Підконтрольна Росії кримська влада готується затвердити бюджет півострова на найближчі три роки. Документ, поданий на затвердження кримського парламенту, спростовує багаторічні обіцянки чиновників зробити економіку регіону самодостатньою та бездотаційною. Скільки ще років жителі півострова будуть залежати від вливань із Росії та скільки їх очікувати у 2020 році, читайте в матеріалі Крим.Реалії.
Проєкт закону «Про бюджет Криму на 2020 рік і на плановий період 2021 і 2022 років» поданий кримському парламенту підконтрольним Росії главою Криму Сергієм Аксеновим. Це означає, що документ узгоджений у всіх профільних відомствах і вже не буде змінюватися, якщо тільки цього не зажадають депутати. Крим.Реалії вивчили цей документ і з'ясували, що він не відображає багатьох обіцянок, озвучених кримськими чиновниками в різні роки. З проєкту бюджету випливає, що жителі півострова продовжать залежати від російських дотацій мінімум три найближчі роки, максимум ‒ 10 років, якщо до цього часу Крим ще буде залишатися під контролем Росії.
Бездефіцитний бюджет: плюс чи мінус?
Згідно із законопроєктом, бюджети всіх трьох наступних років у Криму будуть бездефіцитними. У 2020 році прибутки та витрати в головному кошторисі півострова очікуються в межах 183 мільярдів рублів. У 2021 році ця сума зменшиться до 162 мільярдів рублів, а у 2022 році знову збільшиться до 176 мільярдів.
Якщо порівняти ці суми з торішніми бюджетами, то з'ясується, що за нинішніх розрахунків кримських чиновників наступний рік для кримчан має стати кращим за витратами на їх потреби, ніж наступні два. А в 2021 і 2022 роках кримчани житимуть економніше, ніж у 2018 році, коли місцевий бюджет був на чотири мільярди скромнішим.
Це може стати не єдиною економією Криму наступного року. У проєкті бюджету Росії на 2020 рік графа «фінансування Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму» містить суму в 102,2 мільярда рублів, що на 15% менше, ніж заявлено в бюджеті 2019-2021 років, повідомляє російське інформаційне агентство ТАСС.
Але вже в 2021 році Криму обіцяють фінансування, яке «у три рази перевищить раніше заявлений кошторис» на усі найближчі три роки, говориться в повідомленні агентства.
Профіцит трьох майбутніх бюджетів кримська влада називає успіхом півострова у російських реаліях, оскільки за всі роки його перебування під контролем Росії зверстати бездефіцитний бюджет вдалося тільки двічі: у 2019 та 2015 роках.
Однак мало хто з чиновників згадує, що у 2015 році профіцит кримського бюджету забезпечувався завдяки тому, що 76% усіх його надходжень були безплатними вливаннями з російського бюджету. Це був абсолютний максимум залежності півострова від федеральних коштів, який місцева влада пояснювала необхідністю допомогти регіону в нових реаліях.
Цей рекорд вдалося побити нинішнього року. Основними прибутками бюджету знову стали федеральні дотації з сусідньої Росії, які цього разу покрили 77% його потреб. Тобто, перевищили показники всіх попередніх років.
Спікер підконтрольного Росії кримського парламенту Володимир Константинов називав бюджет нинішнього року спрямованим на «стабілізацію внутрішніх економічних показників Криму».
З 2014 року кримська влада неодноразово обіцяла, що економіка півострова буде самодостатньою і припинить залежати від федеральних дотацій. Але цього так і не сталося. І не станеться ще, як мінімум, три роки ‒ якщо робити висновки на основі розрахунків кримського уряду.
Наскільки Крим залежить від Росії
У найближчі три роки, за планами кримської влади, головним джерелом наповнення місцевого бюджету, як і в колишні п'ять років, залишаться федеральні дотації. 134 мільярди рублів чиновники очікують отримати у 2020 році. Тобто, бюджет півострова стане дотаційним на 73%. Це всього на три відсотки менше ніж рекорд залежності 2015 року.
У 2021 році, за розрахунками кримської влади, безоплатні надходження з російського бюджету складуть майже 110 мільярдів рублів. Відповідно, бюджет Криму залежатиме від Росії на 67%.
А у 2022 році Росія має надати півострову 121 мільярд рублів. І тоді залежність бюджету півострова від неї складе 68%, тобто, на 1% більше, ніж роком раніше.
Наскільки півострів залежав від російських коштів у колишні роки, можна подивитися на інфографіці, наведеній вище.
Основні плани з наповнення бюджету в найближчі роки кримські чиновники пов'язують із запуском залізничної гілки мосту через Керченську протоку та створенням гральної зони в Ялті.
«Крим «без копійки за душею»
Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов у вересні висловив думку, що півострів зможе стати бездефіцитним і бездотаційним регіоном уже в найближчі роки.
До кінця наступної п'ятирічки прибутки республіки перевищать 100 мільярдів рублів. Це абсолютно інша якість життя в регіоніВолодимир Константинов
«Економіка Криму зростає швидкими темпами. Тенденцію потрібно зберегти. Якщо ми зможемо це зробити, до кінця наступної п'ятирічки (у 2024 році ‒ КР) прибутки республіки перевищать 100 мільярдів рублів. Це абсолютно інша якість життя в регіоні. Ми зможемо дозволити собі стати самодостатнім, бездотаційним регіоном», ‒ сказав Константинов російському інформагентству «Крым».
Віцепрем'єрка Криму Ірина Ківіко, перебуваючи на посаді міністра фінансів півострова, раніше називала свої прогнози бездотаційності Криму.
«На бездотаційний режим ми вийдемо років через п'ять. Коли збудують міст, економіка запрацює на повну потужність. Тому що сьогодні транспортна логістика не дозволяє повноцінно реалізувати весь промисловий потенціал півострова», ‒ говорила Ківіко на початку 2017 року.
Однак уже наприкінці 2017 року Ірина Ківіко продовжила свій прогноз до 2027 року.
Напевно, нам на це знадобиться років десятьІрина Ківіко
«Я думаю, що це (бездотаційний бюджет Криму ‒ КР) відбудеться, коли збудують мости, коли у нас буде залізниця, коли почне розвиватися промисловість. Напевно, нам на це знадобиться років десять», ‒ сказала вона.
Цей прогноз Ківіко повторила у травні минулого року. До цього часу, на її думку, економічний ефект дадуть об'єкти інфраструктури, створені в межах Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму.
Поки ж залежність кримського бюджету від російських дотацій викликає запитання навіть в офіційних кримських ЗМІ.
Незважаючи на те, що фінансові ресурси на півострів буквально течуть рікою, насправді Крим «без копійки за душею»«Крымские известия»
«Незважаючи на те, що фінансові ресурси на півострів буквально течуть рікою, насправді Крим, що називається, «без копійки за душею» ‒ значна частка нашого бюджету сформована за кошти федеральних ресурсів. Звичайно, власні прибутки республіки неухильно зростають, але статусу дотаційного регіону ми поки не уникнули. Тим часом, саме цього від нас чекають у Москві, є навіть відповідна угода між главою Криму та російським Мінфіном», ‒ пише парламентська газета «Крымские известия».
Мільярди на майбутнє
На відміну від публічних заяв кримської влади, у документах про швидку самодостатність півострова поки не йдеться. Слова Володимира Константинова та Ірини Ківіко спростовує «прогноз основних характеристик бюджету Криму на довготривалий період до 2030 року», який схвалено кримським урядом на початку цього року. Згідно з цим документом, кримський бюджет розрахований на російські дотації як мінімум до 2030 року.
Цей документ, поряд з проєктом бюджету найближчої кримської трирічки, наочно демонструє, що економіка півострова продовжує залежати від сусідньої Росії. І що для її підтримки не придумали нічого, окрім освоєння федеральних траншей, які продовжують надходити на півострів.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.