Мер Херсона Ігор Колихаєв заявив, що виступає «за економічні відносини», і висловився за продаж води в Крим до його деокупації.
«Я вважаю, що якщо Крим – це Україна, то в Криму повинна бути вода», – сказав Колихаєв в інтерв'ю громадському руху «Чесно».
На уточнююче запитання журналіста, чи має він на увазі подачу води в український Крим, херсонський мер погодився, але додав: «Або тоді продавайте воду, як варіант... Я – за економічні відносини».
Нагадаємо, раніше Леонід Кравчук заявляв, що воду в Крим «можна дати в разі гуманітарної катастрофи». Після цього голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зазначив, що сьогодні немає жодних шансів у Верховній Раді розглядати й ухвалювати рішення про відновлення водопостачання в анексований Росією Крим.
Пізніше Кравчук заявляв, що питання дефіциту води на півострові буде загострюватися. Він не виключає, що це може спровокувати Росію на ще більшу агресію проти України.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.