Російські офіційні джерела повідомляють, що в кампанії раннього бронювання місць розміщення на 2025 рік, яка стартувала в Росії, лідером став анексований Крим. Крим.Реалії вирішили дізнатися думку місцевих експертів і активістів, які обізнані в цій темі, чи справді Кримський півострів став привабливішим для туристів з РФ?
Повідомляється, що цього року Крим став лідером із бронювання з найбільшою глибиною. За даними туроператора «Інтурист», попитом на літо 2025 року в Криму користуються курортний комплекс «Mрія», санаторії «Дюльбер» та «Ай-Петрі». Середня тривалість турів складатиме 10 ночей.
«Ранні бронювання йдуть активніше, ніж торік. Тільки за вересень цього року зроблено вп'ятеро більше бронювань на наступний рік, ніж за аналогічний період 2023 року», – зазначають представники туроператора «Алеан».
Віцепрезидент Альянсу туристичних агенцій Алексан Мкртчян (Росія) вважає, що значне зростання турпотоку до Криму пов'язане з тим, що «в республіці не підняли ціни або підняли незначно з минулого року».
«Навіть Дагестан, який і торік, і позаминулого року був драйвером зростання і зростав на 25-30%, цього року навіть мріяти не може про такі цифри, він показав навіть менше +15%. А Крим показав приблизно 25% зростання порівняно з минулим роком», – повідомив Мкртчян.
17 вересня цього року російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) підписав указ про призначення Сергія Ганзія на посаду міністра курортів і туризму в російському уряді анексованого півострова. Кримчани зазначають, що якщо збережеться тенденція щодо масової забудови регіону, то він втратить курортну привабливість. Вони чекають від призначенця рішень у цій проблемі.
«Хотілося б дізнатися про програму відродження санаторно-курортної галузі. Адже це робочі місця для місцевих жителів і поповнення місцевого бюджету. На даний момент ми лише втрачаємо цю галузь. Одні ЖК будують. Міністр є, готелі є, а що далі? Відтік працездатного населення, ось що чекає на нас із таким підходом управління. На даний момент ми лише втрачаємо. Житлові комплекси у природоохоронній зоні, пляжі, парканами обгороджені від мешканців Криму, до добра не доведуть. Це вбиває привабливість Криму», – написала у коментарі до посту Аксьонова кримчанка Надія Левкович.
На думку експерта у сфері туризму Сергія Вікарчука, який має досвід роботи у відділі курортів і туризму в Євпаторійській міськраді, не варто повністю довіряти інформації, що озвучується російською владою щодо курортної сфери Криму.
«Важко підтвердити чи спростувати зазначені цифри, але уявімо, що вони наближені до реальності. У цьому випадку слід визнати, що фронт для Московії стабілізований або, таким чином, уряд Московії намагається переконати всіх, що у них усе нормалізовано. Це частина їхньої пропаганди. Якщо ж ця інформація про зростання запитів згенерована туроператорами, тоді це говорить про штучність цифр, тому що зазвичай перед сезоном усі готелі й туроператори навмисно набивають собі ціну, щоб спровокувати попит. Реальні цифри і після сезону нам не стануть відомі», – прокоментував ситуацію Крим. Реалії експерт.
Радянський дисидент, правозахисник із Севастополя Олег Софяник вважає, що зростання кількості туристів до Криму є реальним і для цього є причини.
«Стрімке зубожіння російського населення, викликане політикою путінського режиму. Дорожнеча закордонних турів, раніше звичні для росіян Туреччина та Єгипет вже не по кишені більшості російських обивателів, оскільки ціни на такі тури стрімко злетіли. Масована пропаганда так званого внутрішнього туризму, як альтернатива закордонним напрямкам. Усі ці фактори і призвели до того, що росіяни ринули в окупований Крим. Через порівняно дешевий відпочинок росіяни їдуть відпочивати біля Чорного та Азовського морів, не побоюючись ні бойових дій, ні ракетних атак, і совість їх не мучить», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії правозахисник.
Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов припускає, що наступного літа у Криму буде не до туризму.
