Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Чорноморський флот Росії переозброять з «Калібрів» на «Онікси»? Що про це відомо


Фрегат «Адмирал Эссен» виходить із Севастопольської бухти, архівне фото. Цей корабель може стріляти крилатими ракетами «Калібр» та «Онікс»
Фрегат «Адмирал Эссен» виходить із Севастопольської бухти, архівне фото. Цей корабель може стріляти крилатими ракетами «Калібр» та «Онікс»

У Військово-морських силах України заявили, що Росія будує універсальні пускові установки для ракет «Калібр» та «Онікс». І оскільки відсоток збитих «Калібрів» високий, можливий обстріл України «Оніксами». Що це за ракета, чи будуть атаки масовими і чи можуть ЗСУ їх відбивати, розбиралися Крим.Реалії.

Сили РФ будують уніфіковані пускові установки для «Калібрів» та «Оніксів», розповів в ефірі телемарафону речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

«Калібри» залишаються небезпечною зброєю з бойовою частиною вагою 450 кг, проте відсоток збиття цих ракет високий. За інформацією військових, росіяни зважили на цей досвід і будують уніфіковані шахти для пусків – і для «Калібрів», і для «Оніксів», – розповів він.

Плетенчук підкреслив, що сили РФ застосовують «Калібри» з метою перевантаження ППО під час комбінованих ракетно-дронових атак, але «пріоритет на ураження цілей зараз мають інші типи ракетного озброєння».

Пуск крилатої ракети «Калібр» з фрегату Чорноморського флоту Росії, червень 2022 року
Пуск крилатої ракети «Калібр» з фрегату Чорноморського флоту Росії, червень 2022 року

Ракетна уніфікація

Кораблі як носії різних озброєнь несуть службу десятками років, але за цей час ці самі озброєння можуть неодноразово застаріти. Будівництво нових кораблів – дороге задоволення, тому модернізація озброєнь старих кораблів завжди була наріжним каменем для оборонної промисловості.

Вирішенням цієї проблеми для ракетної зброї стали універсальні пускові установки. Одну з перших розробили США наприкінці 1970-х років.

Перші випробування уніфікованої корабельної установки вертикального пуску Mk 41 (Mark 41 Vertical Launching System) були проведені в 1978 році, на озброєння її було прийнято в 1986 році. Кожна установка складається із 8 або 4 модулів, на 8 контейнерів кожен. Ракети – у сталевих контейнерах, куди поміщаються у береговому арсеналі та не вимагають перевірки на кораблі. У кожному з модулів може одночасно проводитися передстартова підготовка 2 ракет, темп пуску 1 ракета за секунду з одної ПУ.

Боєкомплект може включати КР «Томагавк», різні модифікації ЗУР «Стандарт» та ПЛУР ASROC. Крім того, створено спеціальний контейнер, що вміщує 4 ракети «Сі Спарроу»/ESSM замість однієї, як у ракет інших типів. До найважливіших переваг УВП Mk41 відносять великий боєзапас, можливість широкого варіювання номенклатури боєзапасу, високий темп стрільби, можливість поповнення боєзапасу в морі.

Із запізненням на 30 років подібну систему використали і в Росії.

Універсальний корабельний стрільбовий комплекс 3С14 (УКСК) – російська корабельна вертикальна пускова установка. Комплекс призначений для запуску наявних і перспективних крилатих та протичовнових ракет. Встановлюється на найновіші кораблі російського флоту.

УКСК випускається в кількох виконаннях:

  • підпалубна установка 3С-14Э – розміщується у спеціально обладнаному підпалубному льоху;
  • контейнерна підпалубна установка 3С-14КЭ (на 4 ракети) – не потребує спеціально обладнаного льоху, є російським аналогом популярної концепції контейнерних установок типу mk41;
  • похила палубна установка 3С-14ПЕ (на 2 ракети) – встановлюється на палубі.

На даний момент, УКСК 3С14 уніфікований під запуск наступних ракет:

а) сімейство «Калібр»:

  • 3М54Т/3М54ТЭ (протикорабельна ракета);
  • 3М54Т1/3М54ТЭ1 (протикорабельна ракета);
  • 3М14Т/3М14ТЭ (крилата ракета великої дальності);
  • 91РТ2/91РТЭ2 (протичовнова ракета);
  • 91РЭ1 з малогабаритною протичовновою торпедою МПТ-1УМ/МПТ-1УМЭ зі складу комплексу «Ответ».

б) сімейство «Онікс»/«Яхонт»:

  • 3М55 (протикорабельна ракета);
  • БраМос (протикорабельна ракета).

в) сімейство «Циркон»:

3М22 (гіперзвукова протикорабельна ракета).

На Чорноморському флоті Росії носіями універсального корабельного стрільбового комплексу 3С14 є три типи кораблів.

Це фрегати проєкту 11356Р «Буревестник», їх у складі флоту три: «Адмирал Григорович» (перебуває у Середземному морі – авт.), «Адмирал Эссен» та «Адмирал Макаров». Кожен фрегат може нести по вісім крилатих ракет.

Фрегат «Адмирал Эссен» Чорноморського флоту РФ біля берегів Севастополя
Фрегат «Адмирал Эссен» Чорноморського флоту РФ біля берегів Севастополя

Оснащені УКБ також малі ракетні кораблі проєкту 21631 «Буян-М» – це «Вышний Волочёк», «Орехово-Зуево» (перебуває в Середземному морі), «Ингушетия» та «Грайворон». На МРК, як і на фрегатах, боєкомплект із восьми крилатих ракет.

Носіями УКБ є також малі ракетні кораблі проєкту 22800 «Каракурт», але єдиний на ЧФ МРК «Циклон» був нещодавно знищений прямо в Севастопольській бухті, недобудований МРК «Аскольд» ремонтують на заводі в Керчі після ракетного удару ЗСУ, а МРК «Туча» і «Амур» вивели з Чорного моря на добудову в Татарстан.

Церемонія спуску на воду малого ракетного корабля (МРК) проєкту 22800 «Циклон» на суднобудівному заводі «Залив». Керч, липень 2020 року
Церемонія спуску на воду малого ракетного корабля (МРК) проєкту 22800 «Циклон» на суднобудівному заводі «Залив». Керч, липень 2020 року

Усі перелічені кораблі можуть стріляти крилатими ракетами «Калібр» і «Онікс».

Що відомо про ракети «Онікс»

П-800 «Онікс» (Індекс УРАВ ВМФ – 3М55, експортне найменування – «Яхонт», за класифікацією МО США та НАТО – SS-N-26 Strobile) – радянська універсальна надзвукова протикорабельна ракета середнього радіусу дії, призначена для боротьби з надводними військово-морськими угрупованнями, одиночними кораблями та наземною інфраструктурою в умовах сильної вогневої та радіоелектронної протидії.

Стартова маса ракети – 3000 кг. Маса бойової частини складає 300 кілограмів.

Максимальна швидкість становить 884 м/с або 2,6 Маха, або 3182 км/год на висоті. Швидкість біля поверхні 2 Маха (2448 км/год).

Дальність польоту до цілі: «Онікс» – до 300 км (по комбінованій траєкторії), «Онікс-М» – до 800 км. Висота польоту: на маршевій ділянці – до 14000 метрів, на кінцевій ділянці – 10-15 метрів.

Як і чим можна збити ракети «Онікс»

Вперше про застосування ракет «Онікс» за допомогою ракетного комплексу «Бастіон» проти України Росія заявила через місяць після початку повномасштабного військового вторгнення – у березні 2022 року. «Міноборони Росії вперше ... опублікувало кадри завдання удару батареями берегового ракетного комплексу «Бастіон», – цитувала заяву російського відомства агентство ТАСС.

Надалі такі пуски здійснювалися регулярно і продовжуються до сьогодні. Багато з цих ракет не вдається збити, і вони завдають істотної шкоди.

Більшістю систем ППО, що є в Україні, збити ці ракети дуже важко або неможливо. На той момент речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат пояснював рік тому, чому українській ППО важко збити ракети «Онікс». За його словами, вони летять на великій швидкості та малій висоті, тому їх важко виявити і збити.

«Ракети «Онікс» призначені для знищення плавзасобів, кораблів, летить вона на швидкості 2,6 Маха. Це понад 3000 км на годину, тобто швидкість велика. На марші вона може підійматися високо для економії пального, а вже при заході на ціль може летіти фактично 10-15 метрів над водою, щоб знищити корабель», – розповів український військовий.

Через це радарам дуже складно їх захопити. Ракета «Онікс» є малопомітною для станцій радіолокації, оскільки використовує технології, що знижують відображення радіосигналу (стелс). Тому ракету «Онікс» складніше перехопити, ніж дозвуковий «Калібр».

Юрій Ігнат також уточнив, що хоч із такими ракетами важко боротися, але можна впливати певними засобами РЕБ.

Щоб знищувати російські ракети «Онікс», Україні потрібно більше американських зенітно-ракетних комплексів Patriot. Також проти ракет «Онікс» може бути ефективною французька система протиракетної оборони SAMP/T.

Зенітно-ракетний комплекс Patriot на військових навчаннях у Польщі. Архівне фото
Зенітно-ракетний комплекс Patriot на військових навчаннях у Польщі. Архівне фото

Чи будуть пуски «Оніксів» із кораблів ЧФ?

Досі про пуски «Оніксів» із кораблів невідомо. Пуски з Криму здійснювали лише з берегових ракетних комплексів «Бастіон».

Варто враховувати, що береговий ракетний комплекс мобільніший, ніж корабель. Час готовності до пуску після маршу для «Бастіону» складає п'ять хвилин, після чого він може згорнути установку та вирушити в інше місце. Це ускладнює його ураження. Корабель у цьому плані становить найбільш вірогідну ціль.

Пуск крилатої надзвукової ракети «Онікс» із берегового комплексу «Бастіон». Ілюстративне фото
Пуск крилатої надзвукової ракети «Онікс» із берегового комплексу «Бастіон». Ілюстративне фото

Другий фактор – це дальність ракет «Онікс», що становить 800 кілометрів. «Бастіони» стріляють із північного та західного Криму по цілях на материковій Україні. Щоб такі ж можливості були у корабля, йому потрібно перебувати на північ від мису Тарханкут або в Азовському морі. Це навряд чи можливо, з огляду на дальність українських засобів поразки.

Ще одним аргументом на користь того, що Росія продовжуватиме використовувати «Бастіони» замість кораблів, є невелика кількість ракет «Онікс» у наявності та невисокі темпи їх виробництва.

Станом на кінець квітня на озброєнні російської армії було 400 одиниць крилатих ракет 3M55/3М55М «Онікс»/«Онікс-М», повідомило Головне управління розвідки Міноборони України. При цьому темпи виробництва цього виду ракет невеликі – до 10 на місяць.

Водночас крилатих ракет 3М-14 «Калібр» Росія, за даними ГУР, має 270 одиниць, а темпи їх виробництва становлять 30-40 штук на місяць.

З урахуванням цих цифр можна припустити, що Чорноморський флот РФ і надалі стрілятиме «Калібрами» – їх дальність досягає 2500 км і для пуску достатньо лише трохи відійти в море від бази в Новоросійську.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG