Доступність посилання

ТОП новини

«Проти Зубкова сам Зубков»: Павло Казарін ‒ про головні кримські теми тижня


На цьому тижні власник парку левів «Тайган» та зоопарку «Казка» Олег Зубков потрапив у СІЗО, а на материковій Україні обговорювали можливість подачі води в анексований Крим і питання створення кримськотатарської національної автономії.

Про актуальні теми останніх днів в ефірі Радіо Крим.Реалії ведуча Катерина Некреча говорила з оглядачем Крим.Реалії, журналістом з Криму Павлом Казаріним.

‒ На цьому тижні постійний представник президента України в Криму Антон Кориневич висловив думку, що питання кримськотатарської національно-територіальної автономії на півострові необхідно обговорювати, серед інших і з жителями Криму. При цьому законопроєкт про відповідні правки до Конституції України вже готовий. Чому раптом виникає додаткова умова?

В Україні є кримські татари, караїми та кримчаки. Щоб їх права були дотримані, щоб вони не зникли взагалі, передбачений формат національно-територіальної автономії

‒ Потрібно домовитися про терміни. У кожного, хто чує про цю автономію, складається свій образ. Спробую розвіяти деякі страшилки. По-перше, Крим уже був національно-територіальною автономією кримських татар, починаючи з перших років радянської влади й до депортації 1944 року. Потім півострів переробили на область, передали УРСР, а в 1991 році була відновлена окрема республіка, але вже без національних елементів. По-друге, подібна автономія на території держави зазвичай створюється для захисту якогось корінного народу. Наприклад, у Фінляндії є саами ‒ народ, в якого немає батьківщини поза Фінляндією. Для їх захисту діє національно-територіальна автономія, у них навіть є свій парламент. В Україні є кримські татари, караїми та кримчаки. Щоб їх права були дотримані, щоб вони не зникли взагалі, передбачений формат національно-територіальної автономії. Тут діє не тільки загальнодержавна мова, а й мова корінного народу, квотуються місцеві ради тощо. Такі форми автономії діють у різних куточках світу. Кримських татар у Криму всього 250 тисяч, і вони опинилися перед загрозою розчинення в 2,5-мільйонному населенні півострова. До 2014 року ця тема ніяк не цікавила Київ, але навіть після анексії ми бачимо, як він раз у раз не наважується піти на подібний крок.

‒ У чому причина?

‒ Мені здається, у багатьох чиновників і політиків не вистачає розуміння, навіщо це потрібно і хто взагалі такі кримські татари. Умовно кажучи, хлопці з партії «Свобода» вважають таку автономію загрозою для подальшого поширення сепаратизму в Україні, мовляв, завтра угорці теж захочуть автономію. Але в угорців є національна держава за межами України! Про автономію тут не може бути й мови. Тут же, після слів Кориневича про те, що подібна тема має довго й докладно обговорюватися практично перед рішенням, виникла дискусія: а чи повинна вона так обговорюватися і, головне, з ким? Проблема в тому, що ще в ХХ столітті було вироблене правило: права людини не можуть залежати від думки більшості. Якщо більшість завтра вирішить, що рудоволосих жінок треба як відьом спалювати на вогнищах, це не означає, що влада має слідувати за цією ідеєю.

‒ Атон Кориневич після бурхливої реакції на його цитату уточнив, що насправді він пропонує зібрати для обговорення усі сторони, включаючи представників корінних народів, Меджліс кримських татар, щоб разом працювати над законопроєктами. Друга важлива кримська тема тижня ‒ вода. Вийшло гучне відео голови бюджетного комітету Верховної Ради України Юрія Аристова з коментарем ідеї продавати воду в анексований Росією Крим. Депутат послався на досвід Ізраїлю та зазначив, що це допомогло б поповнювати український бюджет. Російська сторона, безумовно, за. У відповідь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вказав на те, що продаж води в Крим буде фактично означати здачу українських позицій з деокупації півострова. У підсумку Антон Кориневич запевнив, що подача води можлива тільки після деокупації. Про що все це говорить?

Україна постачанням води закрила б для Москви питання анексії Криму. Потім Росія буде вказувати Заходу на те, що Україна постачає в Крим воду, тому скасовуйте й санкції

‒ Я дуже боюся того, що в Офісі президента (України ‒ КР) може зав'язатися подібна дискусія. Зараз у Криму черговий пік дефіциту води, російські чиновники говорять, що запасів у Сімферополя залишилося на 100 днів. Туристів до Криму можна привезти літаками, постачати електроенергію з Краснодарського краю Росії, але воду в потрібних обсягах не привезеш. Єдиний, хто може закрити для Москви це питання, це офіційний Київ, якщо він вирішить відремонтувати Північно-Кримський канал. І в цей момент ми опиняємося перед загрозою дуже серйозної політичної кризи в Україні. Росія займається класичним політичним тероризмом: бере українських заручників і висуває політичні вимоги. З водою те ж саме. Я б на місці якогось російського чиновника облаштував все так, щоб з ініціативою постачання води до Криму виступила не Росія, щоб зберегти обличчя, а саме Україна. Якщо подібне рішення дозріє в Офісі президента й буде озвучене, то країну чекає великий розкол. Близько 15-20% населення стоять на дуже жорстких позиціях суверенітету, а не холодильника. Люди, які роблять Майдани, сприймуть це як зраду. По суті, Україна постачанням води закрила б для Москви питання анексії Криму: усе, немає ніяких проблем. Потім Росія буде вказувати Заходу на те, що Україна нібито повернулася до довоєнного статус-кво, постачає в Крим воду, тому скасовуйте й санкції.

‒ Тим часом у Криму найактивніше, певно, обговорюють недавній арешт Олега Зубкова. Сьогодні стало відомо, що власник кримських зоопарків буде знаходитися в слідчому ізоляторі в Сімферополі мінімум до 11 лютого ‒ саме на цей день заплановане судове засідання в підконтрольному Росії Верховному суді Криму, де розглянуть апеляційну скаргу захисту на зміну запобіжного заходу. Бізнесмен перебуває в СІЗО з 3 лютого за рішенням Білогірського районного суду у справі укушеної левом туристки Ольги Соломіної. При цьому російський глава Криму Сергій Аксенов, з яким у Зубкова був тривалий конфлікт, особисто за нього поручився. Що відбувається? Хто веде гру проти Зубкова?

‒ Проти Зубкова сам Зубков. У 2014 році він щиро підтримував появу Росії, щиро не розуміючи, що це таке. Багато жителів суміжних з Росією держав складали своє враження про цю країну з нерегулярних поїздок у російські міста та з телевізора. А повсякденна Росія зовсім інша ‒ це країна неофеодалізму, де чиновник має всю повноту влади й звітує тільки перед королем, але не перед простолюдинами. Зубков просто зрозумів це першим, раніше за всіх, і став говорити про це публічно. Але він прив'язаний до свого зоопарку ‒ він же не може просто продати його і виїхати. Це ж не кіоск з шаурмою, а величезне підприємство, що вимагає постійного догляду. Відбулася класична історія: «Хто не з нами, той проти нас». Зубков не захотів ділитися бізнесом, присягати на вірність, визнавати над собою суверенітет Сергія Аксенова ‒ ну ось у решті решт система тебе за це з'їсть. Вона як бультер'єр ‒ стискає щелепи, але не розтискає. При цьому Сергій Аксенов зараз буде говорити, що у нього немає ніякого конфлікту з Зубковим ‒ це у правоохоронної системи до нього запитання. Але давайте відверто: у Росії немає незалежної правоохоронної системи. У цьому є якийсь макіавеллізм: публічно потиснути Зубкову руку, знаючи, що через кілька днів його заарештують. А після цього можна говорити: «Так це не моє замовлення! Ми тільки що помирилися!»

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

Бізнес Олега Зубкова після анексії Криму

У кримського бізнесмена Олега Зубкова, який у 2014 році підтримав анексію півострова Росією, – тривалий конфлікт з російською владою Криму. Олег Зубков стверджує, що протягом п'яти років не може оформити документи на земельні ділянки, де розташована його власність.

За роки анексії Криму Зубков відвідав понад 500 судових засідань, пов'язаних із численними штрафами і звинуваченнями на його адресу з боку підконтрольної Кремлю кримської влади.

  • 16x9 Image

    Катерина Некреча

    В.о. керівника проєкту Радіо Крим.Реалії, теле- і радіоведуча, автор спеціальних проєктів.

    Закінчила Київський міжнародний університет, бакалавр журналістики. Не секрет, що головне в моїй професії – це практика, тобто робота в ЗМІ.

    Почала працювати в проєкті Крим.Реалії навесні 2015 року. До цього працювала журналістом на українському телебаченні («Шустер LIVE», «Говорить Україна»). У 2014 році наблизилася до Криму співпрацюючи з телеканалом-переселенцем з півострова «Чорноморська ТРК».

    Не уявляю себе поза професією. Своєю роботою без перебільшення – живу. Життя це – дуже захоплююче і бурхливе. У ньому багато викликів, багато стресу, багато досягнень. Схоже, що це ідеальне середовище мого існування:)

    Пишаюся, що є частиною такого важливого проєкту. Рада, що в дуже складний час можу працювати в медіа, де журналістські стандарти – не теорія, а досить успішна практика.

    Головний пріоритет для мене – аудиторія. Наші слухачі, читачі, глядачі мають право знати, що відбувається насправді.

XS
SM
MD
LG