Підконтрольний Росії постпредставник Криму при президенті Росії Георгій Мурадов заявив, що з Києва немає «ніяких позитивних сигналів» про пуск на півострів води з Дніпра. Як повідомляє російське державне агентство ТАСС, Мурадов відзначив, що з цього питання «переговорів не ведеться».
«Ніяких позитивних сигналів із цього питання не надходить, переговорів не ведеться. Українські офіційні особи заявляють, що ніякої води вони давати кримчанам не будуть», – заявив Мурадов.
Він стверджує, що в Криму «з водною проблемою в цілому справляються».
12 серпня Мурадов заявляв, що російська влада півострова має намір звернутися до керівництва Росії з проханням ініціювати переговорний процес із Україною про пропуск на півострів вод річки Дніпро. Про це повідомили російські ЗМІ.
У відповідь на це голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав «навіть гіпотетично не думати» про відновлення поставок води і світла в анексований Росією Крим.
У свою чергу постійний представник президента України в Автономній Республіки Крим Антон Кориневич повідомив, що претензії Росії з приводу відновлення поставок води Північно-Кримським каналом не мають правової основи. Він додав, що господарські питання на території АР Крим «держава-окупант Росія» повинна вирішувати сама.
При цьому раніше спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов заявив, що Крим не потребує відновлення поставок води з Дніпра.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.