Лідер фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія вибачився за свій коментар про можливий компроміс, у результаті якого буде відновлене постачання води в анексований Крим.
«У нашій фракції ніколи не піднімалося питання про відновлення водопостачання в Крим. Наша позиція була і залишається незмінною – Автономна Республіка Крим є незаконно анексованою частиною України, відновлення суверенітету над якою ми домагатимемося всіма законними способами», – йдеться в заяві Арахамії в Facebook.
Арахамія зазначив, що ідея відновлення поставок води на півострів в обмін на виведення російських військ з Донбасу не належить йому.
«Питання компромісів насправді дуже складне для нашого суспільства. Хтось вважає, що нехай краще ллється вода, ніж проливається кров солдатів. Хтось із цим категорично не згоден. Але всі ми точно згодні з тим, що хочемо кращого майбутнього для своєї країни, але не за рахунок поступок у питанні суверенітету і територіальної цілісності», – додав лідер фракції «Слуга народу».
Арахамія додав, що окремо хоче вибачитись перед громадянами України, переселенцями, кримчанами, яких могли образити його слова, «навіть незважаючи на те, що вони були вирвані із загального контексту і насправді були трактуванням припущень», нібито озвучених не ним.
Він додав, що «дуже любить Крим і ніколи не допустить будь-яких форм легалізації незаконної анексії наших територій».
«Крим був, є і буде частиною України», – додав Арахамія.
Раніше голова фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія в ефірі українського телеканалу «Прямий» заявив, що пішов би на відновлення подачі води в анексований Крим в обмін на відведення військ на Донбасі.
При цьому Арахамія зазначив, що це не позиція його, як голови франкції «Слуга народу», а особиста. Його думку розкритикував голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров. Він вважає неприпустимим обговорювати можливість вирішення ситуації на Донбасі за рахунок Криму.
Депутат Верховної Ради України Ірина Геращенко (фракція «Європейська солідарність») вважає, що висловлювання напередодні шостої річниці анексії Криму про відновлення дніпровської води на півострів «звучать по-блюзнірському» і віддаляють деокупацію півострова.
Новий глава Офісу президента України Андрій Єрмак запевняє, що не обговорював питання водопостачання анексування Криму із заступником голови адміністрації президента Росії Дмитром Козаком.
12 лютого в Кремлі заявили, що Крим «не може бути об'єктом для будь-яких обмінів», однак російська влада готова розглянути пропозиції щодо додаткового водопостачання півострова.
Раніше Юрій Арістов зі «Слуги народу» розповів про ідею продавати воду в анексований Росією Крим у коментарі кореспонденту проєкту Радіо Свобода «Схеми» (відео було записане 17 жовтня 2019 року – КР). Це викликало бурхливе обговорення і критику з боку інших українських політиків. Пізніше він заявив, що це питання більше не обговорюється.
Депутат Держдуми Росії з Криму Михайло Шеремет сказав, що російська сторона «тільки вітатиме» ідею продажу дніпровської води з материкової України в анексований Крим.
5 лютого голова підконтрольного Москві Держкомітету з водного господарства та меліорації Криму Ігор Вайль повідомив, що питної води в Сімферополі залишилося максимум на 90-100 днів.
Російський голова адміністрації Сімферополя Олена Проценко повідомляла, що заради економії води сімферопольцям даватимуть гарячу воду тільки у вихідні.
Після цього російський голова уряду Криму Юрій Гоцанюк сказав, що в Сімферополі немає необхідності обмежувати подачу води. Але при цьому закликав кримчан дбайливо ставитися «до такого цінного для півострова ресурсу».
Постійний представник президента України в АРК Антон Кориневич запевняє, що відновлення водопостачання Криму через Північно-Кримський канал неможливе до деокупації півострова.
Українська влада неодноразово заявляла про те, що водопостачання анексованого Криму буде відновлене тільки після деокупації півострова.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.