«Думаю, 2025 року Кримський півострів має всі шанси стати ареною повномасштабних бойових дій. Я вже мовчу про те, що, мабуть, дні Керченського мосту злічені. При цьому російська влада та інші відповідальні за турпотік продовжують робити гарну міну при поганій грі. Ось така гра у покер із народом. Втім, можливо, хтось і спокуситься цими дисконтними пансіонатами на Новий рік чи травневі вихідні. Багато росіян або невиїзні, або не зможуть собі дозволити Туреччину-Єгипет. Адже війна не покращує економічну ситуацію, а навпаки», – розповів громадський діяч.
Кримський активіст з Алушти Павло Степанченко, вимушений залишити Крим через політичні переслідування, упевнений, що Крим зможе похвалитися кількістю відпочивальників лише після припинення повномасштабної війни проти України.
«Великі курортні комплекси в Криму, де заявили про високий рівень броні, належать російським олігархам, там відпочивають не бюджетники, а високопосадовці, силовики та співробітники великих компаній. Робити прогнози після двох провальних курортних сезонів, ґрунтуючись на інформації про бронювання, пахне маркетинговим ходом. При цьому є підстави вважати, що наступний рік може стати ще «спекотнішим». Не налагоджено логістику. Наприклад, на відпочинок до Криму два-три дні добиратися лише в один бік. Тобто відпочинок вихідного дня вже не вдасться організувати, доведеться діставатися поїздом чи автомобілем. Кому потрібен такий квест? – розповів Крим.Реалії активіст.
Громадський активіст із Ялти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що Крим для багатьох російських туристів став альтернативою більш недоступним іноземним курортам.
«Це явище, яке погано піддається логічному поясненню, бо ризик потрапити в Криму в непередбачувану туристичним планом ситуацію зростає з кожним днем. Здається, що все ж таки зростання турпотоку на півострів можна пояснити погіршенням добробуту росіян, яким дорожче стало їздити закордон на відпочинок. І складно. Їм простіше побувати в Криму, де за раннім бронюванням істотно дешевше», – зазначив у коментарі Крим.Реалії громадський діяч.
Активістка із Сімферополя, ім'я якої редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що Крим приваблює туристів своїми цікавими пропозиціями щодо раннього бронювання.
«Ніхто не знає, що буде завтра, тому готелі пропонують знижки на передоплату. Люди втомилися від вибухів і поганих новин. Вони продовжують жити своє життя, в якому хочуть відпочивати та економити. А кримські готелі пропонують хороші знижки при ранньому бронюванні. На мою думку, в цьому і є успіх покращення ситуації з кримськими курортами», – розповіла активістка у коментарі Крим.Реалії.
Активіст з Алушти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що якість відпочинку в Криму зростає, а разом із цим і привабливість відпочинку у Криму.
«Попередні два сезони кримським турпідприємствам безповоротно роздали на підтримку понад чотири мільярди бюджетних рублів. Але я не вважаю сезони 2022-го та 2023-го років невдалими. Частина засобів розміщення працює без залучення агентів, без туроператорів і самостійно забезпечує собі повне завантаження, працює цілий рік, як у 2022-му, так і у 2023-му, 2024-му роках.
А яка величезна кількість людей зараз живе на території Криму, що затори в міжсезоння такі самі, як улітку. Ця кількість також впливає на завантаження засобів розміщення у більшу сторону. А як зросла кількість індивідуальних гідів, які возять на відпочинок мешканців серединних та північних регіонів (сусідньої РФ – КР). А як покращився сервіс та якість засобів розміщення, раніше були «гадюшники», а тепер переважна більшість засобів розміщення змінилася і приємно дивує всіх. Все це та багато іншого значно збільшує кількість охочих відпочивати в Криму», – повідомив про свої висновки Крим.Реалії активіст.
Активіст із Білогірська, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що зростання бронювань у кримських місцях розміщення пов'язане з очікуваннями росіян про швидке закінчення війни.
«Бронювання на 2025 рік для багатьох росіян асоціюється з можливим закінченням російсько-української війни, про що невпинно кажуть пропагандисти російських телеканалів», – зазначив у коментарі Крим.Реалії активіст.
В анексованому Криму, за підсумками 8 місяців цього року, інфляція становила 105,2%, що перевищує показник грудня 2023 року. Санаторні послуги зросли в ціні в 1,7 раза, туризм – в 1,3 раза.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.