Речник Повітряних сил ЗСУ, капітан Ілля Євлаш заявив, що можливе застосування для удару по Києву 25 березня двох протикорабельних гіперзвукових ракет «Циркон» свідчить про дефіцит у росіян зброї. Насамперед, рівнозначних крилатим ракетам типу «Калібр» або «Іскандер», які раніше періодично запускали з анексованого Криму. «Якби у них, наприклад, було достатньо іншого типу ракет – крилатих ракет типу «Калібр», «Іскандер», інших ракет – вони б застосовували їх», – наголосив Євлаш. Крим.Реалії вирішили вникнути в деталі цієї можливо уявної або все ж таки реальної та хитромудрої ракетної «багатоходовочки» росіян.
Торік інформаційні ресурси РФ, і особливо їхні так звані воєнкори, всіляко зловтішалися тим, як Чорноморський флот Росії «відкалібрував» черговий об'єкт у глибині території України. Удар «Калібрами» справді в окремих випадках був досить руйнівним, наприклад, у Львові о 2-й годині ночі 6 липня 2023 року. Загалом з акваторії Чорного моря росіяни тоді випустили 10 ракет, з яких вдалося збити 7. Внаслідок ракетної атаки у Львові загинули 10 людей – 8 жінок та два чоловіки. Руйнувань зазнали 35 будинків, студентські гуртожитки Львівської політехніки та інших навчальних вишів міста.
2024 року, після майже піврічного затишшя, росіяни відстрілялися по Україні тричі. Але вже не з морської акваторії біля кримських берегів, а біля кубанських, точніше – з акваторії Новоросійської затоки. Наприклад, вранці 7 лютого запустили 3 «Калібри», які українські ППО успішно збили. Те саме сталося вночі 15 лютого. Щоправда, тоді пуск із траверзи того ж Новоросійська був здійснений лише 2 ракетами разом із 22 іншими, у тому числі, можливо, північнокорейського виробництва.
За останньою інформацією Сил оборони України, нині кораблі ЧФ у Чорному та Азовському морях не помічені, всі ракетоносії перебувають у пунктах базування.
«Хитрі» ракети
Крилаті ракети, якими сьогодні озброєні надводні кораблі ЧФ, – це «Калібр НК», а підводні – «Калібр-ПЛ». На озброєнні російської армії є ще мобільні ракетні комплекси «Калібр-М» та комплекси ракетної зброї авіаційного базування «Калібр-А».
Крилата ракета «Калібр» має довжину від 6,2 до 8,2 метра. Її маса коливається в межах від 1,9 до 2,3 тонн, у тому числі бойова частина важить від 200 до 450 кілограмів залежно від модифікації.
Ракети здатні влучати на відстані 2500 кілометрів по наземних цілях і 375 кілометрів – по морських. До наміченої цілі вони летять на наднизьких висотах, лише 10-20 метрів над поверхнею землі, зі швидкістю від 180 до 240 метрів за секунду. Польоти на низьких висотах, та ще й із різкою зміною курсу, суттєво ускладнюють роботу сил ППО щодо їх виявлення та ураення.
Під час згаданої торішньої атаки на Львів росіяни випустили кілька груп «Калібрів» з кораблів і підводних човнів у Чорному морі, використовуючи і рельєф місцевості, і русла річок, зокрема Дніпра. Ракети летіли на Київ, потім різко звернули на захід у бік Львова. Внаслідок бойової роботи зенітними ракетними підрозділами та авіацією Повітряних сил, а саме – винищувачів МіГ-29, більшу частину ракет «Калібр» вдалося збити.
До речі, «Калібри», крім винищувачів, здатні збивати як застарілі радянські комплекси С-300, так і сучасні американські ЗРК Patriot або французькі системи SAMP/T, які також є на озброєнні Повітряних сил ЗСУ.
Скільки «Калібрів» тепер, після двох років війни, залишилося на російському Чорноморському флоті – точних даних немає, вони засекречені. Відомо лише, що на початку 2023 року Росія тримала на бойовому чергуванні в Чорному морі 17 кораблів, серед яких – 6 носіїв крилатих ракет «Калібр» із загальним залпом близько 30 ракет. В Азовському морі росіяни контролювали морські комунікації двома кораблями з цими ракетами. Ще 9 кораблів перебували у Середземному морі, з них – 5 носіїв крилатих ракет «Калібр», загальний залп – 72 ракети, інформували ВМСУ.
Декілька «Калібрів ПК» Силам оборони України вдалося знищити ввечері 20 березня 2023 року під час їх транспортування залізницею до Джанкоя. «Загадкова «бавовна» продовжує процес демілітаризації Росії та готує український півострів Крим до деокупації», – повідомив тоді телеграм-канал ГУР МО України. Російські ж військові це повідомлення не коментували.
Через що все ж таки скорочені пуски?
Наприкінці минулого року Міністерство оборони Великої Британії заявило, що Росія має проблеми з використанням крилатих ракет типу «Калібр». У британському військовому відомстві пояснили: традиційно російські військові перезаряджалися крилатими ракетами в Севастополі. Але тепер, на думку експертів, «робити це стало небезпечно через українські атаки». Британська розвідка вважає, що Росія більше покладатиметься на Новоросійськ. Однак існує ймовірність того, що РФ припинила застосовувати «Калібри» через логістичні проблеми в Новоросійську.
«Росія, ймовірно, прагнутиме прискорення подолання таких проблем, щоб морські крилаті ракети були включені до зимової кампанії (2023-2024 років – КР) ударів по Україні», – йшлося у зведенні.
В інтерв'ю «Українській правді» командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа вказав на ці проблеми: «У Новоросійську дуже неприємні вітри, називаються бора. Це сильний вітер, що сходить із кавказьких гір, і тому в порту небезпечні стоянки. Крім того, в Новоросійську самі по собі небезпечні заходи в порт, і тому за певної погоди командиру корабля потрібно мати неабиякі здібності, просто щоб забезпечити навігаційну безпеку».
Адмірал підтвердив інформацію, що Росія «переводить частину кораблів з окупованого Криму до окупованої Абхазії». Саме називався порт Очамчира як новий пункт базування російського ЧФ. Очамчирська бухта географічно дуже вдала для стоянки кораблів, захищена від усіх вітрів, крім хіба що західного.
Торік у жовтні контрольований РФ президент Абхазії Аслан Бжанія повідомив про те, що Сухумі та Москва раніше підписали угоду про розміщення в Очамчирському порту пункту постійного базування військово-морського флоту РФ. Примітно, що на цьому етапі там базуються сторожові кораблі й катери берегової охорони Прикордонної служби ФСБ Росії.
Порт Очамчира використовувався у військових цілях ще за радянських часів. У 1980 році берегова інфраструктура була розширена для потреб ВМФ СРСР. Але в 1996 на вимогу Грузії катери берегової охорони РФ були передислоковані в російський регіон Дагестану.
Важлива деталь: Очамчира розташована неподалік іншого грузинського регіону – Аджарії, неокупованої та процвітаючої, на відміну від тієї ж Абхазії.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.