Доступність посилання

ТОП новини

«Чистої води дуже мало»: як вирішити проблему з питною водою в Криму


Глава підконтрольного Росії уряду Криму Сергій Аксенов пообіцяв, що до 2024 року всі жителі півострова будуть забезпечені якісною питною водою, зокрема завдяки новим очисним спорудам.

Аксенов зазначив, що в Джанкойському, Красноперекопському та Первомайському районах півострова фіксуються серйозні проблеми з водою, спостерігається її висока мінералізація. Також Сергій Аксенов зізнався, що в сільському господарстві Криму проблем з водою в рази більше.

На одному з виїзних засідань 18 серпня генеральний директор підприємства «Вода Криму» Володимир Баженов розповів, що в Сімферопольському, Білогірському та Кіровському районах значно погіршилася якість води:

«Практично в усіх свердловинах Сімферопольського району жорсткість і мінералізація перевищені в двічі. Це наше спостереження. Зараз у Молодіжному сказали, зараз інші представники сільських поселень підтвердять те ж саме. На жаль, має місце збільшення солоності та мінералізації. У Білогірському та Кіровському районах те ж саме. Ми це бачимо відразу на своєму обладнанні».

На початку вересня Мінприроди Росії опублікувало доповідь «Про стан та про охорону навколишнього середовища Російської Федерації в 2018 році». З нього стало відомо, що на анексованому півострові погіршується якість водних ресурсів. Наприклад, у воді Сімферопольського та Феодосійського водосховищ у 2018 році спостерігалося збільшення кількості органічних речовин, і в результаті обидва водосховища зі «слабко забруднених» стали «забрудненими».

Керівник Кримського центру екологічного добробуту Антон Ковальчук вважає, що в цій ситуації потрібні системні рішення, які підвищать вартість чистої води.

Висока мінералізація ‒ традиційна проблема для Криму
Антон Ковальчук

– Висока мінералізація ‒ традиційна проблема для Криму. Інша справа, що вона загострюється, виходячи з того, що збільшується інтенсивність використання підводних горизонтів і для споживача, і для сільськогосподарських та промислових потреб. Після припинення постачання дніпровської води проблема актуалізувалася, інтенсивність зросла. Безумовно, це позначається на якості води. Для того, щоб у великих масштабах приводити воду в необхідний стан, безумовно, потрібні ґрунтовні рішення, зокрема й технологічні. Місцями, можливо, нестандартні. Це позначається і на вартості кінцевого продукту ‒ чистої води. Зараз у Криму зросло антропогенне навантаження, є серйозні проблеми з очисною інфраструктурою. Про це може свідчити збільшення концентрації органічних речовин.

Заслужений лікар України, завідувач кафедри нефрології та нирково-замісної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика Дмитро Іванов пояснює, чому саме шкідлива вода з високим ступенем мінералізації.

Якщо вживати воду з високою мінералізацією та порушеним балансом, рано чи пізно це спричинить пошкодження нирок
Дмитро Іванов

– Небезпека її полягає в тому, що в ній міститься досить висока кількість нерозчинних речовин, або твердого осаду. Чим нижча мінералізація, тим безпечніша вона для здоров'я ‒ так ми класифікуємо води, які використовуються в санаторно-курортному лікуванні. Якщо ви хочете отримати сечогінний ефект, очистити кишківник, для цього є високомінералізована вода. Якщо ви хочете пити її кожен день для здоров'я, мінералізація має бути низькою. Сам склад мінералізації має значення. У Криму місцями перевищення вмісту заліза в 3,8 раза від норми, міді ‒ у 2,2, шестивалентного хрому ‒ удвічі, нафтопродуктів, хоч це вже органіка, теж перевищення. Якщо вживати воду з високою мінералізацією та порушеним балансом, рано чи пізно це спричинить пошкодження нирок.

Дмитро Іванов наголошує, що вода з високою мінералізацією також впливає на стан кишківника та нервової системи.

‒ Будь-які токсичні речовини насамперед діють на найбільш вразливі структури ‒ нервову систему й ті тканини, які швидше за все діляться, перебувають в активній стадії. Це кишківник, кров та окремі процеси в метаболізмі печінки. Ідеальне рішення проблеми ‒ використання фільтру зворотного осмосу. Встановивши його, ви готуватимете на воді з мінімальним вмістом солей і пити її. Цього достатньо, щоб убезпечити себе.

Український фахівець із геоінформаційних систем Світового центру даних із геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон упевнений, що без води з Дніпра російській владі Криму не вдасться повною мірою забезпечити потреби кримчан у чистій воді.

Без дніпровської води Крим орієнтуватиметься винятково на ресурси місцевого стоку, але їх апріорі не вистачатиме на тривалий термін
Сергій Гапон

– Більшу частину води зараз Крим отримує через опади, а свердловини мають вичерпний ліміт. Багато свердловин сусідять з солоною водою, розташовані біля моря ‒ і коли ми вилучаємо прісну, її місце заповнюється солоною. Тому колишньою за якістю залишається тільки вода з водосховищ місцевого стоку з атмосферних опадів, але її дуже мало. Людей, які можуть отримувати воду нормальної якості, у процентному співвідношенні дуже й дуже мало. До того ж зараз потреби у воді в людини набагато вищі, ніж раніше: цивілізація розвивається, і для того, щоб людина відчувала себе повноцінно, десяти літрів на добу їй просто не вистачає. Без дніпровської води Крим орієнтуватиметься винятково на ресурси місцевого стоку, але їх апріорі не вистачатиме на тривалий термін.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG