У Криму продовжують зустрічати туристів, незважаючи на пандемію коронавірусу. Російський глава Криму Сергій Аксенов наприкінці квітня відмовляв росіян від поїздок на півострів через небезпеку масових заражень. Тепер же, навпаки, кличе їх на кримське узбережжя ‒ нещодавно на пресконференції в російському інформагентстві ТАСС він пообіцяв туристам найкращі умови. Крим.Реалії зібрали топ-5 обіцянок Сергія Аксенова, що стосуються нинішнього сезону.
Курортний сезон у Криму через коронавірус стартував цього року 1 липня ‒ на два місяці пізніше, ніж зазвичай. Багато експертів і самі кримські готельєри робили з цього приводу невтішні прогнози, пророкуючи цього року провальний сезон.
Проте російська влада, що контролює Крим, запевняє у протилежному. Міністр курортів і туризму російського уряду Криму Вадим Волченко наприкінці червня говорив, що рівень бронювання у кримських готелях та інших об'єктах розміщення на липень досягає 90%.
Російський глава Криму Сергій Аксенов 8 липня уточнив цю інформацію. Він стверджує, що у Криму «у середньому ціновому сегменті повністю заброньовано все до вересня».
Крим. «Зона ризику»
За словами Сергія Аксенова, зараз туристів у Криму офіційно розміщують 650 об'єктів. Вони погодилися виконати приписи Роспотребнадзору зі створення безпечних умов для відпочивальників.
Щодня надходять десятки заяв від місць розміщення, які готові відкритисяСергій Аксенов
«Щодня надходять десятки заяв від місць розміщення, які готові відкритися», ‒ повідомив російський глава Криму на пресконференції 8 липня.
До послуг відпочивальників також 450 пляжів, які офіційно визнані готовими до сезону.
При цьому чиновники визнають, що не можуть змусити курортний бізнес виконувати рекомендації Роспотребнадзору з боротьби з коронавірусом.
«Усі рекомендації Роспотребнадзору практично в повному обсязі виконуються, окрім соціального дистанціювання на пляжах. Чесно кажучи, не знаю, яким чином зобов'язати керівників санаторіїв стежити за дотриманням цього дистанціювання. Є інформування на радіо, телебаченні, є інформаційні стенди на пляжах. Однак фізично зобов'язати керівника санаторію виконати ці вимоги реально неможливо. Я це розумію, тому з керівників санаторіїв цього не вимагаю. Це вже відповідальність туристів, громадян Росії, в першу чергу. Вони розуміють самі, що потенційно можуть заразитися, перебуваючи поруч з людьми, яких вони не знають. Це їхня зона ризику», ‒ каже Сергій Аксенов.
Він також визнав, що російська влада Криму не має можливості вплинути на ціни в готелях, санаторіях і пансіонатах. Все, що залишається чиновникам ‒ домовлятися з туристичним бізнесом, закликаючи його «працювати на перспективу».
Не вдалося поки кримським чиновникам «домовитися» і з коронавірусом ‒ щодня на півострові тільки офіційно виявляють десятки нових випадків зараження.
Проте Сергій Аксенов кличе туристів на відпочинок до Криму. Переважно це стосується росіян, оскільки тільки для них на півострові скасували обов'язкову обсервацію та інші процедури, обов'язкові для інших. 8 липня Сергій Аксенов озвучив низку обіцянок, якими туристів заманюють на півострів. Ми вирішили розповісти про них докладніше.
1. Готелі без довідок, тестів та обсервації
Сергій Аксенов стверджує, що в нинішньому сезоні російських туристів у Криму прийматимуть без тестів і довідок про відсутність коронавірусу. Але є один виняток.
Чесно кажучи, ці довідки жодних гарантій того, що людина не заражена, не даютьСергій Аксенов
«Ніяких довідок додаткових у готелі та мотелі не потрібно. В санаторії за рекомендацією Роспотребнадзору тим, хто заїжджає на 21 день, потрібна довідка про те, що тест на коронавірус негативний. Але, чесно кажучи, ці довідки жодних гарантій того, що людина не заражена, не дають. Кожен конкретний випадок зараження буде розібраний Роспотребнадзором. Щодо кожного будуть дані рекомендації», ‒ сказав Сергій Аксенов.
Для туристів, які приїжджають до Криму з інших країн, обов'язкові довідки про відсутність коронавірусу та примусова двотижнева обсервація (МЗС України застерігає іноземних громадян і осіб без громадянства від поїздок на анексований півострів ‒ КР).
Водночас російський глава Криму стверджує, що на півострові більше не повертатимуться до питання обов'язкової обсервації для туристів з Росії.
Треба вже навчитися виживати в тих умовах, які є, і боротися з пандемієюСергій Аксенов
«Курортний сезон почався і будь-які рішення, пов'язані з відкочуванням назад, матимуть ще більші й гірші наслідки. На мій погляд, треба вже навчитися виживати в тих умовах, які є, і боротися з пандемією. Коронавірус вже від нас нікуди не піде. Ми це розуміємо. Але повертатися назад можливості немає», ‒ сказав він.
Наразі в Криму діють обсерватори, здатні, за інформацією місцевої влади, розмістити тисячу осіб. Вони розраховані, зокрема, і на жителів Росії, якщо ті захочуть добровільно ізолюватися в них.
2. Захист курортного бізнесу від загроз коронавірусу
Сергій Аксенов обіцяє компенсаційні виплати підприємствам курортної галузі, що постраждали в результаті пандемії коронавірусу.
«Ми звільняємо постраждалі галузі, курортну, в першу чергу, від сплати податку на землю. Знизили обсяг податку на майно. Щодо питання компенсації витрат, які були у квітні-травні, підприємства, що зберегли 90% штатної кількості своїх працівників, отримають компенсацію в обсязі мінімального розміру оплати праці ‒ 12,1 тисячі рублів на кожного співробітника», ‒ повідомив він.
До того ж, Сергій Аксенов пообіцяв фінансову підтримку курортному бізнесу у випадку приходу наступних хвиль коронавірусу.
Треба орієнтуватися на гіршу ситуацію і бути до неї готовимиСергій Аксенов
«Напевно, буде не тільки друга, а й третя, п'ята хвиля. Коронавірус уже з нами, і ми перемогти повністю його не зможемо. Так чи інакше осередки виникатимуть спонтанно то в одному, то в іншому місці. Треба орієнтуватися на гіршу ситуацію і бути до неї готовими. Звичайно, якщо, не дай Господь, так станеться, то сам на сам із проблемою жодну сферу, яка працює в Криму, не залишимо. Будемо допомагати, шукати інструменти залучення коштів, підтримку», ‒ стверджує він.
Російська влада Криму з квітня обіцяє допомогу кримському бізнесу, що постраждав від пандемії. За інформацією віцепрем'єра підконтрольного Росії кримського уряду Ірини Ківіко, підприємствам малого та середнього бізнесу для відновлення діяльності видали кредити на загальну суму 1,7 мільярда рублів під 2% річних.
Однак поки одержувачі цих коштів публічно не повідомляли про це, тому історії успіху у зв'язку з отриманням допомоги від влади поки не відомі. Водночас, у квітні в Криму спалахнув скандал через те, що багато кримчан не отримали свої зарплати, які їм обіцяли виплатити через обмежувальні заходи, коли людей зобов'язали не виходити з дому.
3. Легалізація «тіньових» готелів
Сергій Аксенов обіцяє в нинішньому курортному сезоні почати виводити з «тіні» нелегальний курортний бізнес ‒ приватні гостьові будинки, які багато років розміщують туристів в обхід бюджету.
Весь «сірий» сектор оформлений як індивідуальне житлове будівництвоСергій Аксенов
«Весь «сірий» сектор оформлений як індивідуальне житлове будівництво. Офіційно сьогодні немає можливості притягнути їх до відповідальності. Ми з урядом Росії намітили план дій, щоб дати можливість легалізуватися цьому «сірому» сектору. Ми готові сьогодні людей звільнити на певний термін від оподаткування, щоб дати їм можливість увійти в легальне поле. Зараз ми вирішуємо найголовніше питання, як зробити так, щоб Роспотребнадзор і МНС могли дати їм дозвіл на ведення діяльності. У нас їх більше ніж п'ять тисяч як мінімум», ‒ сказав він.
Наразі, за словами Сергія Аксенова, робоча група Мінкурортів і туризму Криму спільно з місцевою владою «обходять ці об'єкти ногами», щоб завершити їх облік. Надалі до нелегальних об'єктів, які не захочуть легалізуватися, чиновники застосовуватимуть підвищені тарифи за комунальні послуги.
«Це буде вже з наступного року. Якщо розміщують тридцять осіб і кажуть, що це їхні родичі або однокласники, ми не заперечуємо, але давайте тоді за світло, воду та газ оплачувати в кратному розмірі. Нічого образливого в цьому немає. По-іншому не буде», ‒ говорить Сергій Аксенов.
З подібними ініціативами в різні роки виступала кримська влада. Однак це так і не було реалізоване через складнощі з урахуванням нелегального турбізнесу і можливостями реально вплинути на нього.
4. Нові дороги
Сергій Аксенов стверджує, що цього року даний старт для підготовки кримських доріг до роботи в умовах підвищеного пасажиропотоку. Транспортні розв'язки мають з'явитися в Ялті та Сімферополі, а дорожні з'їзди ‒ у південнобережних селищах.
«Ми проєктуємо транспортні розв'язки в Сімферополі, що дозволять розвантажити рух. У нас під'їзди до моря страждають, і дійсно є деякі дороги, пропускна спроможність яких не відповідає жодним параметрам, особливо коли вливається з траси «Таврида» великий потік автомобілів. У Криму тепер працюватимуть тільки три основні підрядники. У нас усі компанії «Роги і копита» у дорожньому будівництві підуть у минуле. Тому сподіваємося, що це буде перший рік, коли в повному обсязі всі дорожні роботи будуть виконані вчасно», ‒ наголосив він.
Російська влада Криму упродовж шести років говорить про масштабні перетворення тих чи інших дорожніх напрямків. Ці проєкти неодноразово ставали об'єктами скандалів і критики через низьку якість робіт і тривалі терміни їх виконання.
У червні прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін своєю постановою встановив нові правила використання федеральних трансфертів на ремонт доріг у Криму з трьома підрядниками та санкціями за нецільове використання коштів або невиконання зобов'язань. Тепер великі дорожні держзамовлення відійшли до компаній, пов'язаних з оточенням російського президента Володимира Путіна.
5. Воду ‒ туристам, дощі ‒ кримчанам
Сергій Аксенов запевнив, що туристи в Криму не потребують води, незважаючи на вододефіцит на півострові.
Він також повідомив, що має намір контролювати дощі: «Ми уклали угоду з росгідрометом, у нього єдиний літак у країні, який займається тим, що в разі виявлення грозового фронту може вилетіти, провести певні операції і викликати дощ. І, відповідно, ми очікуємо випадання до 30% опадів з виявленої хмари. Сподіваємося, що це все-таки нам дасть додаткові можливості в частині наповнення наших водойм».
Про плани з організації штучних дощів у Криму говорили раніше в Держкомводогоспі Криму. Чиновники хотіли збудувати на півострові підсупутниковий полігон і градобійну службу для виклику дощів. Але зрештою від цієї ідеї відмовилися, оскільки в сусідній Росії «такі методи ніколи не застосовувалися».
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.