У Криму досі не визначилися з кандидатами в оновлений уряд, члени якого пішли у відставку після російських виборів до місцевих рад. Вони продовжують виконувати обов'язки, поки не завершиться конкурс із відбору нових міністрів. Стали відомі перші прізвища чиновників, затверджених у новий склад російського уряду Криму.
Члени кримського уряду склали свої повноваження 20 вересня ‒ у день обрання Сергія Аксенова російським главою Криму. Він повідомив, що цього разу кардинально змінюються підходи до формування кримського уряду. Його новий склад сформують за допомогою відкритого конкурсу.
Рішення про призначення міністрів буде ухвалене мною з урахуванням результатів відкритого електронного голосування за претендентів на відповідні посадиСергій Аксенов
«Пропоную сформувати новий склад Ради міністрів Криму в кілька етапів. Будь-який громадянин, зокрема й виконувач обов'язків міністрів, який відчуває в собі сили й володіє відповідними знаннями та компетенцією, отримає можливість взяти участь в ініційованому мною конкурсі. Кандидати зможуть подати заявку, пройти тестування, взяти участь у публічних дебатах. Підсумковим етапом стане моя особиста співбесіда з фіналістами. Рішення про призначення міністрів буде ухвалене мною з урахуванням результатів відкритого електронного голосування за претендентів на відповідні посади», ‒ оголосив він 27 вересня на своїх офіційних сторінках у соцмережах.
Щоправда, ці вимоги не торкнулися Юрія Гоцанюка, призначеного прем'єром Криму на початку жовтня без конкурсу. І він не єдиний, хто отримав посаду без відкритого конкурсу, з'ясували Крим.Реалії.
Віцепрем'єри за сумісництвом
Спочатку Сергій Аксенов говорив, що новий склад Ради міністрів сформують «упродовж двох тижнів», тобто на початку жовтня. Він обіцяв назвати нових міністрів 16 жовтня. Але потім дату перенесли на 23 жовтня. Однак цього дня були названі тільки два прізвища чиновників, яких затвердили до складу оновленого уряду. Кримські депутати узгодили призначення Андрія Рюмшина та Олени Романовської віцепрем'єрами Криму.
Андрій Рюмшин поєднуватиме віцепрем'єрство з посадою міністра сільського господарства Криму, яку він займав упродовж останніх трьох років. Олена Романовська теж буде віцепрем'єром без втрати своєї колишньої посади ‒ міністра праці та соцзахисту Криму, яку вона займає з 2014 року.
Кандидатури обох чиновників запропонував Сергій Аксенов. Щоб їх затвердити, кримським депутатам довелося внести зміни в закони про державні посади Криму та їхнє грошове утримання. Це пов'язано з тим, що раніше у структурі уряду Криму посади міністрів та віцепрем'єрів були розмежовані.
Віцепрем'єр із бізнесу Ахметова
55-річний Андрій Рюмшин ‒ уродженець села Стрілецьке Генічеського району Херсонської області.
Однак більша частина його життя та кар'єрного шляху минула в Красногвардійському районі Криму, де він багато років очолював різні сільгосппідприємства. Серед них ‒ кримський агрохолдинг «Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча» українського бізнесмена Ріната Ахметова.
У 2014 році Андрій Рюмшин перебрався до Сімферополя, де очолював комерційні структури, що працюють у сфері сільгоспвиробництва. У 2016 році пів року працював заступником міністра сільського господарства Криму, а потім очолив це відомство й керує ним досі.
У новому складі кримського уряду Андрій Рюмшин пішов на підвищення. До його призначення сільським господарством Криму на посаді віцепрем'єра займався Юрій Гоцанюк.
Ми намагалися зв'язатися з новим віцепрем'єром, але він не відповів на наші дзвінки, поки матеріал готувався до публікації.
«Сергій Аксенов запрошував і розмовляв»
53-річна Олена Романовська народилася в Бахчисарайському районі. У минулому вона була вчителем креслення в місцевій школі, потім пішла в бізнес-структури, а з початку 2000-их років ‒ на держслужбу, працювала у кримському уряді та парламенті. У березні 2014 року очолила Міністерство праці та соцзахисту в уряді Сергія Аксенова. Вона ‒ одна з небагатьох міністрів, яка змогла втриматися на своїй посаді досі.
«Навколо її (Олени Романовської ‒ КР) міністерства не було гучних скандалів і конфліктів, які супроводжували багато відомств упродовж цих п'яти років. У російських ЗМІ їй пророкували підвищення на посаді ще на початку жовтня», ‒ пише про Олену Романовську російський інформресурс «РИА Крым».
Віцепрем'єр Криму повідомила Крим.Реалії, що на цю посаду її призначили без співбесід та конкурсів.
Кандидати на суміщені посади конкурс не проходили. Главою Криму схвалене рішення запропонувати мені цю посаду. Я розцінюю це як довіру з його бокуОлена Романовська
«Кандидати на суміщені посади конкурс не проходили. З огляду на те, що я вже працювала п'ять років міністром і до цього у мене теж була держслужба в органах влади, глава Криму ухвалив рішення запропонувати мені цю посаду. Я розцінюю це як довіру з його боку», ‒ розповіла вона.
За словами Олени Романовської, до того, як у системі кримської влади з'явилося поєднання посад віцепрем'єра та міністра Сергій Аксенов її «запрошував і розмовляв про це».
До Олени Романовської соціальною сферою в кримському уряді займалася віцепрем'єр Алла Пашкунова, яку називають людиною кримського спікера Володимира Константинова. Чи потрапить вона до нового складу уряду, поки не повідомляється.
На черзі у віцепрем'єри?
Очікується, що ще одним віцепрем'єром Криму стане ексголова російської адміністрації Ялти Олексій Челпанов.
Про це пише популярний у Криму Тelegram-канал «Крымский канал»: «Довкола повпреда ПФО (в оточенні повноважного представника президента Росії в Південному федеральному окрузі ‒ КР) обговорюють: мером Ялти має стати перший заступник голови міста Іван Імгрунт. Краснодарець переїхав на півострів торік під гарантії губернатора Аксенова силовикам зробити Імгрунта градоначальником. Челпанову пропонують перейти на посаду віцепрем'єра в Радмін Криму».
Сам Олексій Челпанов, залишаючи свою посаду після виборів на початку жовтня, сказав в Ялтинській міськраді, що працюватиме радником Сергія Акенова.
«Після того як основні завдання, які ставило переді мною керівництво Криму, були виконані, настав час повернутися назад до Ради міністрів і продовжити роботу вже на іншій посаді», ‒ сказав він.
До переведення в Ялту Олексій Челпанов був помічником прем'єра Криму. А в уряді Юрія Гоцанюка йому пророкують посаду віцепрем'єра.
«Не виконав показники ‒ на вихід із речами»
Імена інших кандидатів у віцепрем'єри та міністри поки не називаються. Відомо також, що в новому складі Ради міністрів не буде віцепрем'єра Віталія Нахлупіна, який перебуває в московському СІЗО за звинуваченням в отриманні хабарів на загальну суму п'ять мільйонів рублів. Йому загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі, великий штраф і можлива заборона займати посади у владі. Віталій Нахлупін провину не визнає, крапка в його справі ще не поставлена. Однак Сергій Аксенов уже повідомив, що заарештований чиновник «не ввійде до складу нового уряду».
Глава Криму обіцяв, що формування нового уряду буде «без перебудови структури, без збільшення штатної кількості та фінансування». При цьому він анонсує і нові підходи до оцінки ефективності роботи представників влади. Зокрема, зміниться система матеріального стимулювання чиновників. Це торкнеться, зокрема й питання нарахування премій.
«Виконав чиновник планові показники ‒ отримав премію, не виконав ‒ не отримав. Не виконав ще раз ‒ ласкаво просимо на вихід із речами», ‒ пояснив Сергій Аксенов.
Глава Криму також попередив, що в новому уряді скоротять терміни розгляду звернень громадян з місяця до 15 днів. За «байдужість, тяганину та формальне ставлення» до них Аксенов загрожує чиновникам дисциплінарною відповідальністю та звільненням.