США очікують, що Росія та Україна підпишуть мирний договір. «Сподіваюся, Росія та Україна укладуть угоду цього тижня. Потім обидві країни почнуть вести великий бізнес зі Сполученими Штатами Америки, які процвітають, і зароблять статки», – написав президент США Дональд Трамп у соцмережі Truth Social. Слова Дональда Трампа про надію на перемир'я пролунали наступного дня після оголошеного Володимиром Путіним припинення вогню в односторонньому порядку, зазначають RFE/RL і телеканал «Настоящее Время» (створений компанією RFE/RL за участю Голосу Америки).
У найближчі дні очікується зустріч у Лондоні, на якій повинні обговорюватися деталі мирного врегулювання. Раніше газета Wall Street Journal повідомляла, що адміністрація Трампа чекає від Києва відповіді на пропозицію визнати анексований Крим російським і відмовитися від вступу до НАТО. Про те, що США розглядають можливість визнання контролю Росії над півостровом у рамках ширшого потенційного мирного врегулювання, повідомляв Bloomberg. Така поступка з боку Вашингтону стала б черговим сигналом того, що президент Дональд Трамп намагається досягти домовленості про припинення вогню.
Слова Дональда Трампа про надію на перемир’я пролунали наступного дня після оголошеного російським керманичем Володимиром Путіним припинення вогню в односторонньому порядку, зазначає Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода.
Президент Росії заявив про призупинення всіх бойових дій в Україні з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня під час зустрічі у Кремлі з головою Генштабу ЗС Росії Валерієм Герасимовим, повідомила пресслужба Кремля.
Міноборони Росії повідомило, що російські військові дотримуватимуться припинення вогню «за умови його взаємного дотримання київським режимом».
Через годину після заяви російського керманича президент України Володимир Зеленський написав, що це «чергова спроба Путіна пограти із життями людей».
А вранці 21 квітня президент України звинуватив Росію у 2935 порушеннях «великоднього перемир’я», хоч і додав, що у цей період повітряних тривог не було.
Також Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжить наслідувати приклад Росії після повідомлень про нові ракетні удари з боку Москви.
Оголошення Путіна про перемир’я послідувало за сигналами Трампа та інших офіційних осіб США, які скаржаться на повільний прогрес у переговорах щодо врегулювання війни в Україні, пише RFE/RL.
18 квітня Трамп заявив, що переговори між Україною та Росією «досягають критичної точки», і підкреслив, що жодна зі сторін не «грає» з ним у його спробах покласти край конфлікту.
Тим часом держсекретар США Марко Рубіо попередив, що Сполучені Штати можуть відмовитися від спроб укласти мирну угоду, якщо найближчими днями не буде досягнуто жодного прогресу.
Про те, на яких умовах може бути укладене перемир’я між Києвом та Москвою – в етері телеканалу «Настоящее время» розповіли російський політолог, професор Вільного університету у Ризі (Латвія) Дмитро Орєшкін та науковий співробітник Гуверівського інституту у Стенфорді Сергій Санович.
«Трамп поспішає, йому треба щось продемонструвати. При цьому схоже, що Захід сформував якусь загальну позицію, достатньо осудну, з урахуванням інтересів України, – припускає Дмитро Орєшкін. – Звичайно, і Україні доведеться багато чим поступитися, але далеко не всім. І у Путіна варіантів надзвичайно мало. Якщо він продовжуватиме наступати, він отримуватиме ще більше опору або навіть можуть бути у відповідь якісь дії з боку Трампа, який уже демонстрував, щоправда, швидше за все, це було на адресу України, певне нетерпіння та готовність махнути рукою. Але так чи інакше, мені здається, що війна зайшла в глухий кут. Можна скільки завгодно слухати пана Герасимова, але зрозуміло, що темпи просування з кожним місяцем у Росії знижуються, і немає підстав очікувати, що вони раптом збільшаться. Тож так чи інакше домовлятися доведеться».
Це, звичайно, демонстративний крок для того, щоб не надто сильно злити ТрампаДмитро Орєшкін
Щодо «великоднього перемир’я» яке супроводжувалося обстрілами з боку Росії, Дмитро Орєшкін каже, що це була демонстративна акція.
«Якби Путін хотів миру, то, по-перше, про це можна було б заявити за два тижні. По-друге, розмова мала б іти щонайменше про великодній тиждень. А так це, звичайно, демонстративний крок для того, щоб не надто сильно злити Трампа», – упевнений він.
Сергій Санович вважає, що змусити Росію піти на поступки може включення Європи до переговорного процесу, тому що, за його словами, Путіна цікавить скасування санкцій.
«Санкції зараз не обвалять російську економіку, але Путін не збирається йти у відставку, його цікавить, що буде через п’ять чи 10 років. Тому скасування санкцій його цікавить. А ключові санкції для Росії – це санкції європейців, – пояснює він. – Якщо американці і європейці будуть виступати єдиним фронтом: якщо буде стійке перемир’я і мирний план, ми готові скасовувати санкції – це може зацікавити Росію».
Раніше президент США Дональд Трамп висловив сподівання , що Україна і Росія укладуть угоду на цьому тижні. У відповідь на це в Кремлі заявили про відкритість Росії до пошуків мирного врегулювання війни, але зазначили, що не готові говорити про часові рамки.
17 квітня у Парижі відбулися перемовини за участю України, США, Франції, Британії і Німеччини щодо завершення війни РФ в Україні. Наступний раунд перемовин запланований на цей тиждень в Лондоні. Після цієї зустрічі держсекретар Марко Рубіо заявив, що адміністрація може призупинити свої переговорні зусилля, якщо протягом наступних кількох тижнів не буде досягнуто прогресу в ключових питаннях.
19 квітня Кремль раптово поширив заяву російського президента Володимира Путіна, який анонсував «великоднє перемир’я» . Однак Україна і Росія обмінялися звинуваченнями у його порушенні .
Попри це, Україна запропонувала відмовитися від будь-яких ударів далекобійними дронами та ракетами по цивільній інфраструктурі на термін щонайменше 30 діб із можливістю продовження . Президент України також зазначив, що дії України і надалі будуть дзеркальними – «на тишу будемо відповідати тишею, на захист від російських ударів будуть наші удари».
У Кремлі вже ввечері 20 квітня заявляли, що Путін не віддавав команди продовжувати «великоднє перемир’я» після півночі 21 квітня.
Постійна відмова президента Росії від запропонованого в березні Україною і США загального припинення вогню і відмова Кремля окреслити часові рамки для припинення війни підкреслюють незацікавленість Путіна в припиненні війни шляхом мирних переговорів у найближчій перспективі, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни ( ISW ).
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN.