Віцепрем'єр-міністр Росії, куратор Криму Марат Хуснуллін стверджує, що вода, запаси якої раніше виявили під Азовським морем, є питною.
Як повідомляє ТАCС, відповідну заяву Хуснуллін зробив у вівторок 16 листопада. За його словами, обсяги виявленої води наразі уточнюються.
«Хороші є новини, знайдена вода під Азовським морем. Знайдено кілька шарів. Частина води з домішкою мінералізованої солі, але останні проби у нас вже є – вода питна. Тепер ми ведемо дорозвідку, який обсяг на якій відстані від берега. Зараз, на жаль, почалися шторми, там спеціальна бурова платформа, яку ми спеціально перегнали для цих робіт, гадаю, що цю роботу буде завершено наступного року», – сказав Хуснуллін.
Президент Росії Володимир Путін раніше повідомив, що запаси прісної води є в прилеглих до Криму акваторіях під Азовським морем. Після цього російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) повідомляв, що фахівці розпочали роботу з обґрунтування можливості видобування прісної води під Азовським морем.
Під час візиту до Криму наприкінці липня російський віцепрем'єр Марат Хуснуллін повідомив, що фахівці видобули для Криму першу партію прісної води з джерел, що під Азовським морем, але повинні ще перевірити її якість.
Раніше російський незалежний експерт, кандидат геолого-мінералогічних наук Юрій Медовар в ефірі Радіо Крим.Реалії повідомив, що про видобуток прісної води з-під дна Азовського моря «можна забути».
А Сергій Аксьонов стверджував, що знайдена під Азовським морем вода виявилася непридатною для подачі у водопроводні мережі Криму через високу мінералізацію.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.