Водосховища в анексованому Криму заповнені менш ніж наполовину, а за відсутністю води у карстових печерах фахівці прогнозують посушливий рік. Прогнози на 2026, 2027 та 2028 роки також невтішні. У ситуації розбиралися Крим.Реалії.
Водосховища Криму заповнені лише на 48 відсотків від їхнього максимального обсягу, заявив Анатолій Копачевський, директор науково-виробничої фірми «Водні технології», в ефірі російського радіо «Спутник в Крыму». За словами експерта, наповненість кримських водосховищ на сьогодні удвічі нижча порівняно з аналогічним періодом 2024 року.
«Так, опади у квітні були, і вони дозволили наповнити частину водосховищ, особливо Сімферопольське, Аянське та Білогірське. Проте притоки тривали лише близько 6-10 днів і вже пішли на спад. Якщо порівнювати обсяги, то вони відповідають лише мінімальним значенням для цієї пори року», – сказав Копачевський.
За його даними, серед найбільших водосховищ Криму найбільш наповненими залишаються Аянське (93%) та Загірське (75%), тоді як Партизанське, Станційне і Тайганське перебувають на рівні менше ніж 35 відсотків. Копачевський зазначив, що на тлі глобального потепління періоди посух стають усе більш екстремальними, а рідкісні опади набувають характеру потужних злив, що також створює ризики для інфраструктури.
На початку березня повідомлялося, що в Криму запас води у водосховищах за минулий місяць скоротився майже на мільйон кубометрів і становить на даний момент 114,99 мільйона кубометрів.
Російська влада Криму стверджує, що півострів забезпечений водою на 180 днів безперебійного користування.
У печерах також сухо
Наскільки повноводні кримські річки, російська влада Криму не повідомляє, хоча зараз, під час танення в горах снігів, цей показник багато про що розповів би. Але є й опосередковані ознаки, які свідчать, що на півострові посуха не за горами.
Сьогодні картина в обстежених мною печерах Севастополя така сама, якщо не гіршаАнатолій Прянишников
Нещодавно севастопольський спелеолог Анатолій Пряшников поділився новими тривожними даними про майбутню посуху в Криму.
Фахівець упевнений, що історія повторюється: перед посухою 2020–21 років печери – надійні індикатори водних запасів Севастополя – були зневоднені так само, як зараз.
«Сьогодні картина в обстежених мною печерах Севастополя така сама, якщо не гірша», – розповів Пряшников в інтерв'ю місцевому виданню ForPost.
За словами фахівця, це тривожний сигнал, що вказує на наближення посухи, яка може посилити і так складну ситуацію з водопостачанням Севастополя і всього Криму.
Анатолій Пряшников побоюється повторення водної кризи 1994 року, коли у Севастополі розвозили воду автоцистернами та екстрено бурили свердловини просто у дворах. Але тоді в місті ще був запас техніки та фахівців, які дісталися від СРСР.
Щоб уникнути водного дефіциту, спелеолог пропонує шукати місця для організації нових водойм та бурити свердловини. Севастопольські карстові джерела, за оцінкою спелеолога, мають достатні й поповнювані запаси води для потреб Севастополя.
Проте, попереджає Анатолій Пряшников, бурити треба на підставі серйозних наукових досліджень і розрахунків, щоб не зашкодити природі. А це багаторічні та дорогі дослідження, якими ніхто в Севастополі та Криму після анексії не займається.
Посуха близько
Торік на початку серпня в Білогірському водосховищі майже не залишилося корисного об'єму води. Після припинення скидання води в русло річки Біюк-Карасу рівень води швидко знижувався – південна та серединна частина водоймища пересохли, повідомляв кореспондент Крим.Реалії. Загалом на Кримському півострові різко впав дебет у витоках і джерелах, багато з них взагалі висохли, що спричиняє цілий комплекс негативних наслідків.
Сьогодні посуха Криму не загрожує, на найближчі півтора-два роки у нас є забезпечення водоюСергій Аксьонов
Осінніх і зимових опадів у Криму було замало, наповнення водосховищ залишає бажати кращого. Кримські гідрологи прогнозують, що наступні роки – 2026, 2027 та 2028 – будуть дедалі посушливішими. На цей рік води вистачить, вважають вони. А російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заспокоює кримчан: мовляв, накопиченого вистачить на півтора-два роки.
«Сьогодні посуха Криму не загрожує, на найближчі півтора-два роки у нас є забезпечення водою, навіть при повністю сухих ситуаціях у нас стабільна ситуація, нікому нічого не загрожує. При цьому взагалі прямих загроз [немає]. Звичайно, у нас Ялта й Алушта найбільш схильні... найбільш вразливі до ризиків зазнати засухи», – заявив в одному з ефірів «Радио Спутник в Крыму» Аксьонов.
Про те, що Алушта й Алуштинський район – одна з найпроблемніших ділянок у водопостачанні Криму, відомо давно. Так, наприклад, у квітні 2021 року російська влада Криму визнала це офіційно. Про це тоді заявила віцепрем'єрка підконтрольного Росії уряду Криму Світлана Маслова.
Воду в цьому регіоні подавали у 2021 році за графіком. У такому режимі водопостачання здійснювалося й у окремі місяці наступні роки.
А восени 2020 року Ізобільненське водосховище, з якого постачається Алушта, повністю пересохло.
У посушливому 2020 році від посухи сильно постраждав Севастополь. Чорноріченське водосховище, що забезпечувало місто, обміліло майже до критичної позначки. Російська влада міста для забезпечення населення водою почала викачувати прісноводне озеро в Кадиківському кар'єрі в Балаклаві.
Але водні проблеми Кримського півострова почалися набагато раніше. Після того, як Росія анексувала Крим у 2014 році, Україна перекрила Північно-Кримський канал у Херсонській області. Раніше цей канал забезпечував до 80% водозабору в Криму. Після цього поливне сільське господарство на півночі півострова занепало, тут уже не вирощують рис, помідори та інші вологолюбні культури.
Розпочавши війну к 2022 році, Росія окупувала частину Херсонської області України та відкрила подачу води Північно-Кримським каналом до Криму. Однак після підриву у червні 2023 року дамби Каховського водосховища, півострів знову втратив водопостачання з Дніпра.
За одинадцять років, що минули з моменту анексії Криму, вирішити проблему водопостачання спробувала тільки підконтрольна РФ влада Севастополя. Було збудовано ковшовий водозабір для збору паводкових вод річки Бельбек. Навесні за допомогою цієї споруди частину річкових вод перекидають у Чорноріченське водосховище. Однак після посушливих зим паводку на Бельбеку майже немає і водозабір для забезпечення Севастополя водою користі дає мало.
У квітні російський глава Криму Сергій Аксьонов заявив, що у 2025 році на півострові розпочнеться будівництво двох нових водойм.
«Будівництво Мартовського (5,5 мільйона кубометрів) та Сонячногірського (8,5 мільйона кубометрів) водосховищ розпочнеться цього року. Зараз ведуться проєктно-вишукувальні роботи. Будівництво триватиме близько півтора року. Після його завершення буде знято ризики водопостачання Ялти й Алушти», – повідомив Аксьонов.
На сьогодні у Криму існують 15 водосховищ, з яких вісім – наливні, тобто заповнені за допомогою насосів із найближчих водойм. Майже всі розташовані на сході республіки.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.