У будівлі Кабміну України 6 вересня провели акцію «Снігова куля проблем переселенців. Четвертий рік без відлиги», організаторами виступили організації, які надають допомогу переселенцям.
Під стінами Кабміну юристи влаштували приймальню під відкритим небом, де надавали безкоштовні консультації для переселенців. Правозахисники відзначають, що за три роки люди, які залишили свої будинки, щодня стикаються з дискримінацією, перевірками й відсутністю соціальних виплат.
Громадські активісти вимагають від українського уряду переглянути закони, прибрати з них дискримінаційні положення, зокрема, скасувати довідку переселенця.
«Довідку ВПО, як я розумію, запровадили для того, щоб полегшити проблеми переселенців, але вони тільки погіршили життя людям. Я два роки був переселенцем, весь час хотів позбутися цього статусу. Зіткнувся з проблемою, що мені не можуть виплачувати пенсію на загальних умовах, оскільки до 2014 року проживав у Донецьку», – розповів Микола Залозний.
Виконавчий директор громадської організації «Група впливу» Тетяна Дурнєва зазначає, що проблеми вимушених переселенців наростають, як снігова куля.
«Проблеми ВПО, які були актуальні рік тому, досі не вирішені. Ми отримуємо інші проблеми, це стає сніжним комом проблем. Ми пропонуємо відв'язати процедуру виплати пенсії від процедури отримання статусу переселенця. Якщо ми говоримо про людей, що залишилися на непідконтрольною території, то не треба їх змушувати отримувати довідку переселенця. Для них інша процедура для отримання пенсій, вона в законопроекті 6692. Пенсія – це майно людини, вона не залежить від місця проживання», – сказала Дурнєва.
За словами правозахисників, якщо не вирішити цих проблем зараз, то в майбутньому Україні все одно доведеться зайнятися питаннями переселенців, оскільки вже зараз багато хто звертається зі скаргами до Європейського суду з прав людини.
В Україні, за станом на 28 серпня 2017 року, на обліку стоять 1 мільйон 586 тисяч 135 внутрішньо переміщених осіб, або 1 мільйон 276 тисяч 900 сімей із непідконтрольних Києву територій Донбасу й анексованого Криму. Про це повідомляє прес-служба Мінсоцполітики України 28 серпня.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму й Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію й анексію Криму незаконними й засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова й називає це «відновленням історичної справедливості».