Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Крізь «діри» в російській ППО. Що відомо про успішні атаки ЗСУ по цілях в анексованому Криму цього тижня


Атака на кримські військові об'єкти, насамперед, на РЛС та ППО. Колаж
Атака на кримські військові об'єкти, насамперед, на РЛС та ППО. Колаж

В анексованому Криму, починаючи з понеділка, знищено дві радіолокаційні станції та зенітний ракетний комплекс Збройних сил Російської Федерації. Користуючись новою «дірою» в системі російської протиповітряної оборони, Збройні сили України посилили ракетно-дронові атаки. Що про це відомо, з'ясовували Крим.Реалії.

«У понеділок на околиці селища Роздольне було знищено радіолокаційну станцію. Дві машини згоріли вщент», – повідомив телеграм-канал «Крымский ветер» 23 квітня.

За даними телеграм-каналу, знищено російську РЛС П-18-2, також опубліковано її фото до ураження.

Телеграм-канал «Exilenova+»24 квітня повідомив, що 22 квітня в Криму було знищено ЗРК «Тор», а 23 квітня – радіолокаційну станцію СТ-68УМ. Також опубліковано фотографії ураженої РЛС.

21 квітня Міністерство оборони Росії повідомляло, що з 20:00 до 20:40 мск черговими засобами ППО нібито «знищено п'ять українських безпілотних літальних апаратів літакового типу» над територією анексованого Криму.

22 квітня російське оборонне відомство повідомило про нібито знищення над півостровом українського БПЛА літакового типу.

24 квітня МО РФ відрапортувало, що протягом минулої ночі над Кримом черговими засобами ППО нібито «знищено та перехоплено 45 українських БПЛА літакового типу».

Важливі засоби ППО

Знищені російські РЛС та ЗРК входили до системи російської протиповітряної оборони анексованого Криму.

Мобільна двокоординатна радіолокаційна станція кругового огляду метрового діапазону хвиль П-18 «Терек» (за класифікацією МО США і НАТО – Spoon Rest D) була прийнята на озброєння Радянської армії в 1971 році.

У Росії в 2005-2013 роках було розроблено модернізовану РЛС П-18-2 «Прима», в якій використовується цифрова обробка даних.

Модернізована РЛС П-18-2 «Прима» ЗС Росії
Модернізована РЛС П-18-2 «Прима» ЗС Росії

Належить до РЛС чергового режиму радіотехнічних військ та військової ППО Сухопутних військ ЗС РФ. Призначена для виявлення та супроводу повітряних об'єктів, у тому числі виготовлених за технологією «стелс», на великій дальності, вимірювання координат (дальність, азимут), а також визначення державної приналежності повітряних об'єктів різних класів і типів. Може працювати за умов впливу активних перешкод.

Визначає пеленг постановників активних шумових перешкод, видає інформацію щодо радіолокації на комплекси засобів автоматизації споживачів при роботі у складі автоматизованих і неавтоматизованих систем управління. Здатна працювати автономно у складі радіотехнічних підрозділів.

Згідно з відкритими даними, дальність виявлення повітряних об'єктів з ефективною площею розсіювання (ЕПР) 2,6 м кв з ймовірністю виявлення 0,8 в умовах відсутності перешкод становить щонайменше кілометрів на висотах:

  • 3000 м – 130 км;
  • 10 000 м – 230 км;
  • 20 000 м – 320 км.

РЛС СТ-68У (19Ж6) – це радянська рухлива трикоординатна радіолокаційна станція дециметрового діапазону бойового режиму (Tin Shield за класифікацією НАТО). Призначена для виявлення та супроводу маловисотних цілей в активнихіа пасивних перешкодах за наявності інтенсивного відбиття від землі та у складних метеоумовах.

Її модифікація СТ-68УМ «Нива» застосовується у військах ППО ЗС РФ.

Модернізована РЛС СТ-68УМ «Нива» ЗС Росії
Модернізована РЛС СТ-68УМ «Нива» ЗС Росії

Використання вежі заввишки до 24 м дозволяє РЛС виявляти маловисотні цілі та працювати при розташуванні позиції в лісистій місцевості. Кабіна зв'язку використовується для передачі радіолокаційної інформації та команд управління від РЛС з відривом до 35 км.

Дальність виявлення за відсутності організованих перешкод у варіантах комплектації з вежею (без вежі), км, літака типу МіГ-21 становить на висоті:

  • 50 м – 40 (31) км;
  • 100 м – 51 (42) км;
  • 500 м – 92 (82) км;
  • 2000–18000 м – 175 (147) км.

Радянський та російський зенітний ракетний комплекс малої дальності «Тор» – за класифікацією МО США та NATO – SA-15 Gauntlet («Латна рукавиця») – призначений для вирішення завдань протиповітряної та протиракетної оборони на рівні дивізійної ланки.

Покинутий російський зенітний ракетний комплекс «Тор» на острові Зміїний, 18 грудня 2022 року
Покинутий російський зенітний ракетний комплекс «Тор» на острові Зміїний, 18 грудня 2022 року

Система «Тор» призначена для прикриття важливих адміністративних, економічних та військових об'єктів, перших ешелонів сухопутних з'єднань від ударів протирадіолокаційних і крилатих ракет, дистанційно пілотованих літальних апаратів, плануючих авіабомб, літаків і гелікоптерів, у тому числі й виконаних за технологією «стелс».

Остання вдосконалена модифікація системи, що постачається до ЗС РФ з 2016 року – ЗРК «Тор-М2». Порівняно з попередніми версіями ЗРК, у нового комплексу вдвічі збільшено боєкомплект (до 16 ракет), а ракети 9М338К мають розширену зону ураження і підвищену точність стрільби.

До складу комплексу входять: бойова машина 9А331М2; станція виявлення цілей (СВЦ) із наземним радіолокаційним запитувачем (НРЗ) та системою стабілізації антени; станція наведення з дублюючим електронно-оптичним візиром із телевізійним та тепловізійним каналами.

Зона ураження цілей:

  • за дальністю: від 1 до 16 км;
  • за висотою: від 0,01 до 10 км.

Максимальна швидкість уражуваних цілей становить 1000 м/с. ЗРК може одночасно обстрілювати до чотирьох цілей.

Крізь «діри» у ППО

Кожна радіолокаційна станція і кожен зенітний ракетний комплекс у системі протиповітряної оборони прикривають конкретні напрямки і сектори, а також важливі об'єкти. Зі знищенням цих засобів у системі ППО з'являються певні «діри», на закриття яких може піти від кількох днів до тижнів і місяців. Росії доведеться перекидати РЛС і ЗРК з інших напрямків або знімати їх зі складів зберігання, розміщених на її території.

«Дірами», що виникли, не проминули скористатися Збройні сили України, які провели кілька потужних атак по російських військових об'єктах на півострові.

Так, у ніч із середи на четвер, за даними місцевих телеграм-каналів, вибухи лунали в Сімферополі, у Джанкойському районі, Армянську та Красноперекопську, а також у Старому Криму.

Політ дронів і вибухи фіксувалися в районі аеродрому «Саки» в Новофедорівці та аеродрому «Кача» під Севастополем. Авіаційні частини, що дислокуються на аеродромах, входять до складу Чорноморського флоту РФ.

Найбільше вибухів зафіксовано у Красноперекопському та Сакському районах. Телеграм-канал «Крымский ветер» повідомив, що під удар, можливо, потрапила радіолокаційна станція, розміщена біля села Шовковичне.

У Міноборони РФ заявили про атаку безпілотників по анексованому Криму в ніч проти 24 квітня. Як стверджує відомство, російські сили ППО нібито знищили 45 БПЛА, докази цього не наводяться. Про те, де саме було збито дрони, Міноборони Росії також не повідомляє.

Наступної ночі, з четверга на п'ятницю українські БПЛА знову атакували російські аеродроми в Новофедорівці та Качі. Атака тривала близько п'яти годин поспіль, пише «Крымский ветер» і публікує відео. За даними каналу, вибухи також чули в Армянську та Красноперекопську.

У Міноборони Росії заявили про атаку 59 безпілотників по Криму та 11 – в акваторії Чорного моря. Як йдеться у повідомленні, безпілотники були нібито знищені силами ППО РФ.

Українські військові наразі не коментували атаки по об'єктах в анексованому Криму та їх результати.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG