Доступність посилання

ТОП новини

«Вони все робили разом»: чим загрожує Аксенову справа Нахлупіна


Сергій Аксенов (ліворуч) і Віталій Нахлупін, колаж
Сергій Аксенов (ліворуч) і Віталій Нахлупін, колаж

Басманний суд Москви залишив віце-прем'єра підконтрольного Росії кримського уряду Віталія Нахлупіна під арештом на два місяці. Разом з ним під вартою весь цей час будуть ще два фігуранти справи ‒ колишні чиновники кримського уряду Ярослав Сливка та Валентин Дукорський. Усі заарештовані є людьми з оточення Сергія Аксенова (Аксьонова). Чи зачепить їх арешт самого главу кримського уряду, з'ясовували Крим.Реалії.

Російське слідство інкримінує Віталію Нахлупіну систематичне отримання хабарів, загалом на суму 5 мільйонів рублів. Його підозрюють за частиною 6 статті 290 Кримінального кодексу Росії (отримання хабара в особливо великому розмірі). Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 15 років, великого штрафу й можливої заборони обіймати посади у владі.

Разом із Нахлупіним у справі фігурують колишній перший заступник голови Держкомітету конкурентної політики Криму Ярослав Сливка та екс-в.о. заступника міністра транспорту Криму Валентин Дукорський. Усі троє у справі є обвинуваченими та, згідно з рішенням Басманного районного суду Москви, проведуть під вартою найближчі два місяці.

Поки Віталій Нахлупін перебуває під арештом, його функції в підконтрольному Росії кримському уряді передали віце-прем'єру Юрію Гоцанюку.

Віце-прем'єр Дмитро Полонський вже анонсував передачу блоку будівництва та ФЦП Євгену Кабанову ‒ нинішньому депутату кримського парламенту, власнику кримської компанії-забудовника, якого хочуть призначити віце-прем'єром.

В ізолятор з листами подяки

Захист Віталія Нахлупіна клопотав про призначення йому домашнього арешту із заставою в розмірі суми інкримінованого йому хабара. Свою позицію адвокат мотивував хорошою репутацією свого клієнта ‒ листами подяки та нагородами, отриманими Нахлупіним на держслужбі.

Сам Нахлупін, який є батьком чотирьох дітей, просив Басманний суд Москви відкласти йому термін тримання під вартою, щоб доглядати за дитиною, яка хворіє на вітряну віспу. «У моєї малолітньої дитини зараз є захворювання, їй необхідне лікування в Москві, під час якого їй потрібна моя турбота. Лікування може зайняти два тижні, після чого я згоден, щоб мене взяли під варту», ‒ передає його слова ТАСС.

Проте російський суд вирішив залишити всіх фігурантів справи під вартою.

У російських ЗМІ з посиланням на неназвані джерела повідомляється, що в справі Нахлупіна міститься інформація про розкрадання під час будівництві траси «Таврида». Водночас екс-помічник першого віце-прем'єра Криму Володимир Гарначук каже, що Нахлупін міг не мати прямого відношення до будівництва транспортного підходу до Керченського мосту, але тісно працював із локальними будівельними проектами.

Багато з тих, хто особисто знайомий з Віталієм Нахлупіним, взагалі сумніваються, що він міг взяти цей хабар. Пояснюють: для людини, через яку проходили мільярдні фінансові потоки, «погоріти» на такій сумі занадто підозріло.

Як відомо, Нахлупін ‒ один з найзаможніших чиновників Криму. За минулий рік він задекларував численне майно: квартири, будинок площею 200 квадратних метрів, оформлений на неповнолітню дитину на території материкової частини України, земельну ділянку (900 квадратних метрів) і два паркомісця в Криму.

У Нахлупіна також є шість дорогих автомобілів: Mercedes Benz S550, Porsche 911, Porsche Cayenne, Toyota Camry, BMW X6 і Volkswagen Touareg.

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Всі заарештовані в цій справі є людьми з найближчого оточення глави підконтрольного Росії кримського уряду Сергія Аксенова. Зокрема, Ярослав Сливка довгий час був бізнес-партнером Аксенова, коли той ще не був при владі. Також спільний бізнес із родиною Аксенова вів і колишній голова комітету конкурентної політики Криму, відповідальний за проведення держзакупівель, Артем Зільберварг. Він покинув цю посаду влітку минулого року.

Валентин Дукорський теж був одним із членів команди Аксенова. Після звільнення з Мінтрансу продовжував працювати радником Нахлупіна.

«У Кремлі відчувають роздратування через кримський курс»

На думку російського політолога Дмитра Орєшкіна, скандал довкола Нахлупіна може означати послаблення позицій Сергія Аксенова в Кремлі.

Наявність корупційного скандалу означає, що владні позиції конкретного персонажа ослабли
Дмитро Орєшкін

«Наявність корупційного скандалу означає, що владні позиції конкретного персонажа ослабли. Поки у людини сильні владні позиції, вона може красти скільки належить, і нічого їй за це не буде. Те, що відбувається в Криму, означає те, що в Кремлі відчувають роздратування через нинішній курс у регіоні. А роздратування це пов'язане з цілком зрозумілою причиною ‒ грошей немає. Тому красти треба менше», ‒ говорить він.

Дмитро Орєшкін
Дмитро Орєшкін

Орєшкін зазначає, що арешт найближчого оточення Сергія Аксенова є сигналом для нього самого. Політолог не виключає, що в Кремлі серед тек із компроматом на губернаторів російських регіонів могли дістатися й до теки Аксенова.

Треба дати зрозуміти Аксенову, що витрачати їх треба економніше й тирити собі в кишеню трохи менше, ніж раніше. Робиться це за допомогою арешту найближчих людей
Дмитро Орєшкін

«До того часу, поки треба було контролювати цю територію (Крим ‒ КР), щоб не обломилося назад у сферу управління української влади, в Кремлі терпіли неконтрольоване освоєння грошей. А зараз грошей стає менше, й треба дати зрозуміти Аксенову, що витрачати їх треба економніше й тирити собі в кишеню трохи менше, ніж раніше. Робиться це за допомогою арешту найближчих людей. Зрозуміло, що ті, кого беруть за м'які місця, свідчитимуть на свого боса. Це може призвести до відставки, але це рішення може ухвалити тільки одна людина», ‒ пояснює політолог.

«Путін теж має нести відповідальність за бардак у Криму»

Голова російських комуністів у Криму Леонід Грач вважає, що корупційний скандал за участі Нахлупіна має спричинити відставку глави кримського уряду.

Аксенов і ця заарештована компанія ‒ одне ціле
Леонід Грач

«Чим швидше це (відставка Аксенова ‒ КР) станеться, тим менше буде втрат і неподобства у всіх сферах життя. Аксенов і ця заарештована компанія ‒ одне ціле. Вони все робили разом. Якщо затягуватимуть (з відставкою Аксенова ‒ КР) до наступних виборів, все буде тільки погіршуватися в переділі власності, землі та грошових коштів, що виділяються за федеральною цільовою програмою», ‒ наголосив він Крим.Реалії.

Леонід Грач
Леонід Грач

Леонід Грач стверджує, що два місяці тому написав лист російському президентові з проханням звернути увагу на корупцію в Криму. Політик упевнений, що Путін зобов'язаний відреагувати.

«Я написав Володимиру Путіну, якщо він не очистить Крим від корупції, то буде біда. Я додав кілька публікацій, в яких викривається і Ростенко (екс-голова підконтрольної Росії адміністрації Ялти, фігурант кримінальної справи про земельні махінації ‒ КР), й інші факти корупції в Криму. І ось зараз ми прийшли до нового корупційного скандалу. Тому нехай Володимир Путін повернеться до мого листа і вживе заходів. Якщо цього не станеться, потрібно чекати ще більшої біди. І тоді Володимир Путін теж має нести відповідальність за те, що в Криму відбувається бардак», ‒ говорить Леонід Грач.

Він каже, що отримав з Кремля відповідь, що його звернення є на розгляді в адміністрації російського президента.

Сергій Аксенов тим часом демонструє спокій. Він не став підтримувати свого арештованого заступника, з яким вони іноді публічно спілкувалися на «ти», і пообіцяв висловити свою думку про те, що сталося, після детального вивчення ситуації.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG