Правозахисні організації вимагають від влади Росії звільнити фігуранта бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Олександра Сизикова, якого підконтрольний Росії суд у Сімферополі ухвалив на місяць відправити до психіатричної лікарні Севастополя для проведення експертизи.
Відповідну заяву 16 жовтня опублікував Центр прав людини ZMINA.
«Олександр Сизиков має інвалідність I групи, повністю втратив зір у 2009 році. Будучи глибоко віруючим мусульманином, він засуджував переслідування мусульман і кримських татар. Двічі виходив на одиночні пікети на підтримку політв'язня Едема Смаїлова, голови релігійної громади «Топчик», який до арешту був опікуном Сизикова», – нагадують у правозахисній організації.
Вони стурбовані рішенням суду в Криму «через відсутність інформації про пристосованість умов тримання в психіатричній лікарні з потребами людини, яка повністю втратила зір».
«Відсутність відповідних умов і сторонньої допомоги можуть призвести до суттєвих порушень прав Сизикова, зокрема права на повагу честі й гідності, права не піддаватися нелюдському і принизливому поводженню і права на повагу до приватного життя», – наголошується у заяві.
Правозахисники вказують на те, що російська влада в Криму вже не вперше примусово відправляє затриманих і заарештованих до психлікарні.
У своїй заяві вони називають «безпідставним» рішення направити Сизикова до психіатричної установи і вимагають його скасувати, а також припинити в цілому його переслідування та інших мусульман у Криму.
Міжнародне співтовариство правозахисники закликають також засудити такі переслідування російської влади та запровадити індивідуальні санкції.
Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя 14 жовтня ухвалив відправити Сизикова на місяць на стаціонарну судово-психіатричну експертизу до Севастопольської міської психіатричної лікарні.
Україна вимагає від Росії звільнення кримчанина Олександра Сизикова, повідомили в МЗС України.
До цього в Представництві Президента України в АРК повідомили, що мають намір «врятувати від каральної психіатрії» кримчанина Сизикова.
Вранці 7 липня пройшли обшуки в будинках кримських татар: Еміля Зіядінова в селищі Октябрське Красногвардійського району, Ісмета Ібрагімова в селищі Курці Сімферопольського району, Аліма Суф'янова в селі Залізничне Бахчисарайського району, у Сейрана Хайретдінова в селі Білокам'янка Бахчисарайського району, Олександра Сизикова в селі Севастьянівка Бахчисарайського району, у Вадима Бектемірова в селі Кам'янка Сімферопольського району та у Ділявера Меметова в Алушті.
У ФСБ Росії стверджують, що затримали підозрюваних в організації та участі в осередку «Хізб ут-Тахрір», які «поширювали серед жителів Криму терористичну ідеологію, вербували в свої лави кримських мусульман».
Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя відправив під домашній арешт Сизикова, підозрюваного в організації діяльності «Хізб ут-Тахрір». Чоловік є інвалідом першої групи, повністю втратив зір у 2009 році.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.