні телеканали та радіостанції, у тому числі телеканал «Спас», телеканал «Царьград». Усі епітети та висловлювання підпадають під ознаки українського кримінального кодексу», – констатувала речниця «Кримської платформи».
Саїд Ісмагілов – бойовий медик Збройних Сил України, до повномасштабного вторгнення Росії був духовним лідером, вченим-ісламознавцем та муфтієм Духовного управління мусульман України «Умма».
Ідеологія «русского міра» стала елементом державної політики РФ. І вона поширюється і на мусульман РосіїСаїд Ісмагілов
Він також виступив на конференції та висвітлив використання Московським патріархатом ідеології «русского міра» для впливу на мусульман. «Дуже дивно, але у Росії можливо все. Диктатури ефективні в елементах примусу та насадження своєї ідеології. Саме ідеологія «русского міра» стала елементом державної політики РФ. І що цікаво, вона поширюється і на мусульман Росії. Нав'язуються наративи, російським військовим з-поміж мусульман навішують шеврони «Ми – татари, з нами – Аллах! Ми – з росіянами, з ними – Бог!», які виховують комплекс меншовартості. Так із мусульман роблять «росіян», – наголосив він.
За підсумками науково-практичної конференції був ухвалений проєкт резолюції, де учасники заходу закликали українську владу, міжнародних партнерів і громадськість до консолідованих дій щодо нейтралізації загроз, які несе релігійна політика РФ. Резолюція буде опублікована після вивчення та узагальнення пропозицій, що надійшли.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .