Доступність посилання

ТОП новини

«Бездефіцитний» Крим на дотаційній голці: скільки «з'їсть» півострів 2019 року


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Підконтрольна Росії кримська влада узгодила проект бюджету Криму на 2019 рік і плановий період 2020-2021 років. Згідно з документом, наступного року півострів отримає 144,1 мільярда рублів (приблизно 62 мільярди гривень) федеральних дотацій із сусідньої Росії. Наскільки ця сума відрізняється від дотацій попередніх років і коли півострів стане самодостатнім, як було обіцяно під час «кримської весни», з'ясовували Крим.Реалії.

З 2014 року підконтрольна Кремлю кримська влада обіцяє кожний наступний бюджет зробити бездефіцитним, а півострів ‒ економічно самодостатнім. Але за весь час перебування півострова під контролем Росії зверстати бездефіцитний бюджет вдалося лише одного разу ‒ 2015 року. Тоді 76% його надходжень були забезпечені безкоштовними вливаннями з російського бюджету. Це був абсолютний максимум, який чиновники пояснювали необхідністю допомогти кримському бюджету в нових реаліях.

Але виявилося, що справжні рекорди ‒ попереду. Цього року бюджет Криму знову оголошений бездефіцитним. Прості математичні розрахунки дозволяють говорити про те, що це стало можливим, винятково завдяки федеральним дотаціям, сума яких побила рекорд 2015 року.

Рекордний федеральний «урожай»

За інформацією міністра фінансів підконтрольного Росії уряду Криму Ірини Ківіко, прибутки кримського бюджету 2019 року складуть 187 мільярдів рублів. Витрати очікуються на тому ж рівні. Планується, що в структурі доходів бюджету Криму податкові надходження складуть 38,6 мільярда рублів (16,6 мільярда гривень), а неподаткові доходи ‒ 4,3 мільярда рублів (1,8 мільярда гривень). Решта буде покрита коштом федеральних дотацій ‒ 144,1 мільярда рублів (приблизно 62 мільярдів гривень).

«Бездефіцитним» бюджет наступного року вийшов винятково завдяки планованим федеральним дотаціям, які покрили 77% його потреб

Таким чином, «бездефіцитним» бюджет наступного року вийшов винятково завдяки планованим федеральним дотаціям, які покрили 77% його потреб. Тобто перевищили показники всіх попередніх років.

Спікер підконтрольного Росії кримського парламенту Володимир Константинов повідомив, що новий бюджет спрямований на «стабілізацію внутрішніх економічних показників Криму». А голова підконтрольного Росії уряду Криму Сергій Аксенов анонсував обговорення проекту бюджету на публічних слуханнях 19 листопада.

Проект нового бюджету наочно демонструє, що економіка Криму продовжує залежати від сусідньої Росії. І що для її підтримки не придумано нічого, окрім освоєння федеральних траншей, що продовжують надходити на півострів, незважаючи на низку корупційних скандалів у найвищих ешелонах кримської влади.

Скільки «з'їдає» Крим

Якщо порівняти новий бюджет із попередніми, то ситуація виглядає не дуже оптимістично. З року в рік кримський бюджет вибирається з дефіциту тільки через збільшення федеральних дотацій.

Наприклад, цьогоріч обсяг безоплатних надходжень із російського бюджету в Крим становив трохи більше ніж 131 мільярд рублів (60 мільярдів гривень). Це на 2% більше, ніж торік.

2016 року обсяг російських дотацій для кримського бюджету урізали. І в головному фінансовому кошторисі півострова з'явилася «дірка» у 19,3 мільярда рублів (за курсом на той момент ‒ 9,3 мільярда гривень ‒ КР). Хоча й тоді більшу частину доходів кримського бюджету ‒ 64% ‒ покрили за кошти трансфертів із Москви.

Тоді віце-прем'єр уряду Росії Дмитро Козак зажадав від кримських чиновників зробити бездефіцитним бюджет Криму на 2017 рік. Але це доручення виконане не було.

