Доступність посилання

ТОП новини

Заяви Патрушева й «тероризм» у Криму: «Іде штучне нагнітання»


Секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев під час візиту до анексованого Севастополя 14 квітня сказав, що «українські спецслужби намагаються організувати теракти й диверсії» на території півострова. За інформацією Патрушева, торік у Криму нібито запобігли шістьом терактам і 10 злочинам терористичної спрямованості.

Секретар Радбезу Росії закликав керівництво Криму та силові структури подбати про безпеку туристичного сезону та майбутніх російських виборів. Микола Патрушев додав, що Україна нібито може організувати провокацію, щоб почати військові дії проти Криму. Водночас останніми днями українська влада повідомляє про перекидання російських військ до кордонів країни й на анексований півострів, а західні лідери вимагають від Кремля припинити підготовку до можливої ескалації. Про заяви Патрушева й про те, чи є в Криму терористична загроза, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

За оцінкою Миколи Патрушева, Захід та його союзники серед іншого намагаються дискредитувати російську владу:

«Серед основних причин таких загроз ‒ деструктивна діяльність США, контрольованого ними блоку НАТО, низки держав Євросоюзу, України, спрямована на дискредитацію внутрішньої та зовнішньої політики Російської Федерації, завдання шкоди її авторитету й міжнародному іміджу, поширення екстремістської та націоналістичної ідеології».

Секретар Радбезу Росії також вважає, що влада України та країни Заходу «намагаються погіршити життя» жителів Криму шляхом «водної та енергоблокади».

Генерал-майор СБУ, директор громадської організації «Агентство з реформування сектора безпеки» Віктор Ягун висловив Крим.Реалії думку, що Микола Патрушев таким чином залякує росіян і кримчан зовнішніми ворогами, яких не існує.

Усе це розраховане не на Україну й не на Захід, а для внутрішнього російського споживання
Віктор Ягун

‒ Росіянам потрібний ворог, і він може бути тільки в тому напрямку, в якому вони самі збираються наступати або готуються оборонятися. Вони вирішили, що Україна ‒ маріонетка, якою послідовно маніпулюють США та Євросоюз, і всі ці країни звинувачують у тероризмі. Цьому відповідають нібито виявлені ФСБ у Криму випадки підготовки терористичних актів, враховуючи останню досить абсурдну кримінальну справу, коли з вибухівкою, за їхньою версією, був затриманий фрілансер Радіо Свобода. Все це розраховане не на Україну й не на Захід, а для внутрішнього російського споживання. Спростовувати те, що сказав Патрушев, звичайно, невдячна справа, але я можу сказати, що Україна не готується до наступу ‒ навпаки, вона готується оборонятися і намагається організувати бар'єр перед російськими військовими формуваннями, зібраними біля кордонів країни.

Віктор Ягун підкреслює, що військова доктрина України не передбачає варіанта силового звільнення окупованих територій.

Віктор Ягун
Віктор Ягун

Водночас український політолог Валерій Димов бачить за заявами голови Радбезу Росії великі геополітичні устремління Кремля.

Росія підіймає ставки й намагається нав'язати світові свій формат дискусії, посадивши за стіл переговорів лідерів Заходу
Валерій Димов

‒ За словами Патрушева, існує реальна загроза фактично великої війни. Повітряно-десантні війська, які зараз перекинули до Криму, призначені не для захисту, а для наступальних дій. Росія підіймає ставки й намагається нав'язати світові свій формат дискусії, посадивши за стіл переговорів лідерів Заходу. Ми бачимо, що президент США Джо Байден таки зателефонував Володимиру Путіну й запропонував зустріч на нейтральній території. Я не кажу, що американський лідер пішов на поводу диктату Путіна, але фактично одна з цілей останнього досягнута: Путін намагається бути рішалою й ділити світ, в якому взагалі немає місця для суверенної України. Принаймні, звернути на себе увагу в нього вийшло.

Валерій Димов
Валерій Димов

Директор центральноазіатської програми російського правозахисного центру «Меморіал» Віталій Пономарьов вказує на суперечливість слів Миколи Патрушева щодо терористичних загроз.

‒ Їх наростання він, судячи з новин, серед іншого пов'язує зі спробами формування на півострові підпільних осередків заборонених міжнародних терористичних організацій, перш за все, «Хізб ут-Тахрір» та «Свідки Єгови». Але це зовсім абсурдне формулювання: «Свідки Єгови» навіть офіційно в Росії не розглядаються як терористична організація. Я думаю, що ця заява Патрушева свідчить про непродуманість, вона безвідповідальна, і деякі агентства зараз вже стали виправляти «терористичних» на «екстремістських». Взагалі, до російської статистики злочинів терористичної спрямованості входить і участь у забороненій терористичній організації ‒ тій самій «Хізб ут-Тахрір». Тобто, можливо, дійсно десь готувалися злочини терористичного характеру, але врешті-решт таку статистику складно інтерпретувати й оцінити об'єктивно.

Виталий Пономарьов
Виталий Пономарьов

Віталій Пономарьов також зазначає, що необхідно розрізняти офіційні пресрелізи про боротьбу з тероризмом та відповідні їм реальні кримінальні справи.

Треба розрізняти реальну підготовку до терактів і підтримку певних поглядів в Інтернеті. Тут є елемент штучного нагнітання
Віталій Пономарьов

‒ Нещодавно пройшло повідомлення про затримання в Криму двох прихильників організації «Хайят Тахрір аш-Шам», і воно супроводжувалося текстовими коментарями про те, що нібито запобігли теракту, який вони готували. Водночас були названі статті Кримінального кодексу, за якими їх притягують до відповідальності, і насправді серед них немає статті «тероризм» і навіть «підготовки до вчинення терористичного акту». Там йдеться про сприяння терористичній діяльності, про пропаганду тероризму: за офіційною версією, один із заарештованих розміщував матеріали про «Хайят Тахрір аш-Шам» в Інтернеті. Сприяння ж терористичній діяльності нібито пов'язане з перерахуванням коштів на якийсь номер, що перебуває під підозрою. Тобто треба розрізняти реальну підготовку до терактів і підтримку певних поглядів в Інтернеті. Тут є елемент штучного нагнітання.

Затримані за можливу причетність до «Хайят Тахрір аш-Шам» ‒ чоловіки 1992 і 1999 років народження. Відразу після затримання, 9 квітня суд у Сімферополі заарештував обох. У ФСБ стверджують, що у затриманих вилучили компоненти для виготовлення саморобного вибухового пристрою та вибухові речовини. За версією російських силовиків, після здійснення теракту вони нібито планували виїхати транзитом через материкову Україну й Туреччину до Сирії для вступу в неназвану міжнародну терористичну організацію. Інтернет-видання «Ґрати» пише, що фігурантів справи звуть Ізет Аблямітов та Дмитро Обуховський.

Кримський адвокат Іслям Веліляєв захищає Дмитра Обуховського й каже, що той наполягає на сфабрикованості справи.

Дмитро Обуховський стверджує, що жодного стосунку до підготовки теракту він не має
Іслям Веліляєв

‒ Я тільки вчора зайшов до слідчого ізолятора і зустрівся з підзахисним. У чому конкретно його звинувачують, я поки не можу коментувати. З його слів, усе, що знайшли у нього в будинку, йому не належить, все це підкинули. Він ‒ звичайний житель Криму, працює в приватній компанії, у приватному охоронному підприємстві «Рубіж». За його словами, стосунку до вибухових речовин, які нібито у нього виявили, він ніколи не мав. Мало того, йому також невідоме походження телефону Samsung Galaxy, де співробітники ФСБ відкрили сторінку з якимись фразами про сприяння тероризму. Словом, Дмитро Обуховський стверджує, що жодного стосунку до підготовки теракту він не має. Я раніше захищав Едема Бекірова, якого аналогічно звинувачували в підготовці теракту нібито за допомогою 14 кілограмів тротилу у схроні, а потім шляхом обміну передали Україні. Я бачу тут паралелі.

Іслям Веліляєв
Іслям Веліляєв

На думку Ісляма Веліляєва, подібні загрози складно назвати реальними, і російські силовики в Криму в цих та інших випадках працюють на звітність за терористичними статтями.

Офіційний Київ та українські правозахисники раніше неодноразово повідомляли, що Росія використовує боротьбу з тероризмом як ширму для політичних переслідувань в анексованому Криму.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Кримчани в російському ув'язненні

Після анексії Криму Росією навесні 2014 року на півострові почалися арешти російськими силовиками незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв'язках із забороненими в Росії організаціями «Хізб ут-Тахрір» і «Таблігі Джемаат».

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова озвучувала різну кількість українських політв'язнів, які перебувають у російському ув'язненні: від 113 до 115, з яких понад 80 – кримські татари. У списку Кримськотатарського ресурсного центру значаться 86 кримських політв'язнів. Такі ж цифри – у Кримської правозахисної групи.

Правозахисники та адвокати називають ці кримінальні справи переслідуванням за політичною, національною чи релігійною ознакою. Влада Росії заперечує ці причини переслідувань.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG