Американські ЗМІ повідомили, що США планували на зустрічі в Лондоні 23 квітня запропонувати Україні та Європі визнати Крим російською територією. Напередодні з цього приводу висловився і президент України, і європейські чиновники. Зрештою, державний секретар США Марко Рубіо скасував свій візит до Лондона, а формат самої зустрічі змінили.
Чи став Крим каменем спотикання для США? Як позиція України та Європи щодо анексованого Кримського півострова впливає на перебіг переговорів? І якими є перспективи деокупації Криму, чи буде військовий шлях звільнення півострова більш пріоритетним, ніж дипломатичний? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведуча Олена Бадюк говорила з Олександром Харою, дипломатом та експертом Центру оборонних стратегій, а також із Тарасом Загороднім, політологом, керуючим партнером Національної антикризової групи.
Спочатку в Лондоні 23 квітня планувалася зустріч на рівні міністрів закордонних справ Європи, України та США. Напередодні стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо на неї не поїде, і зустріч перенесли. Переговори відбулися, але на нижчому рівні.
Позиції України, США та Росії
Скасування візиту Рубіо співпало із заявою президента України Володимира Зеленського, який відкинув одну з ймовірних умов мирного врегулювання, яку, за даними західних ЗМІ, запропонувала адміністрація Дональда Трампа. А саме – визнання Україною російської юрисдикції Криму.
Відповідаючи на запитання журналістів у Києві, Володимир Зеленський сказав, що Україна юридично не визнає окупацію Криму Росією. Це територія України, це записано в Конституції і «тут нема про що говорити», наголосив Зеленський.
Трамп, у свою чергу, назвав цю заяву Зеленського «дуже шкідливою для мирних переговорів». Про це він написав у мережі TruthSocial. Президент США зазначив, що «ніхто не просить Зеленського визнати Крим територією Росії, але якщо він хоче Крим, то чомусь за нього не воювали 11 років тому». В інтерв'ю виданню Time Трамп взагалі заявив, що «Крим залишиться в Росії. І Зеленський це розуміє».
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Росія готова до мирної угоди. В інтерв'ю CBS News він сказав, що США та Росія рухаються у «правильному напрямку».
25 квітня агентство Reuters опублікувало повний текст пропозиції про припинення російсько-української війни, представленої спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом європейцям у Парижі. У ньому міститься визнання США контролю Росії над низкою українських окупованих територій. У тому числі, у цьому варіанті йдеться про юридичне визнання США російського контролю над Кримом та фактичного – над Луганською і частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей.
За планом США Росія залишає окуповані частини Харківської області, а Україна отримує контроль над Запорізькою атомною електростанцією та Каховською греблею. Крім того, Україна має контролювати Кінбурнську косу й отримує доступ до Дніпра.
Правові наслідки
Юридичне визнання Криму російським матиме негативні правові наслідки, каже дипломат, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Це буде руйнація принципів, ключових принципів як суверенітет, територіальна цілісність державОлександр Хара
«У1932 році США не визнали незаконне захоплення Японією частини китайської території, насамперед Маньчжурії. 1940 року США не визнали незаконну анексію балтійських держав Радянським Союзом. І у 2018 році під час каденції Дональда Трампа держсекретар Помпео проголосив «Кримську декларацію» про невизнання незаконної анексії Криму. Якщо нинішній президент вирішить визнати, це означає, що він не лише руйнує тривалу американську політику невизнання політичних змін, досягнутих силою. Це буде руйнація принципів, ключових принципів як суверенітет, територіальна цілісність держав», – вважає Олександр Хара.
Якщо США приєднаються до Північної Кореї, Судану, Венесуели, Куби та Білорусі, які в ООН голосували проти територіальної цілісності України в березні 2014 року, то це означатиме, що будь-яка країна в небезпеці та краще їй отримати ядерну зброю для того, щоб стримувати ймовірних агресивних сусідів.
«З іншого боку, агресивні сусіди думатимуть, що треба взяти собі ядерну зброю, бо якщо ти захопиш якусь іншу територію і вчиниш воєнний злочин, злочин проти людяності – тобі нічого за це не буде, бо маєш ядерну зброю. Тобто призведе до ядерного поширення», – наголосив Олександр Хара.
Загроза світовій безпеці
Російський Крим – це дамоклів меч, що загрожує військовій та економічній безпеці України.
Крим у російських руках – це інструмент поширення впливу в Середземне море, а це, можна сказати, черевина Європейського Союзу та НАТООлександр Хара
Зняття санкцій із Росії за анексію Кримського півострова призведе до нарощування її військового потенціалу та зміни розкладу сил не лише в Чорноморському регіоні, упевнений Хара.
«Крим у російських руках – це інструмент поширення впливу в Середземне море, а це, можна сказати, черевина Європейського Союзу та НАТО, а також Близького Сходу та Північної Африки. Якби не було Криму в російських руках, то вони [росіяни] не були б здатні на таке втручання у сирійський конфлікт у 2015 році, підтримуючи, звісно, кривавий режим Асада. Внаслідок бомбардувань сирійських міст велика кількість біженців потрапила до Туреччини та європейських країн. Таким чином, це підштовхнуло антимігрантські настрої в європейських країнах. У Німеччині це навіть спричинило певні політичні втрати для правлячої тоді партії», – каже Олександр Хара.
Нічого доброго від такого рішення не варто чекати і жителям Криму, упевнений експерт.
«Наші громадяни, які зараз перебувають у Криму – це, звісно, і українці, і кримські татари, і представники інших етнічних груп, – фактично мешкають у ГУЛАГу. Щодо них неправомірно застосовуються різні заходи, когось кидають у в'язницю тощо, там немає волі. Ну і плюс відбувається заміщення населення – те саме, що і в Донецьку, і в Луганську, а це фактично одне з визначень геноциду. Це одне з порушень міжнародного гуманітарного права», – наголосив Олександр Хара.
Європейці будуть категорично проти, і я думаю, що американці не підуть на такі кроки одноосібноТарас Загородній
США не зможуть без згоди Європи та України визнати Крим російським, вважає політолог, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній. Одноосібне рішення США порушить договір від 1975 року про непорушність кордонів у Європі. Цей договір, підписаний у тому числі й США, зафіксував кордони після Другої світової війни, пояснює експерт.
«Наприклад, до Польщі були приєднані деякі німецькі землі. Данциг став Ґданськом, наприклад. Західна Польща, частина зі Східної Німеччини була передана і багато іншого було зроблено. Кенігсберг став Калінінградом – це теж за цим договором, який фактично закріпив те, що було. Тому європейці будуть категорично проти, і я думаю, що американці не підуть на такі кроки одноосібно», – упевнений Тарас Загородній.
Вихід США з переговорного процесу, якщо домовитися не вдасться, буде тільки на руку Україні, вважає Загородній.
Переговори у такому форматі, як зараз, найбільше потрібні Росії, стверджує політолог.
Росія фактично легітимізує себе через ці переговори. Замазує чинну адміністрацію [США] кров'ю українців, у тому числі. Тому що, якщо американці вийдуть – то все, все закінчено. А Україні від цього не холодно й не жарко, навіть краще буде», – наголосив Тарас Загородній.
США – не союзник?
Якщо США перестануть бути посередниками в мирному процесі, каже Загородній, то просто стануть бізнес-партнерами, і Україна купуватиме у них зброю.
«У нас є гроші, у вас є товар. Ось і все на цьому. І це, на мою думку, повністю Україну влаштує, бо нас цікавлять не слова, а нас цікавить зброя – ось що Україну зараз цікавить», – каже політолог.
Падіння ціни на нафту створює передумови для звільнення всієї української території військово-політичним шляхомТарас Загородній
Крим, можливо, вдасться повернути військово-дипломатичним шляхом завдяки торгівельній війні, організованій Трампом, вважає Загородній. Вона вдарить по економіці основного російського партнера – Китаю. І вже призвела до падіння цін на нафту, зокрема й російської марки Urals. Російський бюджет було розраховано на 69 доларів за барель, а він продається за 50 доларів, зазначає Загородній.
«Росія зараз перебуває у гіршому стані, ніж Радянський Союз у 80-ті роки. Їхні витрати на війну значно більші, ніж у Радянському Союзі. Падіння ціни на нафту, яке є автоматичним наслідком світової кризи, що провокується зараз, створює передумови для звільнення всієї української території військово-політичним шляхом», – розповів Загородній.
П'ять вимог України щодо мирної угоди опублікував британський The Telegraph. В одній із них Київ наполегливо вимагає не визнавати Крим російським. Українська сторона пояснює це порушенням міжнародного права, Конституції країни та можливими негативними наслідками для міжнародної безпеки.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.