Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Перемир'я на морі реальне після деокупації Криму». Андрій Клименко – про мирні переговори і трафік у Чорному морі


Андрій Клименко, керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень
Андрій Клименко, керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень

Влада США та України заявила про домовленість про «забезпечення безпечного судноплавства» в Чорному морі за результатами переговорів у Саудівській Аравії 23-25 березня. Російська сторона підтвердила зазначену домовленість, але заявила, що це стане можливим після зняття міжнародних санкцій, пов'язаних з її сільгоспекспортом. Що означає для Росії та України перспектива перемир'я в Чорному морі, кому воно вигідне та як воно вплине на розстановку сил у Чорному морі? Про це в ексклюзивному інтерв'ю Крим.Реалії розповідає Андрій Клименко – керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень.

Сторони переговорів у Саудівській Аравії 23-25 березня, нагадаємо, оголосили про домовленість забезпечити безпечне судноплавство в Чорному морі. У Кремлі підтвердили ці домовленості, зазначивши, що вони набудуть чинності після зняття з Росії низки міжнародних санкцій, пов'язаних із забезпеченням операцій із міжнародної торгівлі продовольством.

У США поки що не відповіли на цю російську умову.

Переговори американської (ліворуч) та української делегацій у Джидді, Саудівська Аравія, 11 березня 2025 року
Переговори американської (ліворуч) та української делегацій у Джидді, Саудівська Аравія, 11 березня 2025 року

Моніторингова група Інституту Чорноморських стратегічних досліджень багато років збирає та аналізує інформацію про ситуацію в Чорному та Азовському морях в умовах російської агресії Росії проти України. Її керівник Андрій Клименко стежить за переговорами навколо морського перемир'я зі скепсисом. Він упевнений, що за ідеєю «захисту комерційного трафіку» в Чорному морі насправді ховаються військові інтереси Росії.

«Чорне море – це історія, що стосується трьох десятків країн світу»

– За підсумками переговорів у Саудівській Аравії вже заявлено про домовленість щодо перемир'я в Чорному морі, яке вже десятиліття є місцем протистояння і запеклих боїв між Росією та Україною. Чи можливе, на вашу думку, припинення вогню в Чорному морі на нинішньому етапі війни?

Головне, чого може хотіти Україна в межах домовленостей про перемир'я, щоб Росія припинила атакувати українські порти

– Ні, це неможливо. Тому що в них йдеться про несумісні інтереси України та Росії.

Головне, чого може хотіти Україна в межах домовленостей про перемир'я, щоб Росія припинила атакувати українські порти. В українських портах 50 іноземних комерційних суден заблоковані ще з 24 лютого 2022 року. Більшість із них перебувають у Миколаєві – 29. Ще 14 – у Херсоні та п'ять – у Маріуполі. Це грецькі, турецькі, британські й інші судна. Їхня доля не зрозуміла. Розблокувати та звільнити їх можна, тільки якщо не стрілятимуть по портах і суднах в Україні. Тому що їх потрібно виводити через, зокрема, окуповані Росією території України.

Судна з вантажем у Чорному морі, 2022 рік. Ілюстративне фото
Судна з вантажем у Чорному морі, 2022 рік. Ілюстративне фото

Україна жодного разу не атакувала жодного російського порту на Чорному морі. Атаки були на нафтові термінали поруч із портами «Кавказ» і «Туапсе» (у Краснодарському краї Росії – КР). Натомість вона активно атакувала військові кораблі Чорноморського флоту Росії, зробивши його флотом російської ганьби. В результаті мінімум 22 російські кораблі й катери знищені і 20 пошкоджені, з них половина не підлягає відновленню.

Росія фактично хоче, щоб Україна перестала добивати Чорноморський флот РФ

Жодного разу Україна не атакувала російські торгові судна, що йдуть із російських портів Азовського та Чорного морів. Тому позиції сторін у переговорах про перемир'я на морі мають такий вигляд, що Україна хоче припинення російських ударів по комерційних суднах в українських портах. А Росія фактично хоче, щоб Україна перестала добивати Чорноморський флот РФ. Тобто вона хоче, щоб Україна відмовилася від тієї перемоги на Чорному морі, внаслідок якої Чорноморський флот РФ «загнаний у будку» Новоросійська під парасольку російської ППО і боїться вилізти звідти навіть за кілька миль від порту, окрім підводних човнів. Ці позиції сторін непорівнянні.

– США хочуть «повного відновлення мирної комерційної діяльності» в Чорному морі, заявила раніше речниця Держдепартаменту США Теммі Брюс. За яких обставин це можливо?

– Ця заява є ознакою того, що у США нічого не знають про реальну ситуацію в Чорному морі та про «мирну діяльність», яка насправді там існує. В Чорному морі під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну діє звичайний морський трафік – 240-250 суден щомісяця приходять у три порти Одеси.

Морський порт Одеси, архівне фото
Морський порт Одеси, архівне фото

У Росії лише танкерів понад 200 виходять щомісяця через Чорне море, перевозячи на експорт російську нафту і нафтопродукти. Жодного разу жодне російське комерційне судно з нафтою не постраждало з вини України.

Також працює український «зерновий коридор» з темпом приблизно 8,3 судна на день на три одеські порти. Тобто, це приблизно 240-250 суден на вхід у ці порти на місяць.

З вересня від ударів Росії побільшало постраждалих комерційних суден. При цьому треба мати на увазі, що незважаючи на все це, моряки продовжують ходити в українські порти. Їх влаштовує нормальна ціна фрахту та відпрацьована ефективна схема страхування на випадок пошкодження суден, поранень і загибелі екіпажів.

Це історія, що стосується трьох десятків країн світу. В Чорному морі сьогодні представлений весь морський світ

Ми маємо приблизно 70-75% повторних рейсів. Тобто неправильно думати, що сходило судно в український порт, постраждало від російських атак і більше туди не повернеться. Повертаються. Є такі судна, які зробили вже по 10-15 рейсів в україніські порти Чорного моря у воєнних умовах. Із них українських компаній-судновласників – 3-4%. Інші – іноземні. На першому місці – близько 35% – турецькі, 25% – судновласники з країн Євросоюзу. В Україну заходять багато суден китайських, німецьких, південнокорейських судновласників. Це історія, що стосується трьох десятків країн світу. В Чорному морі сьогодні представлений весь морський світ.

Військовослужбовець берегової охорони України на патрульному катері під час проходу вантажного судна в Чорному морі, 7 лютого 2024 року
Військовослужбовець берегової охорони України на патрульному катері під час проходу вантажного судна в Чорному морі, 7 лютого 2024 року

Навіщо в такому разі пропонується «повне відновлення мирної комерційної діяльності» в Чорному морі, якщо вона там, за вашими даними, існує?

– Тому що у США або не знають про це, або керуються тим, що їм розповіли у Москві.

«Мирний трафік» у Чорному морі – це прикриття для Росії»

– Однією з умов Росії у переговорах про перемир'я на морі є скасування міжнародних санкцій, запроваджених щодо її сільськогосподарського експорту. Наскільки це глобальний крок щодо легалізації російських поставок до країн Заходу, які засуджують російську агресію щодо України?

– США допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку експорту сільгосппродукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій. Насправді, ці товари РФ ніколи не були під санкціями. Тобто нема чого відновлювати. Щоправда, ймовірно, що США розблокують кілька російських банків під цим приводом.

– Що сьогодні, за вашими дослідженнями, перевозить через Чорне море російський флот у порти РФ та з них? Яке там співвідношення цивільних і військових вантажів?

Російські судноплавні компанії та порти працюють у звичайному режимі

– У Чорному морі ходять сотні суден, які перевозять російське зерно, мінеральні добрива, російське вугілля та сірку й багато іншого. Російські судноплавні компанії та порти працюють у звичайному режимі. Те, що вони перевозили до повномасштабного вторгнення в Україну, продовжують перевозити. Основні товари експорту – нафта, нафтопродукти, вугілля, зерно, мінеральні добрива, сірка.

Танкери та суховантажі в Керченській протоці. Архівне фото
Танкери та суховантажі в Керченській протоці. Архівне фото

Існує великий контейнерний трафік між Росією та Туреччиною. Між цими країнами ходять пороми.

Росія мріє лише про одне – повернення Чорноморського флоту на свою головну базу – до Севастополя

Військові вантажі на комерційних суднах Росія, звісно, може перевозити. Але куди їх можуть доставляти, не дуже зрозуміло. Тому що із Сирії Росію «попросили» після падіння режиму Башара Асада.

Туреччині практика перевезення військових вантажів на цивільних суднах не подобається. Тож зараз це не головне.

Головне сьогодні те, що якщо ми уявімо перемир'я на Чорному морі, то Росія мріє лише про одне – повернення Чорноморського флоту на свою головну базу – до Севастополя. І звідти його кораблі знову вільно ходитимуть по західній частині Чорного моря, куди вони зараз бояться сунути свого носа, бо знають, що їм буде або ракета в борт, або морський дрон.

Чорноморський флот РФ у Севастополі, архівне фото
Чорноморський флот РФ у Севастополі, архівне фото

Бажання нібито налагодити «мирний трафік» – це прикриття Росії. Тому що жодних перепон російському морському трафіку в Чорному морі не існує.

– Тобто ви стверджуєте, що йдеться не про комерційні питання, а про просунення Росією своїх військових інтересів у Чорному морі?

– Абсолютно. Чого не вистачає російській торгівлі? У неї все чудово. А от Україні бракує безпеки. Бо щодня Росія атакує українські порти безпілотниками та ракетами.

«Реальне перемир'я можливе у разі деокупації Криму»

– Продовжуючи вашу тезу про те, що Україні «бракує безпеки» через російські атаки. Чи варто розраховувати на припинення ударів по Україні з боку РФ, якщо перемир'я стане реальним? Наприклад, чи зможуть припинитися удари з мису Чауда у Криму, звідки Росія постійно запускає ударні дрони типу «Шахед» по материковій частині України?

Мис Чауда, Керченський півострів, архівне фото
Мис Чауда, Керченський півострів, архівне фото
Позиції України та Росії у цих переговорах нерівноцінні та невідповідні. А якщо так, то цього перемир'я не буде

– Цього перемир'я, швидше за все, не буде. Тому і на припинення обстрілів не варто розраховувати. Наскільки я знаю ситуацію всередині морського бізнесу, там ніхто на це не розраховує. Там – дорослі люди, які чудово розуміють, що Україна не піде на відновлення російського контролю над «зерновим коридором» і повернення Чорноморського флоту РФ до Севастополя, звідки його з ганьбою вигнали. Це було б зрадою національних інтересів України. Президент [України] Зеленський про це сказав. Позиції України та Росії у цих переговорах нерівноцінні та невідповідні. А якщо так, то цього перемир'я не буде. Тому що це було б елементом капітуляції України.

– Якщо зараз перемир'я на морі, на вашу думку, неможливе, то за яких обставин воно могло б стати реальним?

– У разі деокупації Криму. Тоді ми б одразу припинили війну. Але ця війна буде довгою. Згідно з новим дослідженням КМІС, 82% громадян України вважають, що воювати з Росією потрібно продовжувати, навіть якщо США повністю припинять нам допомагати. Думаю, що так воно і буде.

Білборд із російською пропагандою «Крим із Росією назавжди!» у Сімферополі
Білборд із російською пропагандою «Крим із Росією назавжди!» у Сімферополі

– Президент України Володимир Зеленський нещодавно заявив, що деокупація Криму більш можлива дипломатичним шляхом, ніж військовим. Ви який шлях вважаєте більш реалістичним?

– Не знаю, як деокупуватимуть Крим. Знаю, що за рік-півтора Росія економічно завалиться. І тоді вже будуть інші сценарії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG