У селі Первомайське Сімферопольського району Криму 4 вересня відбувся обшук у Нарімана Джеляла, відомого кримського політика, викладача, політолога і журналіста, який до заборони російською владою Меджлісу кримськотатарського народу був заступником його голови. Після обшуку російські силовики вивезли Джеляла до Сімферополя. Крим.Реалії відстежують ситуацію.
За даними громадської ініціативи «Кримська солідарність», обшук проводився за адресою: с. Первомайське Сімферопольського району, вул. Леніна, будинок 113.
«Активісти повідомляють, що Нарімана Джеляла відвезли на синьому мікроавтобусі Volkswagen. Юридичний захист здійснюватиме адвокат Еміне Авамілєва» – інформує «Кримська солідарність».
Вранці 4 вересня інформація про обшук і затримання Джеляла на сайтах російських силових структур була відсутня.
Станом на 11.30 4 вересня достовірної інформації про місце перебування Нарімана Джеляла та інших затриманих ні їхні родичі, ні їхні адвокати не мали, сказала «Кримській солідарності» адвокат Еміне Авамілєва. За її словами, звернення до офіційних органів були безрезультатні.
Адвокат вимагала від влади Росії «негайно проінформувати адвокатів і родичів затриманих в установленому законом порядку про місце перебування їхніх довірителів і близьких членів сім'ї».
Джеляла відвезли до ФСБ – Чубаров
Затриманий у селі Первомайське Сімферопольського району кримськотатарський активіст, політик Наріман Джелял перебуває в будівлі ФСБ Росії у Криму і Севастополі, написав на своїй сторінці в фейсбуці голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
«Щойно повідомили з Криму про те, що затриманий сьогодні вранці (4 вересня – КР) у власному будинку в с. Первомайське Сімферопольського району перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял утримується в будівлі "Управління ФСБ Росії по Республіці Крим і місті Севастополі"», – написав Чубаров.
Офіційна реакція
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим засудило дії російських правоохоронців у Криму, «спрямовані на переслідування представників Меджлісу кримськотатарського народу», йдеться в реакції відомства в фейсбуці на затримання кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла.
«Проведений сьогодні незаконний обшук та затримання заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла є черговим актом політики витіснення корінного кримськотатарського народу та його представницьких органів із Криму, актом придушення будь-яких проявів згуртованості та активності у відстоюванні прав. Переконані, що відповідні кроки (щодо Джеляла – КР) пов’язані з його громадською та політичною діяльність, зокрема з його участю як спікера на різних майданчиках Саміту "Кримської платформи"», – йдеться в повідомленні.
У відомстві закликали Росію «припинити хвилю репресій і відмовитися від системних переслідувань в тимчасово окупованому Криму щодо громадян України за їхні політичні погляди, позицію і переконання».
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова написала в телеграмі, реагуючи на затримання Джеляла, що «співробітники ФБС Росії продовжують підступно вриватися в будинки громадян України в тимчасово окупованому Криму за надуманими справами».
«Країна-окупант вкотре вдається до переслідування та залякування кримських татар. Обшуки у помешканнях громадян України є грубим порушенням міжнародних норм, зокрема статті 5 Конвенції про захист прав людей і основоположних свобод, відповідно до якої кожній людині гарантується право на особисту недоторканність, та статті 8 Конвенції – право на повагу до приватного і сімейного життя. Закликаю міжнародну спільноту відреагувати на неправомірні дії окупаційної влади та посилити тиск на РФ, із метою припинення порушень прав українців на території тимчасово окупованого Криму», – зазначила Денісова.
Міністерство закордонних справ України «висловлює рішучий протест у зв'язку з обшуками та затриманнями жителів різних районів у Криму 3 і 4 вересня. Відповідну заяву опубліковано на сайті МЗС України.
«За наявною інформацією, співробітниками ФСБ вранці 3 вересня був затриманий Ельдар Одаманов, вночі 4 вересня – Азіз Ахтемов, Асан Ахметов і Шевкет Усеїнов. Вранці 4 вересня після обшуків у будинку був затриманий заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял. Розглядаємо цей каральний рейд проти керівників Меджлісу, як покарання за участь в установчому саміті «Кримської платформи» 23 серпня, а також чергові репресії Російської Федерації, спрямовані на залякування представників кримськотатарського народу і витіснення його з тимчасово окупованого півострова», – йдеться в заяві міністерства.
Крім того, перша заступник міністра закордонних справ України Еміне Джеппар у коментарі для Крим.Реалії назвала дії російських силовиків у Криму «актом політичних репресій».
«Ми маємо чергову хвилю політичних репресій у тимчасово окупованому Криму. Силовими структурами окупаційної влади 3 та 4 вересня проведено чергові рейди незаконних обшуків в будинках кримських татар різних районів і викрадено п'ятеро осіб – Шевкет Усеїнов, Азіз Ахтемов, Ельдар Одаманов, Наріман Джелял і Асан Ахметов. Наріман Джелял – це український кримськотатарський політик, журналіст, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, забороненого Росією у 2016 році», – зазначила Джеппар.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що нові обшуки і затримання кримських татар у Криму – це реакція Росії на успіх «Кримської платформи».
«Окупанти в Криму знову вдаються до переслідувань кримських татар. У їхніх будинках відбуваються чергові обшуки та затримання. Уже забрали Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу. Так РФ реагує на початок роботи «Кримської платформи». Всі затримані повинні бути звільнені!» – йдеться в повідомленні, опублікованому 4 вересня на сторінці президента Зеленського в твіттері.
Віцепрем'єр України, міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков на сторінці міністерства в фейсбуці закликав міжнародну спільноту посилити санкції щодо Росії «за чергові злочини проти кримських татар».
«Зараз я хочу звернути особливу увагу наших міжнародних партнерів на захмарний цинізм того, що відбувається. Чергові затримання відбулися після оприлюднення доповіді Генерального секретаря ООН про становище в частині прав людини в тимчасово окупованому Криму і Севастополі. Де саме йдеться про злочини Російської Федерації та системний тиск на українців і кримських татар. Наріман Джелял був учасником саміту «Кримської платформи», – нагадав Резніков.
За його словами, останні обшуки і затримання на півострові – «пряма відповідь ООН і всій міжнародній громадськості, що Росія надалі ігноруватиме і порушуватиме міжнародне право».
Прокуратура АРК і Севастополя повідомляє про відкриття кримінальних проваджень у зв'язку з обшуками та затриманнями в Криму 3 і 4 вересня. У відомстві назвали «незаконним» затримання 3-4 вересня в Криму Азіза Ахтемова, Асана Ахтема, Нарімана Джеляла, Ельдара Одаманова і Шевкета Усеїнова.
Як зазначається на сторінці відомства в тіліграмі, кримінальні провадження розпочато за ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) і ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі). За вказані дії передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін до п'яти років, додали в прокуратурі.
«Держава-окупант продовжує політику, спрямовану на переслідування, репресії та утиски громадян України, які, фактично, за останні сім з половиною років стали заручниками окупаційного режиму», – йдеться в повідомленні.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав «посиленням терору» обшуки і затримання жителів різних районів Криму 3 і 4 вересня.
Він також закликав партнерів України з «Кримської платформи» посилити тиск на Росію.
«Росія посилила терор в окупованому Криму, затримавши п'ятьох осіб, у тому числі Нарімана Джеляла, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу. Я закликаю партнерів «Кримської платформи» посилити тиск на Москву, змусити її відмовитися від боягузливої тактики і звільнити всіх незаконно затриманих», – йдеться в повідомленні Дмитра Кулеби в твіттері.
Міжнародна реакція
У посольстві США в Україні повідомили, що засуджують затримання на півострові кримськотатарського активіста Нарімана Джелял та інших кримчан. Про це йдеться на сторінці посольства в фейсбуці.
«Ми засуджуємо вчорашній арешт Федеральною службою безпеки Росії Нарімана Джеляла та інших кримськотатарських активістів. Росія повинна негайно звільнити цих активістів і всіх українських політв'язнів, яких вона утримує, і припинити політичні переслідування в Україні», – йдеться в повідомленні.
Міністерство закордонних справ Туреччини висловило стурбованість ситуацією із затриманням кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла і ще чотирьох кримських татар 3-4 вересня в Криму.
Про це заявив прессекретар міністерства Танжу Білгіч.
«Ми отримали звістку про те, що перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял був затриманий і доставлений у невідоме місце після обшуку в його будинку в Криму вранці (4 вересня), і з того часу від нього нічого не було чутно. Ми з занепокоєнням стежимо за розвитком подій і очікуємо, що Наріман Джелял і четверо інших затриманих кримських татар якомога швидше повернуться до своїх домівок і сімей», – йдеться в повідомленні на сайті МЗС Туреччини.
Деталі обшуку і затримання
Кримська правозахисниця Луфтіє Зудієва повідомила в фейсбуці, що обшук у Нарімана Джеляла почався близько 7 години ранку. «Дружину з чотирма неповнолітніми дітьми заблокували в окремій кімнаті, з ним конфіденційно спілкувалися співробітники ФСБ», пише вона.
Правозахисниця також зазначає, що «слідчі заходи відбулися в прискореному темпі (ймовірно, щоб не допустити великої концентрації людей у будинку). За підсумками оперативні співробітники вилучили всю електронну техніку, що належала Наріману Джелялу, і телефони».
Активісти також зняли на відео момент, коли спецслужби ввивезли Нарімана Джеляла. На записі видно, що у мікроавтобуса Volkswagen зняті номерні знаки.
Дружина кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла Левіза розповіла подробиці обшуку в їхньому будинку і затримання Нарімана 4 вересня, повідомляє громадська ініціатива «Кримська солідарність».
«Сьогодні близько 7:15 – 7:20 ранку увірвалися близько 12 людей в масках через паркани. Розбудили нас, стукаючи в вікна, у двері. Чоловік відкрив двері. Нас з чотирма дітьми заблокували в окремій кімнаті. Всі розмови вів він (Наріман – КР). Мені особисто документи ніхто не показував», – сказала Левіза.
Посилення тиску проти кримських татар
Російський адвокат Микола Полозов зазначає у себе в фейсбуці, що «практика застосування репресій російською владою в окупованому Криму йде шляхом очевидного посилення тиску щодо кримських татар».
Правозахисниця Луфтіє Зудієва нагадує, що досі невідоме також точне місце перебування Ельдара Одаманова (вивезений з дому співробітниками ФСБ вранці 3 вересня) і Азіза Ахтемова (вивезений з дому співробітниками ФСБ вночі 4 вересня).
Українські правозахисні організації закликали звільнити п'ятьох кримських татар, затриманих російськими силовиками 3 і 4 вересня, у спільній заяві, опублікованій на сторінці громадської організації КримSOS у фейсбуці.
«Такі дії окупаційної влади можуть кваліфікуватися як насильницьке зникнення, оскільки силові структури позбавляють затриману особу засобів зв'язку зі своїми рідними та адвокатами, у результаті чого існує реальна загроза їхньому здоров'ю та життю. За роки окупації моніторингова місія ООН з прав людини в Україні та правозахисні організації зафіксували понад 40 випадків насильницьких зникнень на півострові», – йдеться в заяві.
За словами правозахисників, «свавільні обшуки та затримання стали системною практикою» у Криму.
Акція на підтримку затриманих на півострові кримських татар
Біля будівлі посольства Росії в Києві 5 вересня пройшла акція на підтримку кримських татар, затриманих у Криму 3-4 вересня.
Про це повідомляє кореспондент Крим.Реалії з місця подій.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у своєму виступі на акції в Києві перерахував прізвища затриманих.
«Усі окупаційні структури після затримання людей із посмішкою говорили, що їх там немає. Адвокати шукали їх по всіх відомствах, і тільки пізно вночі стало відомо, де перебувають люди. Вони дійсно перебували весь день у будівлі ФСБ. Я б хотів висловити подяку сотням кримських татар, які вчора з різних точок Криму поїхали на бульвар Франка, де розташована будівля ФСБ. Вони телефонували мені та просили: будь ласка, зробіть оголошення, що ми поїхали, ми хочемо, щоб інші наслідували нашому приклад. Я був приємно шокований від такого єднання і людської гідності, яке вчора продемонстрував наш народ», – сказав Чубаров.
За словами Чубарова, адвокатам сьогодні вдалося потрапити до двох затриманих: Нарімана Джеляла та Ельдара Одаманова. До Азіза Ахтемова, Асана Ахтемова і Шевкета Усеїнова незалежні адвокати досі не були допущені.
На акції були присутні приблизно 70 осіб. Активісти тримали плакати, зокрема, зі зверненнями до міжнародної спільноти з вимогами реакції на затримання на півострові.
«Ми бачимо, як у Криму фабрикується нова кримінальна справа. Кримінальну справу за фактом диверсій, які самі окупанти, швидше за все, і зробили. Не виключаю, що репресії триватимуть, і ми побачимо новий виток репресій уже щодо представників Меджлісу кримськотатарського народу, з поданням їх у ролі «диверсантів». Вчора правозахисники підписали спільну заяву з приводу викрадення Нарімана Джеляла та інших кримських татар. Нам дуже важливо, щоб міжнародні представники також приєдналися до цієї заяви», – звернулася до присутніх голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
Нагадаємо, Наріман Джелял на своїй сторінці в фейсбуці написав, що в селі Первомайське Сімферопольського району приблизно о 1:00 4 вересня співробітники російської поліції провели обшук в будинку Азіза Ахтемова, після чого Ахтемова вивезли в невідомому напрямку.
Наріман Джелял – кримськотатарський політик, викладач, політолог і журналіст. Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 року і до заборони діяльності Меджлісу після анексії Криму Росією, керівник інформаційно-аналітичного підрозділу.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.
Обшуки у кримських активістів і журналістів
Після російської анексії Криму навесні 2014 року на півострові регулярно проходять обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв'язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».