Глава підконтрольного Росії кримського уряду Сергій Аксенов (Аксьонов) стверджує, що його команда працює злагоджено й у повному взаєморозумінні. У той же час про окремих чиновників уряду і надалі ходять легенди, мовляв, вони наділені набагато більшою владою та впливовістю, ніж інші.
Однією зі найбільш впливових у кримській владі осіб називають нинішнього віце-прем'єра Віталія Нахлупіна. Уродженець Макіївки Донецької області прийшов на півострів у 2010 році разом з командою покійного прем'єра АР Крим Василя Джарти. Вже тоді його називали «гаманцем» прем'єра, тобто людиною, через яку проходять основні фінансові потоки. Їх йому вдається утримувати досі, майже вісім років.
Після кримських подій 2014 року Нахлупін, на відміну від багатьох колишніх соратників-регіоналів, залишився в Криму. Йому вдалося стати частиною «нової» кримської влади та зміцнити свої позиції.
«Сірий кардинал» і зберігач активів
Джерела розповідають, що Нахлупін має велику довіру Сергія Аксенова і входить у його найближче оточення. З 2014 року Нахлупіну вдалося не просто отримати кураторство над економічним і фінансовим блоком у підконтрольній Росії владі півострова, але й стати в ній по суті «сірим кардиналом», без якого не ухвалюється жодне рішення.
Джерела також стверджують, що через Нахлупіна представники донецько-макіївської команди регіоналів розвивають свій бізнес на півострові й успішно захищають майно та активи, нажиті за попередні роки правління в Криму.
Через Нахлупіна представники донецько-макіївської команди регіоналів розвивають свій бізнес на півострові
Жодна зі сторін це публічно не коментувала, тому поки ця інформація залишається без доказів. Але спостереження за роботою кримського уряду демонструють цікаві факти.
Ми вивчили, як спілкуються між собою підконтрольні Росії кримські чиновники на публічних заходах. І з'ясували, що Віталій Нахлупін іноді звертається до свого керівника досить фамільярно: на «ти» й на ім'я.
Наприклад, ще наприкінці минулого року Нахлупін та Аксенов були на «ви» й на ім'я-по батькові. Але в лютому 2018 року року щось змінилося. На засіданні 26 лютого Аксенов намагався з'ясувати у свого заступника, як він збирається вирішувати проблеми в транспортній сфері. У відповідь Нахлупін каже: «Сергію, доповім наприкінці тижня».
Прем'єр Криму не став реагувати на це, лише відповівши: «Гаразд, добре».
Чиновники, які стали свідками цього спілкування, промовчали.
«Нахлупін знає Аксенова давно, коли той був ніким»
Ми вирішили запитати у Віталія Нахлупіна мотив його фамільярності, але він відмовився спілкуватися з нами, порадивши «офіційно звернутися через приймальню».
Член Громадської палати Криму, політолог, близький до влади півострова, Олександр Форманчук підтверджує, що Нахлупін впливовий у Криму, але вважає його слова застереженням або помилкою.
«Я до Аксенова, коли ми зустрічаємося одні на один, теж звертаюся на «ти»Олександр Форманчук
«Я до Аксенова, коли ми зустрічаємося одні на один, теж звертаюся на «ти». Тому що я знаю його дуже давно, ще до того, як він прийшов до влади. Так само Нахлупін його знає давно, ще тоді, коли Аксенов був ніким. Що тут дивного? Публічно Нахлупін ніколи такого не скаже. Якщо він таке міг сказати, то, може, обмовився або допустив помилку, не більше того», ‒ говорить Форманчук.
При цьому він стверджує, що ніколи б сам не дозволив собі публічно звертатися до Аксенова на «ти».
«На публічних заходах ми всі дотримуємося етикету. Я ніколи не дозволю собі назвати Сергія Валерійовича на «ти» під час публічних заходів. Що стосується Нахлупіна, то він впливовий у Криму, тому що займає посаду віце-прем'єра, він завідує фінансовим економічним блоком. Аксенов йому довіряє в цій якості», ‒ говорить Форманчук.
Кримський незалежний політолог Дмитро Омельчук не вважає дивним, що особисті відносини між чиновниками стають надбанням громадськості.
«Ці люди звертаються один до одного так, як вважають за потрібне. Те, що це вийшло в публічну сферу, звичайно, дивує, але пояснюється просто: знайшли спільну мову», ‒ сказав він.
Як раніше повідомляли Крим.Реалії, у кримському уряді та парламенті чимало друзів і родичів Аксенова, які отримали посади в 2014 році. З огляду на те, що багато кримських вакансій були укомплектовані за допомогою прихованих зв'язків і домовленостей, публічні помилки можна вважати цілком закономірними.