За чотири роки Крим «з'їв» 321 мільярд рублів безоплатних федеральних дотацій

Дефіцит кримського бюджету торік становив понад 3 мільярди рублів (за курсом того періоду ‒ 1,45 мільярда гривень ‒ КР). Щоб мінімізувати його, російській владі довелося знову збільшити обсяг російських дотацій до рівня щедрого 2015 року. Загальний обсяг доходів кримського бюджету був знову забезпечений на 76% через надходження з російського бюджету.

У бюджеті нинішнього, 2018 року, витрати перевищили доходи на 2,5 мільярда рублів (1,2 мільярда гривень ‒ КР). За рівнем бюджетних надходжень із Росії він зрівнявся з 2015 роком ‒ 76%.

Тобто за чотири роки Крим «з'їв» 321 мільярд рублів безоплатних федеральних дотацій.

«Проблеми розвитку Криму немає, є проблема інтересів кланів»

Російський економіст Владислав Жуковський каже, що ситуація з кримським бюджетом не є унікальною в сітці регіонів сусідньої Росії.

Незалежність від подачок із Москви несумісна з корупцією, злодійством, круговою порукою та іншими «принадами», які властиві російській правлячій еліті
Владислав Жуковський

«Потрібно розуміти, що ситуація в Криму не є унікальною, екстраординарно чи такою, що виходить за межі російського буття. Якщо подивитися на Абхазію, Південну Осетію та на переважну більшість суб'єктів Російської Федерації, то проблема дефіцитності бюджетів і низького соціально-економічного розвитку властива для них, а вже тим більше для приєднаних територій. Треба розуміти, що вирішення цих проблем і незалежність від подачок із Москви несумісні з корупцією, злодійством, круговою порукою та іншими «принадами», які властиві російській правлячій еліті», ‒ говорить він.

Владислав Жуковський
Владислав Жуковський
Підстав говорити, що щось покращиться найближчим часом немає ‒ від слова «зовсім»
Владислав Жуковський

На думку Жуковського, вирішення проблеми економічної самодостатності Криму залежить від санкцій і бажання місцевої влади розвивати економіку, а не корупцію: «Проблеми розвитку Криму немає, є проблема того, що політика творення суперечить інтересам олігархів, кланів, організованих злочинних угруповань, які зрослися з владою в регіонах. Санкції теж, само собою, боляче б'ють економіку регіону. Тому підстав говорити, що щось покращиться найближчим часом немає ‒ від слова «зовсім».

«На Крим гроші зовсім не скінчились»

Директор регіональної програми російського Незалежного інституту соціальної політики Наталія Зубаревич, у свою чергу, говорить про зростання витрат на утримання Криму й тому, що російська влада на них не скупиться.

«На Крим гроші не скінчилися, зовсім не скінчилися. Крим і Севастополь уже, якщо взяти всі трансферти суб'єктів (сусідній Росії ‒ КР), майже 7% беруть, при населенні в 1,5%. Це не просто пріоритет, це зростаючий пріоритет. Починалося з чотирьох із невеликим відсотків, тепер справа вже до семи», ‒ розповідає вона російським ЗМІ.

Наталія Зубаревич
Наталія Зубаревич

Директор Інституту економіки Російської академії наук Руслан Грінберг, у свою чергу, пояснює, що економічна ситуація в Криму безпосередньо пов'язана з конфронтацією між Росією та Заходом.

Є прямий зв'язок між економічним животінням Криму та ступенем нашої конфронтації з Заходом
Руслан Грінберг

«У Криму економічні перспективи не райдужні. Я ще 2014 року сказав, що ми захопили Крим, але втратили Україну. І це буде для Росії все більшим і більшим тягарем. На жаль, мої слова виправдовуються. Відчуження Росії Заходом продовжиться, і невідомо, чим це закінчиться. Видно, що це дуже надовго. І тут є прямий зв'язок між економічним животінням Криму та ступенем нашої конфронтації з Заходом. А оскільки тут перспектива не зрозуміла, то й майбутнє Криму таке ж ‒ неясне», ‒ говорить він.

Руслан Грінберг
Руслан Грінберг

Кримські чиновники вже теж не обіцяють швидких економічних успіхів. Російський міністр фінансів Криму Ірина Ківіко у грудні минулого року сказала, що без федеральних дотацій півострів не зможе обійтися протягом найближчих десяти років.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG