Російська влада посилює заходи безпеки в анексованому Криму, побоюючись терактів. Після подій у підмосковному «Крокус Сіті Холл» на Кримському півострові розповсюджують пам'ятки із закликом до населення бути пильними, а у школах посилюють заходи контролю. Чи можливо уникнути небезпеки та як це зробити, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.
Після теракту в «Крокус Сіті Холл» російська влада та пабліки в Криму почали поширювати повідомлення про небезпеку повторення такого сценарію. Інформаційна хвиля про терористичні ризики докотилася до будинкових чатів, шкіл та лікарень.
«Заміновані речі на вулицях»
Підконтрольний Москві глава Севастополя Михайло Развожаєв стверджує, що в Севастополі невідомі розсилають пропозиції замінувати торговий центр «Муссон» за 700 тисяч рублів.
У зв'язку з цим він закликав батьків уважніше ставитися до своїх дітей та їхнього листування в інтернеті.
У вайбер-чатах багатоквартирних будинків у Сімферополі поширюють листівки із попередженням про «хвилю терактів» у Росії у зв'язку з продовженням «СВО» («спеціальна військова операція», так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР).
Кореспондент Крим.Реалії має в своєму розпорядженні цю листівку. За версією, викладеною в ній, небезпеку слід очікувати від різних предметів у громадських місцях, нібито «замінованих диверсантами».
У цій листівці у плануванні терактів у Росії звинувачують СБУ.
У СБУ раніше заявляли, що всі військові операції на території Криму планують лише щодо військових об'єктів Росії, а не цивільного населення.
Російська влада заявляє про нібито «український слід» у теракті в «Крокус Сіті Холл». Хоча відповідальність за нього взяло на себе визнане терористичне угруповання «Ісламська держава». Влада України заперечує причетність до цього теракту.
«Дитячі садки та школи мобілізувалися»
У дитячих садках і школах Керчі після теракту в «Крокус Сіті Холл» посилять заходи з перевірки, заявив глава російської адміністрації міста Святослав Брусаков.
«Інформую про посилення заходів безпеки для підвищення антитерористичної захищеності. З 25 березня буде обмежено вхід батьків на територію дитячих садків. У школах буде посилено заходи з перевірки на вході до будинків», – зазначив він.
Заходи безпеки посилено у всіх школах Криму, заявив заступник міністра освіти, науки та молоді російського уряду Криму Тимур Асанов.
«Крим сприйняв (теракт у «Крокус Сіті Холл» – КР) як загрозу, у тому числі й у сфері освіти. Вона миттєво мобілізувалась. Було проведено оперативні наради з представниками силових відомств, надано доручення на посилення пропускного режиму в освітніх установах. Це було виконано блискавично», – сказав він в ефірі кримського телебачення.
З усіма відповідальними за охорону та безпеку освітнього процесу проведено інструктажі, а у навчальних закладах провели позапланові перевірки та тренування, стверджує Тимур Асанов.
Лікарні навчають «зустрічі з терористами»
Наприкінці березня інструкцію про те, як вижити під час теракту, почали поширювати у лікарнях Криму.
«Багато хто думає, що при зустрічі з терористами допоможе вижити тільки везіння. Але є кроки, які багаторазово збільшать шанси на порятунок», – йдеться у пам'ятці, яку оприлюднили у Красногвардійській районній лікарні.
У відомстві закликають кримчан поширювати її серед своїх близьких і знайомих.
Серед перерахованих рекомендацій: не чіпати чужі забуті у громадських місцях сумки, не провокувати терористів на застосування зброї, лягти на підлогу та шукати укриття під час стрілянини тощо.
Але всі ці рекомендації дуже загальні та короткі. Вони не дають відповіді на багато питань, які можуть допомогти розробити алгоритм дій на випадок різних загроз.
Крим.Реалії звернулися за рекомендаціями до експертів з безпеки.
Де небезпечно
Експерт Українського інституту майбутнього, ексспівробітник Головного управління СБУ в Києві Іван Ступак рекомендує кримчанам уникати місць масового скупчення людей.
Місцями масового скупчення людей можуть бути ринки, театри, торгові центри, лікарні та багато іншогоІван Ступак
Такими можуть бути ринки, поштові відділення, установи культури, міські площі тощо.
«Теракти часто розраховані на масове перебування людей в одному місці. Щоб мінімально убезпечити себе, слід уникати таких місць. Місцями масового скупчення людей можуть бути ринки, театри, торгові центри, лікарні та багато іншого. Зрозуміло, що вдома рік-два ніхто не зможе сидіти. Але треба бути дуже обережними, звертати увагу на предмети, залишені в громадських місцях. Усе це може нести загрози», – розповів він Крим. Реалії.
Крім того, Іван Ступак рекомендує кримчанам «триматися подалі» від військових і воєнізованих об'єктів, а також людей у формі, уніформі чи однострої, місцевих райвідділів поліції, ФСБ, інших державних відомств та їхньої техніки. Тому що ці місця, за словами експерта, також можуть бути вразливими до атак.
«Думати про погане – добре»
Президент Федерації крав-мага України (ізраїльська військова система самооборони), автор книг і тренінгів з безпеки Антон Фарб більше десяти років розвиває концепцію особистої безпеки в Україні. Щоб убезпечити себе від терактів, він рекомендує спочатку усвідомити, що вони можуть статися, і створити власний план дій на такий випадок.
Потрібно програти різні ситуації в голові, і ви знатимете, що робити у разі реальної небезпекиАнтон Фарб
«По-перше, треба усвідомити для себе, що погане може статися. Часто люди впадають у ступор, не можуть нічого зробити під час небезпеки, тому що в перші моменти не вірять, що найгірше сталося. Тому думати про погане – це добре. Є така приказка: виживає той, хто готується. Якщо ви розумієте, що вам необхідно бути в місці, де можливий теракт, заздалегідь подумайте, як ви зможете швидко звідти евакуюватися: де виходи з приміщення або з транспорту, куди в разі чого побіжить натовп і чи хочете ви бігти з ним або шукати інші шляхи. Потрібно програти різні ситуації в голові, і ви знатимете, що робити у разі реальної небезпеки», – розповів він Крим.Реалії.
У разі теракту зі стріляниною існують алгоритми, які дозволяють людям уникнути загибелі, каже Антон Фарб.
Бігти – це пріоритет, тому що якщо у вас немає із собою зброї, ви не зупините стрільцяАнтон Фарб
«Якщо говорити про теракти зі стріляниною, то американське ФБР та інші силові структури дають алгоритм: біжи – ховайся – бий. Бігти – це пріоритет, тому що якщо у вас немає із собою зброї, ви не зупините стрільця. Сховатися слід, коли нема куди бігти, але є місце, де можна сховатися і покликати на допомогу. І бити слід, якщо нема де ховатися. Але це треба робити організовано групою людей. При цьому слід пам'ятати, що у звичайних людей шансів зупинити стрільця дуже мало», – пояснив він.
Антон Фарб зазначає, що небезпека може чекати на людей не тільки у вигляді терактів, але також техногенних або природних катастроф. Він рекомендує мати серед речей щоденного користування не лише мобільний телефон, повербанк та ключі від дому, а й запасний мобільний телефон, аптечку з медикаментами першої необхідності, а також пляшку води та їжу на перекус. Усе це стане в нагоді у разі вимушеного перебування в ізоляції (наприклад, під завалами). До переліку корисних речей, каже Антон Фарб, можна також додати свисток. Цей предмет допоможе привернути увагу в разі потреби.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.