Кримінальну справу «залізничних диверсантів» та «агентів Буданова», затриманих раніше в анексованому Криму, передано на розгляд до російського суду. Серед обвинувачених – майстер спорту зі спортивного орієнтування із Сімферополя Кирило Баранник та ще семеро людей. Їх затримали у різний час і за різних обставин. Але у процесі слідства фігурантів об'єднали в одній справі. Наразі декому загрожує найвища міра покарання.
Російські силовики розслідували цю справу майже рік. Спочатку їх було дві. Одна – про підготовку терактів та замах на російську владу Криму, друга – про диверсії на кримській залізниці. Вони з'явилися з різницею майже у місяць, і затримання у цих справах відбувалися у різний час. Але в результаті ці справи об'єднали в одну, звинувативши фігурантів за тяжкими кримінальними статтями. Нещодавно в цю справу включили кримчанина Кирила Баранника, якого раніше звинувачували у диверсії. Він заявив, що свідчення з нього вибивали тортурами. Близькі Кирила Баранника вважають, що перекваліфікація та посилення його звинувачення пов'язані саме з тим, що він не став мовчати про незаконні методи російських силовиків.
«Агенти Буданова» чи ІПСО?
Про затримання у Криму «агентурної мережі» Головного управління розвідки Міністерства оборони України у ФСБ заявили торік у травні. Йшлося про сімох громадян України, Росії та Болгарії. Їх звинуватили у плануванні «серії резонансних диверсійно-терористичних актів» та замаху на російського главу Криму Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов), спікера російського парламенту Криму Володимира Константинова та главу російської адміністрації Ялти Яніну Павленко.
Основним фігурантом цієї справи названо Віктора Підвального. На допиті, фрагмент відео якого раніше розповсюдила ФСБ, він заявляє, що був завербований співробітником військової розвідки України і мав стежити за російськими чиновниками в Криму. Віктор Підвальний також зізнається, що залучив до роботи інших затриманих.
В українській розвідці цю справу назвали «інформаційно-психологічною спецоперацією».
Про більшість фігурантів справи мало відомо. Серед них Крим.Реалії ідентифікували підприємця, дайвера з Ялти Ігоря Зоріна та будівельного робітника Олександра Литвиненка. Останній, як з'ясувалося, тепер проходить у іншій справі. Хоча його затримували разом із рештою і називали одним з «агентів української розвідки».
Позиція обвинувачених невідома. Як і те, чи мають вони можливість ефективного захисту.
«Погрожували розстріляти при спробі втечі»
Майже за місяць після цього силовики затримали в Сімферополі Кирила Баранника, звинувативши його у залізничній диверсії в селі Поштове Бахчисарайського району 23 лютого 2023 року.
До нього довго не пускали незалежного адвоката. А коли це сталося, кримчанин заявив, що дав свідчення під тортурами. За словами Кирила Баранника, його «катували струмом, прикріплюючи електричні дроти до пальців рук».
Він також стверджує, що російські силовики вимагали від нього зізнатися у підриві ще однієї залізниці – біля села Чистеньке Сімферопольського району, погрожуючи вбити його матір. Але кримчанин відмовився.
Кирило Баранник постійно зазнавав тортур і погроз, що його розстріляютьОлексій Ладін
Сліди тортур на тілі Кирила Баранника бачив адвокат Олексій Ладін.
«Коли я увійшов у справу, Кирило Баранник був вкрай заляканий. Тому що постійно зазнавав тортур і погроз, що його розстріляють нібито при спробі втечі. Також завуальовано погрожували розправитися з його матір'ю. Він перебуває в камері СІЗО у більш-менш адекватних умовах і розуміє, що існує підтримка захисника, який може надати йому допомогу», – розповідав адвокат Крим.Реалії торік.
Спочатку Кирила Баранника звинувачували лише за статтею 281 Кримінального кодексу Росії (диверсія). Йому загрожувало до 15 років позбавлення волі. Після того, як він публічно заявив про тортури, слідство почало змінювати суть справи. І згодом йому посилили обвинувачення, замінивши статтю про диверсію на дві жорсткіші – про «держзраду» (ст. 275 КК РФ) та «участь у терористичній організації» (ч. 2 ст. 205.5 КК). І тільки тепер з'ясувалося, що справу Кирила Баранника об'єднали зі справою «агентів Буданова». І тепер деяким його фігурантам може загрожувати найжорстокіша кара – аж до довічного ув'язнення.
Судові слухання у справі призначено на 2 травня.
Свідчення в обмін на угоду зі слідством
У квітні до Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону надійшла справа щодо вісьмох кримчан. У підсумковому обвинувальному висновку – тяжкі статті про держзраду, замах чи скоєння терактів та контрабанда вибухових речовин.
Головою злочинної групи названо Віктора Підвального. А Кирила Баранника звинувачують у навчанні терористичній діяльності.
Максимальне покарання, яке загрожує Кирилу – довічне позбавлення воліПроєкт Avtozak LIVE
«Протягом року силовики готували ще кілька кримінальних справ проти низки активістів із Криму. Силовикам вдалося пов'язати кілька фігурантів справ про диверсії та теракти у Криму. За словами Кирила Баранника, він не знає інших фігурантів, з якими, за версією силовиків, він брав участь у діяльності «терористичної організації». Максимальне покарання, яке загрожує Кирилу – довічне позбавлення волі», – пише російський проєкт Avtozak LIVE, який підтримує переслідуваних за антивоєнні дії.
За даними проєкту, ще торік Кирилу Бараннику «запропонували укласти угоду зі слідством та дати свідчення проти інших «учасників терористичної спільноти», але він відмовився. Після цього йому й посилили обвинувачення.
Публічної позиції російських силових структур щодо справи Кирила Баранника немає.
Позиція Кирила Баранника щодо звинувачень невідома. Крим.Реалії не вдалося зв'язатися з його рідними та представниками. Редакція готова оприлюднити їхню позицію у цій кримінальній справі.
«Не зламався під тортурами»
Проєкт Avtozak LIVE допомагає сім'ї Кирила Баранника збирати кошти на оплату послуг захисту, а також закликає небайдужих писати йому листи в СІЗО.
Він не тільки не зламався під тортурами, а й у надзвичайних умовах може думати про іншихОлена Звягіна
Кримчанка Олена Звягіна, мати друга Кирила Баранника, раніше організувала інформаційну кампанію на підтримку спортсмена. Вона сподівається, що це допоможе врятувати його від тортур та звільнити з російського ув'язнення.
«Кирило – надзвичайно сильна людина. Я пишаюся, що знайома з ним. Він не тільки не зламався під тортурами, а й у надзвичайних умовах може думати про інших, а не лише про себе. Це дуже-дуже важливо», – заявила вона Крим.Реалії.
Звільнити Кирила Баранника закликають члени Національної збірної України зі спортивного орієнтування. Минулого серпня на його підтримку також виступила Міжнародна федерація спортивного орієнтування.
У Федерації зазначили, що «не мають можливості перевірити подробиці справи» Кирила Баранника, проте «вважають за можливе» висловити солідарність з Україною та її спортивною спільнотою.
Колеги та друзі Кирила Баранника сподіваються, що його вдасться звільнити у рамках обміну між Україною та Росією. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну цей процес щодо цивільних осіб ускладнений.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.