В анексованому Російською Федерацією Криму обирають депутатів підконтрольного Москві парламенту, міських та районних рад. Вперше за них голосують набагато раніше за офіційний старт виборів. Влада запевняє, що це необхідно для безпеки під час війни. Політики прогнозують масштабні фальшування. Що відбувається на півострові, поки Росія воює з Україною, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Довгий час російська влада запевняла, що повномасштабне вторгнення в Україну не вплине на життя у Криму. Але все нові зміни у цивільному житті півострова роблять очевидним вплив війни. Торкнулися вони й виборів.
Кому потрібні дострокові вибори?
Російські вибори в Криму в минулі роки проводилися протягом трьох днів, хоч і називали це «єдиним днем голосування». Цьогорічні вибори офіційно стартують 6 вересня і триватимуть до 8 вересня включно. Але вперше в історії виборчі дільниці відкрилися за півтора тижня до єдиного дня голосування.
З 28 серпня до 5 вересня дострокове голосування відбувається у Севастополі. Російська влада міста стверджує, що це необхідно для забезпечення безпеки та зручності виборців у сезон відпусток та підготовки до нового навчального року.
«Це дуже важливо, бо дає додаткову безпеку. Це не концентрує людей, які хочуть висловити свою волю, одномоментно або навіть протягом трьох днів, як це було у певних місцях. З урахуванням наших тривог та інших ризиків, можливість спокійно, комфортно протягом семи днів висловити свою позицію – це додатковий захід безпеки», – заявив російський глава міста Михайло Развожаєв.
На відміну від Севастополя, на решті території Криму дострокове голосування організовано лише для учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Очільник підконтрольного Москві виборчкому Криму Михайло Малишев зізнався, що не вважає таке голосування необхідним решті кримчан.
«Це право виключно військовослужбовців. І жодних інших дострокових голосувань ми не передбачали, вони не потрібні. Оскільки трьох днів голосування цілком достатньо для того, щоб кожен із тих, хто хоче прийти на виборчі дільниці, мав таку можливість», – заявив він на пресконференції у Сімферополі, поставивши під сумнів цю ініціативу.
Напередодні виборів у російському парламенті Криму купили партію із 75 нагрудних знаків для майбутніх депутатів третього скликання (2024-2029 роки), з'ясували Крим.Реалії.
За даними російського порталу держзакупівель, ці значки з мідно-нікелевого сплаву мали доставити в парламент до 20 серпня.
Укриття, камери, військові
Російські вибори у Криму відбуваються у воєнних умовах. На всіх виборчих дільницях у Севастополі обладнано укриття, повідомила журналістів голова підконтрольної Москві Севастопольської міської виборчої комісії Ніна Фаустова.
Поряд із дільницями, де укриттів немає, за її словами, обладнані тимчасові модульні об'єкти – бетонні укриття, які масово встановлюють у місті після поранення та загибелі відпочивальників від падіння уламків ракети на пляжі «Учкуївка» в Севастополі.
«Виборчі дільниці обладнані відеореєстраторами, стаціонарними арочними металодетекторами, резервними джерелами живлення та комплексами обробки виборчих бюлетенів. З кожним співробітником дільничних виборчих комісій проведено інструктаж, як діяти у певній ситуації», – розповідає Михайло Развожаєв.
На виборчих дільницях немає електронних пристроїв для опрацювання бюлетенів, які використовувалися раніше. Виборці опускають заповнені бланки у пластикові скриньки.
У достроковому голосуванні дозволено брати участь не лише на виборчих дільницях та вдома, а й на прибудинкових територіях і там, де немає приміщень для голосування та є проблеми з транспортним сполученням.
На решті території Криму в межах дострокового голосування відкрито лише чотири екстериторіальні дільниці, які приймають лише військовослужбовців, які воюють проти України. Решті кримчан дозволять голосувати у вересні.
На всіх виборчих дільницях процес голосування фіксуватимуть на відеокамери. А от на іноземних спостерігачів не чекають. За словами Михайла Малишева, вони не подавали заявок на роботу в регіоні.
Крим із 2014 року є підсанкційною територією. Російські вибори, які там проводять, не визнають влада України та міжнародна спільнота. Тому міжнародні організації що не можуть забезпечити свій мандат для організації роботи незалежних спостерігачів на півострові.
Спостерігати за виборами у Криму у вересні російська влада відправить лояльних Кремлю жителів окупованих територій Херсонської та Запорізької областей, повідомляє Український Центр національного спротиву, створений Силами спецоперацій України. Їхнім завданням буде допомога Москві «легалізувати» виборчий процес» на півострові, стверджують у відомстві. Російська влада про це публічно не повідомляє.
У ЦНС також стверджують, що до виборів залучатимуть і переселенців з окупованого півдня України, щоб вони проголосували у Криму за своїми посвідками на проживання та сприяли збільшенню явки.
Вибори «без довіри»
Багатоденні вибори знижують рівень довіри населення до підсумків голосування, заявив голова Ради регіонального відділення партії «Справедливая Россия – за правду» у Криму Степан Кіскін.
«Патріотичним опозиційним партіям складно організувати процес спостереження за волевиявленням громадян під час «багатоденки». Наприклад, «Справедливая Россия – за правду» не є олігархічною політичною силою і не має адмінресурс, який є у партії влади. Багатоденні вибори знижують рівень довіри населення до результатів голосування. Вночі можна вкинути в урни, «підправити» протоколи тощо. Для нашого Криму з існуючим засиллям «Единой России» в регіоні багатоденні вибори – велика біда! Необхідно відмовитися від цієї порочної «багатоденки» і цим хоч трохи підвищити рівень довіри населення до процедури виборів», – заявив він.
Про дострокове голосування як спосіб фальсифікації результатів виборів пишуть севастопольські та кримські пабліки.
«Команда губернатора Севастополя назвала політичні партії, які критикують збільшене майже на тиждень дострокове голосування щодо виборів у закзбори, поплічниками ворога. Ті впевнені, що розтягнута процедура, яку влада пояснює безпековими заходами, не залишить жодних шансів пройти мінімальний електоральний бар'єр конкурентам «Единой России», – пише в соцмережі «Вконтакте» «Северная сторона Севастополя».
За даними пабліка, у Севастополі на попереднє голосування «заганяють» бюджетників і «дуже сподіваються» на низьку явку виборців, щоб забезпечити потрібні показники партії влади.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.