Третій рік поспіль, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, в Севастополі не було морського параду в День ВМФ Російської Федерації. Його відзначали минулої неділі. Всі офіційні святкові заходи було скасовано і в російському Новоросійську – базі флоту РФ на східному узбережжі Чорного моря, куди, за даними Сил оборони України, Росія вивела основні кораблі Чорноморського флоту.
Офіційна причина скасування параду – з міркувань безпеки. Чи є інші причини скасування і що міг би продемонструвати Чорноморський флот РФ на цьому параді, про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив із військовим експертом, кримчанином та полковником ЗСУ в запасі Владиславом Селезньовим. Про політико-психологічний аспект відсутності традиційної демонстрації «силы и мощи» Російського флоту розповіла кримська політологиня Євгенія Горюнова.
Востаннє Росія демонструвала свій Чорноморський флот у 2021 році. Під час параду в анексованому Севастополі брали участь сторожові, десантні та ракетні кораблі, а також великий підводний човен. Завершував стрій флагман Чорноморського флоту РФ ракетний крейсер «Москва». Той, що з квітня 2022 року перебуває на дні Чорного моря. А частина його оснащення наразі є у фондах Центрального військово-морського музею України.
«Це рятувальний круг, рятувальний буй. Гвардійський ракетний крейсер з оперативним номером 121 один у Чорному морі. Це оперативний номер ракетного крейсера «Москва». Вони були виловлені українськими рибалками в районі острова Зміїний», – розповів в інтерв'ю журналістам Крим.Реалії завідувач Центрального військово-морського музею України Сергій Воронов.
Крейсер «Москва» – не єдиний корабель, який не зміг би брати участь у параді. За даними Сил оборони України, з 2022 року ЗСУ вразили близько 30 російських кораблів різного класу. Деякі з них було знищено.
Щонайменше третину кораблів російського Чорноморського флоту знищено, розповідає військовий експерт Владислав Селезньов. За його словами, де-факто в бухтах та акваторіях Кримського півострова не залишилося жодного бойового корабля. Тому, вважає Селезньов, коректніше називати Чорноморський флот – флотилією.
«Всі кораблі, виведені в район бухти Новоросійськ, саме там вони тісняться, саме звідти вони виходять на бойові чергування та для виконання бойових завдань у частині пусків ракет морського базування типу «Калібр»», – каже Владислав Селезньов.
Українська армія системно та методично, за допомогою ракет і морських дронів знищує бойові кораблі російського Чорноморського флоту та ключові елементи інфраструктури.
Керуючись міркуваннями безпеки, росіяни були змушені евакуювати усі свої бойові кораблі подалі від місць постійної дислокації, розповів Владислав Селезньов.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Вичавлювання ЧФ із Криму. ПочатокПевну кількість кораблів Росія все ще тримає на західному узбережжі Криму, в Донузлавській бухті, зазначає військовий експерт.
«Є кілька невеликих швидкохідних кораблів російського Чорноморського флоту, катерів навіть, російського Чорноморського флоту. В бухті Донузлава росіяни також ховають свої невеликі кораблі, але серед цих катерів і кораблів немає жодного носія ракет морського базування «Калібр»», – розповідає Селезньов.
Після успішних атак ВДК Росія фактично перестала їх використовувати для перевезення військових вантажів. А небезпека бути атакованими загнала російські кораблі до північно-східного узбережжя Чорного моря, зазначає Селезньов.
«Так, іноді буквально з акваторії бухти Новоросійська вони здійснюють пуски ракет морського базування класу «Калібр». Але далі, ніж за кілька десятків миль від бухти базування, російські бойові кораблі не наважуються відходити», – розповів експерт.
У результаті Росія намагається кратно збільшити, використовуючи великі ресурси, безпеку флоту й інфраструктурних об'єктів. Таких як Керченський міст.
Прикриття з повітря та землі, встановлення бонових загороджень, будівництво нових мостових переходів, тотальний контроль машин – усе це має захистити транспортну артерію, вважають у РФ.
«Росіяни й надалі залучатимуть усе більшу кількість ресурсів, щоб зберегти ключову та де-факто єдину ефективну мережу комунікацій під назвою Керченський міст. Але те, що стосовно цього мають свої плани ГУР, українська Служба безпеки, це очевидно. Тому в районі Керченського мосту й надалі квітнутиме буйним квітом «бавовна», – упевнений Владислав Селезньов.
В анексованому Севастополі все ж таки відзначили День ВМФ Росії. Але це було сухопутне свято. Російські чиновники поклали квіти до «Меморіалу героїчної оборони Севастополя 1941-1942 років». Містом гуляли російські моряки з андріївськими прапорами, там же можна було купити пілотки та послухати «Легендарный Севастополь» у виконанні вуличного гармоніста.
Росія влаштовувала масштабний військовий морський парад Чорноморського флоту, щоб продемонструвати «традиційну скріпу» про те, що Севастополь – «місто російської слави», але з 2022 року «вся ця слава зникла», каже кримська політологиня Євгенія Горюнова.
«Після того, як потопили флагман, крейсер «Москва», який завжди традиційно відкривав цей захід, такий центральний військово-морський корабель Чорноморського флоту Російської Федерації, після цього паради проводити стало, напевно, безглуздо. Тому що, загалом, нема чим вихвалятися», – каже Євгенія Горюнова.
Після успішних атак ЗСУ на кораблі ЧФ РФ вчасно проводити не паради, а підводні екскурсії, вважає Горюнова. За словами Горюнової, «те, як там відзначають День ВМФ РФ зараз - жалюгідне видовище».
Із флотом великі проблеми, швидше за все, що і флоту як такого вже й немаєЄвгені Горюнова
«Пересічні севастопольці, які народилися в місті і прожили все життя, ще за Радянського Союзу, пам'ятають святкування Дня флоту, ще тоді радянського флоту. Згодом російський флот активно цю традицію підхопив. Для них, звичайно, це певний такий шок, тому що завжди це було і тепер цього немає… Загалом із флотом великі проблеми, швидше за все, що і флоту як такого вже й немає», – каже Євгенія Горюнова.
Водночас підконтрольні Росії чиновники міста та місцеві ЗМІ ігнорують об'єктивну реальність, переконана експертка: «Ті самі урочисті промови, ті самі слова про героїчних предків та героїчних синів, які зараз «повторюють подвиг дідів». Вони діють за старим шаблоном, начебто все йде за планом, просто план нікому не відомий». За словами Горюнової, для російської влади та підконтрольних їй кримських і севастопольських чиновників визнати фактичну втрату флоту – отже, зізнатися у власній безпорадності.
«Це замовчування традиційне, як пам'ятаєте, те саме було в Радянському Союзі з Чорнобилем. Мовчали, ніхто нічого не говорив, усе нормально, все чудово, йдіть на демонстрацію. Ось те саме, це ще та ж інерція, за якою живе сьогоднішня Росія, в ментальній, у багатьох інших речах, політичних речах, залишаючись ще в традиціях, у тій радянській риториці: вдамо, що нічого не сталося», – вважає політологиня.
Росія живе минулим і вона не має проєкту майбутнього, впевнена Євгенія Горюнова. Не маючи перемог у сьогоденні, вона розкручує міф із минулого. Один із них – міф про «непереможний Севастополь». Хоча перемагали неодноразово, каже Горюнова: і в Кримській війні, і під час Другої світової війни.
Я думаю, що третя, остання оборона Севастополя, буде дуже короткою, буде вирішальноюЄвгенія Горюнова
«Я думаю, що третя, остання оборона Севастополя, буде дуже короткою, буде вирішальною. Власне кажучи, можливо, після цього нарешті всі ці міфи зникнуть, і ось ця ідея про те, що (Севастополь) «місто російської слави, місто російських моряків», я думаю, що десь у Новоросійську поставлять пам'ятник кораблям, що пішли із Севастополя. Буде замість пам'ятника затонулим кораблям Севастополя, у них буде пам'ятник російським кораблям, що йдуть, я не знаю, як вони його там красиво назвуть», – каже Євгенія Горюнова.
На інтерактивній мапі російських військових об'єктів у Криму та ударів по них Сил оборони України, у новій категорії «Удари по кораблях РФ», позначено 24 пункти. Крім даних по крейсеру «Москва», там можна знайти підтверджену інформацію про удари по великих і малих десантних кораблях, патрульних та ракетних катерах, корветах і флотській інфраструктурі.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Повернення в рідну гаваньРоскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .