Чорноморський флот Росії вивів з анексованого Севастополя до Новоросійська останній із значущих кораблів. Які бойові одиниці залишилися на головній базі російського флоту в Чорному морі та які завдання вони можуть виконувати, розбиралися Крим.Реалії.
15 липня речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук повідомив, що Росія виводить останній сторожовий корабель Чорноморського флоту з анексованого Криму.
«Останній сторожовий корабель ЧФ РФ просто зараз звалює з нашого Криму. Запам'ятайте цей день», – написав він на своїй фейсбук-сторінці. Проте Плетенчук не уточнив назву корабля.
При цьому телеграм-канал «Крымский ветер» повідомив, що йдеться про сторожовий корабель проєкту 1135 «Буревестник», який стояв у Севастополі біля причалу №14 поблизу бухти Голландія. Цей пост був опублікований у суботу.
У складі Чорноморського флоту Росії два кораблі проєкту 1135 – «Ладный» (бортовий номер 861) та «Пытливый» (868).
Які кораблі переведені до Новоросійська
14 липня OSINT-дослідник MT Anderson опублікував супутникові знімки військово-морської бази Чорноморського флоту РФ у Новоросійську та зазначив, що причали вперше за довгий час заповнені.
Раніше, як повідомляли Військово-морські сили України, частину кораблів ЧФ вивели з Новоросійська в Азовське море.
Проаналізувавши ці знімки та знаючи корабельний склад ЧФ РФ, можна з'ясувати, скільки кораблів уже перебувають на Новоросійській військово-морській базі.
а) Носії крилатих ракет «Калібр»
У Військовій гавані Новоросійська пришвартовано два фрегати пр. 11356Р типу «Адмирал Григорович». У складі Чорноморського флоту три такі фрегати – «Адмирал Макаров», «Адмирал Эссен» та «Адмирал Григорович», але останній виконує завдання у Середземному морі, де Росія має постійний пункт базування у сирійському Тартусі.
Біля причалів у Військовій гавані також стоять три малі ракетні кораблі проєкту 21631 «Буян-М». У складі ЧФ чотири такі МРК: МРК: «Вышний Волочёк», «Орехово-Зуево», «Ингушетия» і «Грайворон». З них МРК «Орехово-Зуево» перебуває в Середземному морі.
Ще три підводні човни проєкту 636.3 «Варшавянка», носії КР «Калибр», пришвартовані в бухті Новоросійська. У складі ЧФ шість таких підводних човнів, з яких підводний човен «Ростов-на-Дону» пошкоджений українським ракетним ударом 13 вересня 2023 року і стоїть у ремонті в Севастополі, а підводні човни «Новороссийск» і «Краснодар» перебувають зараз у Середземному морі.
Таким чином, усі наявні в Чорному морі носії КР «Калібр» Чорноморського флоту РФ перебувають у Новоросійську.
б) Інші значущі кораблі
У морському порту Новоросійська пришвартовано три з трьох патрульних кораблів проєкту 22160 типу «Василий Быков» – це «Дмитрий Рогачев», «Павел Державин» та головний корабель проекту «Василий Быков».
Тут же три великі десантні кораблі проєкту 775. У складі ЧФ РФ залишилося два такі кораблі – «Азов» і «Ямал». Також наприкінці січня 2022 року, до повномасштабного військового вторгнення, в Чорне море увійшли ВДК із Балтійського та Північного флотів ВМФ РФ. На сьогодні таких кораблів п'ять, з них ВДК «Минск» був пошкоджений українським ракетним ударом 13 вересня 2023 року і перебуває в ремонті в Севастополі. ВДК «Оленегорский горняк», пошкоджений ударом українського морського дрону, за даними Крим.Реалії – не відновлено на кінець березня 2024 року; за даними підконтрольної РФ преси - у січні 2024 року нібито завершив відновлювальний ремонт.
У Військовій гавані Новоросійська також великий десантний корабель «Петр Моргунов» проєкту 11711 типу «Иван Грен». Цей новий ВДК було перекинуто перед війною в Чорне море з Північного флоту.
Крім цього, в бухті Новоросійська пришвартований старенький ВДК проєкту 1171 «Тапир», таких на ЧФ залишилося два – «Орск» та «Николай Фильченков».
Як уже згадувалося, тут же стоїть один із двох СКР проєкту 1135 «Буревестник», а крім того: два з чотирьох протичовнових кораблів проєкту 1124; два з двох ракетних катерів на повітряній подушці проєкту 1239 «Сивуч»; один із трьох тральщиків проєкту «Александрит»; один із двох тральщиків проєкту 12660МЭ; розвідувальний корабель «Приазовье» та пошуково-рятувальне судно «Николай Муру».
Що залишилося на головній базі
За даними ранкового зведення Військово-морських сил України за 15 липня, у Чорному морі не було російських кораблів. В Азовському морі перебували три російські кораблі, серед яких не було носіїв ракет «Калібр». Що це за кораблі, у ВМСУ не повідомили.
За повідомленнями моніторингових телеграм-каналів, часто окремі кораблі стоять в акваторії Цемеської бухти Новоросійська, а не біля причалів. Ці кораблі, за даними ВМСУ, не вважаються такими, що вийшли в море, а OSINT-дослідниками відзначаються рідко у зв'язку з неможливістю купувати супутникові знімки великих площ земної поверхні – це дуже дорого.
Втім, можна приблизно підрахувати, скільки та яких кораблів залишилося на головній базі Чорноморського флоту РФ у Севастополі, з тих, що на ходу.
Це один ВДК проєкту 1171 «Тапир» і два ВДК проєкту 775, два малі протичовнові кораблі, три-чотири тральщики, один середній розвідувальний корабель проєкту 861М, пошуково-рятувальні судна та судна допоміжного флоту. А також різні катери – патрульні та десантні.
Які завдання такий склад кораблів може виконувати? Їх не багато.
Так, швидкохідні катери патрулюють у прибережній акваторії Криму, а також супроводжують військові кораблі під час переходів.
Мінні тральщики використовуються за прямим призначенням контролю акваторії на наявність мін і це завдання актуальне. Нещодавно Служба безпеки України повідомила, що українські морські дрони Sea Baby заклали 15 підводних мін поблизу Криму. Вибухівку було встановлено на маршрутах, якими користуються виключно військові кораблі ЧФ РФ.
Командувач ВМС ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа в інтерв'ю агентству Reuters розповів, що п'ять російських кораблів вдалося знищити за допомогою мін, які морські безпілотники розмістили біля Севастопольської бухти.
Великі десантні кораблі після десантної операції під Одесою, що не відбулася, Росія використовує виключно для перевезення військових вантажів між портами Севастополя, Феодосії та Новоросійська.
Малі протичовнові кораблі проєкту 1124, згідно з бойовим призачнням, повинні здійснювати охорону військово-морських баз та з'єднань ударних кораблів та конвоїв суден. Вони мають артилерійське, зенітно-ракетне, протимінне та протичовнове озброєння. Це «найсерйозніші» кораблі з озброєння та можливостей із тих, що залишилися в Севастополі, але вони введені в дію ще в 1980-х роках і сьогодні вже застаріли морально.
Загалом можна констатувати, що Чорноморський флот РФ із Севастополя втік, залишивши тут лише другорядні кораблі для забезпечення мінімальної безпеки прибережної акваторії та севастопольських бухт.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .