Місяць тому, після того, як у Криму випала аномальна кількість опадів, місцева російська влада оголосила, що, окрім повеней, зливи принесли й хороші новини ‒ стверджувала, що нових запасів води півострову вистачить на рік. А віцепрем'єр сусідньої Росії Марат Хуснуллін дав ще оптимістичніший прогноз ‒ він стверджував, що води Криму тепер вистачить на два роки.
Наскільки заповнені водосховища на півострові? Посуха чи повені: чого чекати Криму в доступному для огляду майбутньому? Що відбувається з водогінними комунікаціями в регіоні?
Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Кримський ранок» ведучі Сергій Мокрушин та Андрій Гевко обговорювали з гостями ефіру ‒ фахівцем Світового центру даних із геоінформатики та сталого розвитку Сергієм Гапоном та колишнім міністром житлово-комунального господарства Автономної Республіки Крим Миколою Порицьким.
Фахівці з довготривалого прогнозування метеорологічної ситуації вже звертали в ефірах Радіо Крим.Реалії увагу на те, що Крим перебуває в посушливому періоді, й аномальні одноразові опади дійсно допоможуть певним чином наповнити водосховища, але про те, що криза минула, говорити поки не доводиться.
Член Міжурядової групи експертів зі зміни клімату Світлана Краківська раніше розповідала, що негода з великою кількістю опадів у Криму є проявом глобальних кліматичних змін, які в майбутньому тільки прогресуватимуть.
За її словами, погодні коливання в Криму ‒ від посухи до потопів ‒ триватимуть із року в рік і стануть частішим явищем.
Високу ймовірність такого варіанту підтверджують і російські ЗМІ. Попри літні дощі, обсяги кримських водосховищ загалом знижуються. За минулий місяць запаси водосховищ природного стоку зменшилися на 4,6 мільйона кубометрів. Сумарний обсяг 14 водойм на початок серпня склав 86 мільйонів кубометрів, повідомляє «РИА Новости Крым» із посиланням на підконтрольний Росії Держкомітет з водного господарства та меліорації Криму.
При цьому наголошується, що запаси деяких водосховищ за місяць істотно збільшилися. Так, Сімферопольське і Партизанське водосховища, які живлять столицю Криму, приросли на 0,5 і 1,4 мільйона кубометрів відповідно.
Спеціаліст геоінформаційних систем Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон зазначає, що коливання наповненості кримських водосховищ у середньому не дуже значні: десь іде невеликий спад, десь – накопичення.
Найбільший стрибок відбувся за червень і першу половину липня, коли за декілька тижнів площі водосховищ збільшувалися на 25-30%Сергій Гапон
«Найбільший стрибок відбувся за червень і першу половину липня, коли за декілька тижнів площі водосховищ збільшувалися на 25-30%, і це було найбільше наповнення за останні півтора року. Наповнилося Чорноріченське водосховище, вище за 50% піднявся рівень Сімферопольського водосховища, підійшло до свого нормального рівня Білогірське водосховище, практично на сто відсотків наповнилися всі водосховища, які розташовані в Кримських горах. А за останні два тижні динаміка мінімальна, і досягнутий у липні рівень змінюється в тому або іншому напрямку незначно», ‒ говорить експерт.
Сергій Гапон вважає, що водопостачання Криму як і раніше залишається вкрай залежним від опадів, а тому впевнено прогнозувати стійке покращення ситуації зараз не можна. Якщо залишок літа та початок осені будуть посушливими й спекотними, то рівень води у водосховищах знову швидко впаде, каже він.
Однак російський глава Криму Сергій Аксенов упевнений, що півострову більше не загрожує дефіцит води, навіть при відсутності опадів. Таку думку він висловив у зв'язку з планами будівництва двох нових водосховищ у Криму ‒ поруч із Сімферополем та Алуштою. За інформацією Аксенова, для Алушти хочуть облаштувати додаткове водосховище на 8 млн кубометрів, для Сімферополя ‒ на 15 млн кубометрів.
Він також повідомив, що вже розпочата підготовка технічної документації, необхідної для будівництва установки з опріснення морської води в Ялті.
«Щодо Ялти рішення ухвалене. Там триває обґрунтування та підготовка техніко-економічної документації. Думаю, що більше у нас проблем не буде, навіть якщо погода витворятиме таке ж, й опадів не буде», ‒ цитує Аксенова російське агентство ТАСС.
Коментуючи цю заяву, Сергій Гапон зазначив, що нові водосховища збільшать резерв накопичення води, і в цьому плані таке рішення – правильне. Однак і ці водосховища все одно мають звідкись наповнюватися, тобто водопостачання Криму все одно залежатиме насамперед від непередбачуваних погодних умов, каже він.
«Сімферопольське водосховище зараз наповнене трохи більше ніж на 50%, тобто при наявному водному балансі води як і раніше не вистачаєСергій Гапон
«Сімферопольське водосховище зараз наповнене трохи більше ніж на 50%, тобто при наявному водному балансі води як і раніше не вистачає, навіть для вже наявних резервуарів», ‒ нагадав експерт.
Але навіть наявність запасів води ще не означає, що вона безперебійно доходить до споживачів. Якщо уважно вивчати сайт та соцмережі підприємства «Вода Криму», можна виявити, що левова частка повідомлень там ‒ про вимкнення водопостачання через аварію на комунікаціях.
Колишній міністр житлово-комунального господарства Автономної Республіки Крим Микола Порицький каже, що раніше такої аварійності в питанні водопостачання, зокрема, Сімферополя не було й що нинішні аварії багато в чому викликані зміною джерела надходження води. Якщо раніше вода надходила й розподілялася містом переважно з одного резервуара, то зараз джерелами води є і підземні свердловини, і наливні водосховища, вказує Порицький.
Він вважає, що навряд чи російська влада міста перерахувала викликану цим зміну гідравлічного навантаження на мережі водопостачання та збудувала додаткові помпові потужності, щоб цю зміну компенсувати.
Стан мережі водопостачання міста загрозливий. Він був загрозливим і до окупації, і залишається загрозливим, як я розумію, і заразМикола Порицький
«При цьому стан мережі водопостачання міста загрозливий. Він був загрозливим і до окупації, і залишається загрозливим, як я розумію, і зараз, навіть попри те, що, наскільки я знаю, ведуться серйозні роботи для заміни міських мереж», ‒ каже Порицький.
Порицький також нагадує, що в Сімферополі зараз ведеться посилене житлове будівництво, що також передбачає збільшення навантаження на комунікації. Він сумнівається, що російська влада професійно підходить до планування розвитку мереж міського водопостачання.
«Мав бути затверджений генеральний план розвитку міста, і вже для нього робитися розрахунок розвитку системи постачання води споживачам. Я не впевнений, що вони взагалі встигли б зробити такі розрахунки, а якщо навіть і зробили, то навряд чи залучили для цього фахівців, які дійсно знають місцеві кримські умови», ‒ вважає він.
Коментуючи плани будівництва нових водосховищ, зокрема для покращення водопостачання Великої Ялти, колишній міністр засумнівався в тому, що такі проєкти мають сенс. На його думку, наявних обсягів водосховищ для населення Південного узбережжя Криму цілком достатньо, а для виправлення ситуації, що склалася, треба займатися зниженням втрат води у зношених мережах і заходами для зменшення випаровування з поверхні самих водосховищ.
(Текст підготував Сергій Паншин)
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.