Російська влада анексованого Криму заявляє про зростання середньої заробітної плати і реальних доходів кримчан цього року. Але якою є ситуація з реальним рівнем добробуту жителів Криму? Подробиці читайте у матеріалі Крим.Реалії.
За офіційною інформацією російської влади, середня зарплата кримчан перевищила 51 тис. рублів. Найвищі в регіоні зарплати, за статистикою, отримують фахівці сфер промисловості, будівництва, фінансової та страхової діяльності, а також інформації та зв'язку. Про це розповіла керівник управління россійської Федеральної служби державної статистики по Криму та Севастополю Ольга Балдіна, зазначивши, що зарплати у такій важливій для кожної галузі, як медицина, відстають від середнього рівня.
За словами чиновниці, реальні доходи кримчан, порівняно з минулим роком, зросли на 5,8%. При цьому доходи, отримані жителями Криму від трудової діяльності, займають загалом приблизно 54%, ще близько 25% становлять соціальні виплати.
Водночас понад 75% кримських вчителів вимушено працюють на 1,5-2 ставки через низькі зарплати у сфері освіти.
«Ми, звичайно, розуміємо, що прожити зараз на одну заробітну плату вчителі не можуть. Сьогодні оклад вчителя – 16 074 рубля. Вихователь також отримує базову ставку 16064», – розповіла голова російської профспілки освіти Криму Катерина Волкова.
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров упевнений, що добробут кримчан падає, і цей процес лише посилюватиметься.
«Добробут населення під час інфляції завжди погіршується, тому дані про зростання зарплат не можна вважати показниками життя, що поліпшується. Калейдоскоп цифр збиває з пантелику. Так можна легко обманювати людей, вселяти їм «як добре вони живуть разом». Така пропаганда у Росії була завжди, а тепер і у Криму. Брехня окупантів проявляється в цінах, які ростуть набагато швидше, ніж зарплати та пенсії. Отже, Крим і надалі чекає розчарування, ніж милування собою, яке ще має місце, яке дуже скоро пройде», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії заступник голови Меджлісу.
Ексдепутат Верховної ради АРК Віктор Попов, який проживає в Сімферополі, пише, що для більшості кримчан уже навіть фрукти стають рідкісною стравою на столі через їхню дорожнечу.
«Неможливо, але факт, що у Криму у розпал сезону хороший виноград коштує за 200, яблука – під 100, груші взагалі золоті. Але найсумніше, що це переважно імпорт. Своє рідне ще треба пошукати і ціна на нього люто кусача. Чому сільське господарство регіону, садівництво, виноградарство перебуває у такому стані і хто за це має відповісти? Питання швидше риторичне – відповідають прості кримчани, для яких фрукти стають дедалі недосяжними, як м'ясо та риба», – написав Попов на своїй сторінці в соцмережі.
Активістка із Сімферополя, ім'я якої редакція не називає з міркувань безпеки, розповіла Крим.Реалії, що кримчани не стали краще жити.
«Ціни підвищуються, комуналка підвищується, багато людей виживають на копійки. Життя немає. Дехто, може, і влаштований на більш-менш оплачувану роботу, але не всі. Пенсіонери загалом змушені виживати на пенсію від 11 до 15 тисяч у середньому. З нашими цінами це неможливо. На їжу вистачає лише перші два тижні, потім усі – режим жорсткої економії», – розповіла активістка.
Громадській активіст з Ялти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, у коментарі Крим.Реалії зазначає, що все більшої кількості кримчан доводиться виживати на їхні мізерні доходи.
«Статистика може розповісти все, що завгодно. Але як вона враховує людину, якщо в неї дохід у вигляді пенсії десь 13 тисяч, а їй лише за тепло та електрику доводиться платити 5-6 тисяч? Виходить, що дохід у нього менший за середньодушовий майже втричі. Доводиться виживати, яке тут поліпшення життя», – зазначив громадський діяч.
Кримськотатарський активіст із Феодосії, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, також не спостерігає покращення добробуту.
«Ціни на продовольство сильно зросли і продовжують зростати, послуги ЖКГ виросли, бензин, солярка дорожчають, про яке підвищення рівня добробуту кримчан можна говорити?» – поділився своєю думкою з Крим.Реалії активіст.
Громадській діяч із Сімферополя, ім'я якої редакція не називає з міркувань безпеки, розповіла, що кримчанам доводиться все більше економити та відмовлятися від великих покупок.
«Приріст грошових доходів населення повністю з'їдається зростанням цін. А зросли вони значно більше ніж на 5%. Ні, краще жити, звичайно, не стали. Багатьом довелося навіть відмовитися від великих покупок, які плануються на цей рік», – розповіла громадськість.
Представник міжнародної кампанії за деокупацію Криму #LiberateCrimeа у коментарі Крим.Реалії розповіли, що на півострові справді у досить значної частини населення зросли доходи – це у тих, хто прямо чи опосередковано заробляє на війні з Україною. Наприклад, вже близько 20 тисяч кримчан мають статус учасника так званої СВО (так у Росії називають повномасштабну війну проти України – КР).
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.