Доступність посилання

ТОП новини

«Поганий сигнал» із водосховищ Криму: чи чекати на півострові чергового дефіциту води?


Водосховище Феодосії, архівне фото
Водосховище Феодосії, архівне фото

Феодосія найближчим часом може мати справу з серйозним дефіцитом води. Як пишуть міські ЗМІ, водосховище Феодосії, яке має використовуватися як резервне в разі перебоїв, восени перестало наповнюватися і спорожніло.

Яка ситуація з водою у Феодосії і наскільки вона критична? Що робить місцева влада для вирішення проблем водопостачання? Як змінюється наповнюваність кримських водосховищ?

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Ці теми у студії Радіо Крим.Реалії, у ток-шоу «Крым.Важное», обговорив ведучий Сергій Мокрушин та його співрозмовники: ГІС-фахівець Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон, головний редактор феодосійської газети «Кафа» Ірина Прокопюк та житель Судака Дмитро Демчук.

Водосховище Феодосії, яке має використовуватися як резервне, восени перестало наповнюватися й обміліло, повідомляють міські ЗМІ. Основне джерело води для міста – Фронтове водосховище наливного типу, його заповнюють водою з Білогірського і Тайганського водосховищ, а також трьох підземних водозаборів.

Тайганське водосховище
Тайганське водосховище

Цьогоріч Білогірське і Тайганське водосховища незначно поповнюються, тому Фронтове водосховище наповнюють за рахунок підземних джерел.

Директор ТОВ «Вода Вітчизни» Вадим Куликовський на конференції, присвяченій водопостачанню Криму, повідомив, що ресурс у Новогригорівському водозаборі вже не відповідає стандартам питної води: «Мінералізація на межі нормативу, а жорсткість уже перевищує цей норматив».

Через порожнє резервне водосховище частина Східного Криму залишиться без води в разі перебоїв із постачанням із підземних джерел.

Так уже було у вересні 2021 року, коли через аварію на основному водогоні без води залишилися жителі Коктебеля, Судака і Феодосії. Частина феодосійців на дачному масиві «Степовий» вже живе без води, бо отримували її з того самого резервного водосховища Феодосії.

Вадим Куликовський говорить, що якість ресурсу у водозаборах Східного Криму погіршуватиметься, тому пропонує почати змішувати воду з якіснішою – з річки Біюк-Карасу. Вода звідти потребує очищення від органічних скидів.

– Щодо цих водозаборів, як і стосовно інших, у звітах переоцінки запасів відсутні обґрунтовані прогнози щодо якості води... На жаль, прогнози тут негативні, тому постає питання, щоб використовувати ці джерела на довготривалій основі. Пропозиція, яку було висловлено багато років тому, пов'язана з тим, щоб використати Біюк-Карасу, яка перетинає трасу водогону.

Річище Біюк-Карасу, травень 2021 року
Річище Біюк-Карасу, травень 2021 року

Куликовський зазначає, що на півострові не ведуться розрахунки зміни якості води з підземних джерел під час їх експлуатації. На його думку, через цю проблему інформація про підземні запаси води в Криму неточна.

– Ставлення до підземних вод потребує серйозної корекції. Тому що державне регулювання цього питання говорить про те, що відсутність достовірних даних на державному водному балансі підземних вод призводить до відсутності адекватного ставлення як з боку фінансування, так і взагалі ухвалення рішень.

ГІС-фахівець Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку, старший викладач кафедри географії ТНУ Сергій Гапон стверджує, що супутникові знімки не знаходять у Фронтовому якісну воду.

– Є серія знімків, які показують не лише по Фронтовому водосховищу, а й по низці водосховищ Східного Криму, що ситуація з їх наповнюваністю за останні кілька тижнів не надто змінюється. Щодо водосховищ Східного Криму є цікавий нюанс: супутники ідентифікують ці водойми як територію, що не вкрита водою. Це тому, що водосховища досить мілкі та якість води в них дуже погана. Як вода вона супутниками не сприймається. Це свідчить про те, що відбуваються процеси, характерні для водойм, які не можна використовувати для питних потреб.

ГІС-фахівець Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку ТНУ Сергій Гапон
ГІС-фахівець Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку ТНУ Сергій Гапон

За словами Гапона, у першій половині листопада водосховища Східного Криму обміліли порівняно з липнем і серпнем. Він називає це явище «дуже поганим сигналом», оскільки в літні місяці «зазвичай випаровується набагато більше води, ніж восени». У гірських водосховищах Криму «помітний приплив води», у передгірських – «ситуація з мінімальними коливаннями», зазначає фахівець. Але «значного збільшення» води у природних резервуарах півострова не спостерігається, каже Гапон.

Обміління водосховищ Східного Криму ще не торкнулося самої Феодосії, але від цього вже постраждали жителі міського масиву садових товариств «Степовий». Вони тривалий час живуть без води, зазначає головний редактор газети «Кафа» Феодосії Ірина Прокопюк.

– У «Степовому» немає води протягом півтора місяця. Вони не одержують воду, не миються нормально. Це проблема, і її вже зрозуміли люди, які керують містом. Виїхали, потикали пальцем, обурилися. У «Степовому» мешкає п'ять тисяч людей. Це багато. Феодосія – це 75 тисяч людей. Щоб ви розуміли масштаб трагедії.

У місті дуже погана якість води, і з кранів вона іноді тече коричневого кольору, стверджує Прокопюк.

Массив «Степной» в Феодосии
Массив «Степной» в Феодосии

Про погану якість води говорить і мешканець Судака Дмитро Демчук. Це місто частково забезпечують водою з водосховища Феодосії, а частково – з підземних свердловин. Демчук розповідає, що вода з крана має «мутно-білий» відтінок і має осад, тому багато хто відмовляється її пити.

Місцева влада розраховує «повністю закрити» проблему дефіциту води в Криму за допомогою будівництва опріснювальної установки в Ялті, а також нових водойм у Сімферополі та Алушті.

Російська влада, що контролює Крим, заявляє, що опріснювальні установки на півострові збудують лише «в крайньому випадку». Їхня основна стратегія з водопостачання регіону ґрунтується на розробці місцевих підземних джерел.

(Текст підготувала Олександра Шевченко)

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG