Доступність посилання

ТОП новини

«Росіянам Крим неймовірно важливий. Росія показує Трампу середній палець». Інтерв'ю з американським дипломатом


На думку аналітика Метью Бойза, визнання Криму російським може бути ключем до миру
На думку аналітика Метью Бойза, визнання Криму російським може бути ключем до миру

Нещодавня критика Дональда Трампа небажання України визнати Крим частиною Росії може означати, що нова адміністрація США готується визнати неприємну реальність, вважає Метью Бойз, колишній американський дипломат, старший науковий співробітник Hudson Institute. В інтерв'ю Крим.Реалії Бойз припустив, що Трамп намагається примирити «дві ворожі сторони – з практично непримиренними позиціями».

Метью Бойз підкреслив, що Крим став «суперпріоритетом для росіян», назвавши його «неймовірно важливим з геополітичної точки зору». Він нагадав, що «Кримська декларація» 2018 року, ухвалена адміністрацією Трампа, відкинула російську анексію та підтвердила підтримку територіальної цілісності України. Проте будь-який відхід від цього принципу ознаменував би «досить значний зсув у зовнішній політиці США».

Тоді як Сполучені Штати «говорять про мир», додав Бойз, Росія «показує адміністрації Трампа середній палець», завдаючи удари по цивільному населенню і продовжуючи свою агресію. Він зазначив, що президент США визнав днями, що, можливо, «його водять за ніс», тим самим дав зрозуміти Кремлю, що настав час «підтвердити свої слова справою».

– Давайте почнемо із заяв Дональда Трампа про Крим і про те, як небажання України визнати його російським підриває зусилля американського президента щодо досягнення мирної угоди. Як ви вважаєте, чи справді визнання Криму російським допоможе досягти миру?

Для них Крим неймовірно важливий у геополітичному плані. Він їм потрібен, щоб проєктувати силу на весь Чорноморський регіон

– Цікаво, як Крим став такою важливою складовою переговорів. Це, мабуть, надпріоритет для росіян. Вони просто зробили його центральним пунктом у певному сенсі у всіх цих переговорах. Для них Крим неймовірно важливий у геополітичному плані. Він їм потрібен, щоб проєктувати силу на весь Чорноморський регіон.

Це, звісно, виходить за межі самого моря – самого Чорного моря – і поширюється на Кавказ, Західні Балкани, Левант і Малу Азію. 2018 року, можливо, ви пам'ятаєте, була «Кримська декларація», яку оприлюднила адміністрація Трампа.

Вона відкинула спробу Росії анексувати Крим, а також пообіцяла зберігати таку політику доти, доки не буде відновлено територіальну цілісність України. Наскільки мені відомо, ці ідеї досі не були спростовані чи визнані недійсними. Тобто вони й досі існують.

Зараз я розумію, що це обговорюється, і якщо президент – чи Сполучені Штати – змінять цю позицію, це стане досить значним зсувом у зовнішній політиці США. Звісно, українці не можуть цього змінити через свою Конституцію. І з політичного погляду це також дуже складно.

Це було б просто значним відступом від принципу Декларації Веллеса щодо країн Балтії – коли ми визнали, що Радянський Союз чи Росія окупували незалежні держави або території незалежних держав, але де-юре ми цього не визнаємо. Ми ніби де-факто з цим упокорюємося, тому що неможливо змінити факти на землі, але де-юре ми цього не зробили. Це було б досить серйозним зсувом у зовнішній політиці США, якби це сталося.

– В американських пропозиціях щодо мирної угоди, опублікованих агентством Reuters, йдеться, що саме Сполучені Штати визнають Крим російським, а до України такої вимоги не висувається. Тож чи варто очікувати, що Трамп у будь-якому разі чинитиме тиск на Київ, щоб той визнав російський суверенітет над Кримом?

Але Крим – не російський. Іронія в тому, що Крим довше перебував під українським – радянсько-українським – суверенітетом

– Не зовсім зрозуміло, чи погодяться США на це і чи на цьому наполягатимуть. Це одна з багатьох дуже максималістських умов Росії. Це також переговори, в яких, на мою думку, сторони можуть у результаті виявитися не там, де спочатку заявлялися максималістські позиції.

Але Крим – не російський. Іронія в тому, що Крим довше перебував під українським – радянсько-українським – суверенітетом, ніж під російським. Якщо історично подивитися, то, можливо, Туреччина має пріоритетне історичне право на Крим.

З огляду на історичний контроль, Крим був турецьким близько 300 років. Він перебував під російським чи радянським контролем лише 168 років, якщо порахувати. Тож він насправді не російський.

– А як взагалі визнання з боку США суверенітету однієї країни над територією іншої може вплинути на міжнародний порядок?

Міжнародне право на боці України. Важко не співчувати Україні повністю

– Я гадаю, адміністрація США намагається закінчити війну. Це відрізняється від ролі інтелектуала, критика, диванного історика чи військового стратега. Якщо вдягнути дипломатичний капелюх, можна зрозуміти, що вони намагаються зробити.

Вони намагаються звести разом дві ворожі сторони із практично непримиренними позиціями. Це саме по собі дуже складно. Це вимагає дій, які б викликати заперечення у критиків чи істориків. Але це робота дипломатів. Вони намагаються звести непримиренні позиції.

Міжнародне право на боці України. Важко не співчувати Україні повністю. Але проблема в тому, що у вас є агресор із дуже максималістськими цілями – готовий відправити сотні тисяч своїх громадян на смерть заради захоплення іншої країни.

Це досить огидна ситуація. Але якщо вдягнути дипломатичний капелюх, треба визнати певні реалії, якщо хочеш досягти миру. І одна з цих реалій – Росія окупує значну частину України – чи то 19, 20 відсотків, чи скільки б там не було.

Ви не можете змінити це. Це веде до ситуації, де слід визнати цей неприємний факт: існує окупація ворожою державою. Це дуже складно. Подібну ситуацію ви бачили у В'єтнамі, де довелося визнати дуже неприємні реалії.

Те саме було і в Афганістані. Якщо копнути ще глибше, Корейська війна – теж приклад. Це один із тих моментів, коли, щоб закінчити такий конфлікт, треба зіткнутися з певними речами.

На думку голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, адміністрація Трампа, опинившись у пастці власних проросійських заяв, зараз «тестує» українську владу, поширюючи сигнали про можливі територіальні поступки з боку Києва в обмін на мир. Чубаров нагадав, що Меджліс відкидає будь-які форми визнання російського контролю над Кримом – як де-факто, так і де-юре.

Президент Володимир Зеленський заявив 22 квітня, що Україна не погодиться на юридичне визнання окупації Автономної Республіки Крим.

– Судячи з нещодавніх різких заяв Трампа на адресу Путіна, схоже, що Дональд Трамп не хоче більше чекати, щоб змусити Росію припинити вогонь і розпочати переговори. Як, на вашу думку, розвиватиметься ситуація?

Адміністрація Трампа доходить висновку – або, принаймні, подає сигнал – що вони розкусили росіян

– Поки США говорять про мир і, так би мовити, стримують вогонь, росіяни показують адміністрації Трампа середній палець, щодня цілячись у мирних жителів і вбиваючи їх без розбору – навіть у Вербну неділю.

Агресивність, яку ми бачимо з боку Росії, справді дуже вражаюча. Поки адміністрація Трампа намагається створити умови для переговорів, росіяни наступають.

І, я думаю, це починає виявлятися у деяких коментарях президента. Він визнав днями, що, можливо, його «водять за носа». Люди, знайомі з російськими стратегіями і тактиками ведення переговорів, це розуміють. Це очевидно, якщо ви спостерігали, як Росія поводиться з часом.

Так що, я думаю, адміністрація Трампа доходить висновку – або, принаймні, подає сигнал – що вони розкусили росіян і що Москві краще підтвердити свої слова справою.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сашко Шевченко

    Журналіст проєкту «Ньюзрум» з січня 2020 року.  Співпрацював із виданнями Hromadske.ua та Детектор Медіа. У червні 2019 року пройшов двотижневе стажування у команді data-журналістики The Guardian у Лондоні. Здобув ступінь магістра журналістики в університеті City (Лондон, Сполучене Королівство). Цікавлюсь міжнародними подіями та новинами технологій. 

XS
SM
MD
LG