Доступність посилання

ТОП новини

IT-сектор Криму: контрабанда з надією на Китай 


Кримський півострів та інтернет-комунікації з Україною та Росією. Колаж
Кримський півострів та інтернет-комунікації з Україною та Росією. Колаж

Штучний інтелект, мобільний телефон, інтернет, автоматизація на виробництві та в державному управлінні, комп’ютерна та інша техніка, високоточна зброя, безпілотні апарати, кінематограф, логістичні зв’язки, перевезення вантажів та пасажирів, облік та аудит, касові операції, фінанси та мобільний зв’язок – всі сфери життя сучасної людини неможливо уявити без використання високотехнологічних продуктів та інформаційних технологій. Коротко – ІТ.

Як формувався кримський IT-сектор, на чому зосереджені його учасники, як у Криму в умовах війни та санкцій роз’вязують проблему автоматизації процесів, для чого агресорові сучасне програмне забезпечення та чи здатний півострів виробляти сучасні чіпи – у матеріалі Крим.Реалії.

Привласнили все, що змогли, перепрофілювавши на Росію

Одразу після анексії Криму у 2014 році кримські IT-структури акредитували Мінкомзв’язку Росії для отримання пільг. У 2015 році федеральна та російська влада півострова об’єднала IT-компанії Криму та Севастополя в єдиний «Кримський IT-кластер». До роботи підключили «Кримський федеральний університет» у Сімферополі та «Севастопольський державний університет», а також філію Московського держуніверситету у Севастополі.

У рамках Стратегії розвитку IT-галузі Криму на 2015-2020 роки передбачалося створення інфраструктури для реалізації інноваційних проєктів із пріоритетом на галузях розподіленої та «зеленої» енергетики, персональних систем інформаційної безпеки та розподілених систем морського транспорту. Основні зусилля планувалося зосередити також на військовому напрямку – ринок SafeNet, де Крим – «стратегічна територія на військовій карті з безліччю воєнізованих частин, де є наземні, повітряні, водні та підводні види озброєння».

2020 року в Криму затвердили програму розвитку IT-кластера до 2025 року. Планується створювати технологічні продукти на заміну західним, визначити провідні дослідницькі центри, які зможуть створювати консорціуми з компаніями–лідерами наскрізних цифрових технологій. Також намічено сформувати систему підтримки проєктів, вкладених у перетворення пріоритетних галузей економіки з урахуванням використання виключно російських товарів та сервісів. Потенційними ринками для кластера, окрім кримського ринку IT-продуктів, мають стати: AeroNet, AvtoNet, MarineNet.

Частка ІТ-сектору в російському ВВП «зникає, вона мала і становила менше 1%»

За даними експертів Науково-дослідницького університету Вища школа економіки (НДУ ВШЕ), станом на лютий 2021 року частка ІТ-сектору в російському ВВП «зникає, вона мала і становила менше 1%». Заважають розвитку цього сектора застаріла профільна освіта та дефіцит кадрів, які прагнуть виїхати за кордон, а головна перешкода – політика імпортозаміщення та тотальний контроль з боку держави.

Через санкційні обмеження всі інформаційні системи, які створюються для автоматизації різних галузей у Криму, з 2014 року розробляються власними силами виключно на базі російського програмного забезпечення та програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом – можливістю безкоштовного ліцензійного отримання та права модифікації для подальшого розповсюдження.

Події 24 лютого 2022 року і відкрита російська агресія в Україні стали новою точкою для посилення антиросійських санкцій в IT-сфері.

Санкції – не перешкода для кримського обивателя, а бізнес «миє брудні гроші»

Тайванська компанія Acer поставила в Росію комп’ютерне обладнання на суму понад 70,4 млн доларів США в період з 8 квітня 2022 року по 31 березня поточного року. Постачання здійснювалися після того, як в Acer заявили про призупинення бізнесу на території Росії. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані митниці.

Арсеній (32 роки, ім’я змінено з метою безпеки), співробітник однієї з IT-компаній Сімферополя у розмові з кореспондентом Крим.Реалії вказав на низку тенденцій на кримському ринку інформаційних та комп’ютерних продуктів.

Гостро постає проблема заміни програмного забезпечення у державних структурах
Співробітник сімферопольської IT-компанії

«Дефіциту в програмах кримчани на обивательському рівні користувача не відчувають. Все завозиться з материкової Росії. На ринку – доступні комп’ютери на основі процесорів AMD та Intel останніх модифікацій: «I-9» і «I-11». Багато китайської техніки. Завантажити операційну систему з відкритим кодом доступу або «зламану» – питання лише часу. Попит на комп’ютери впав у порівнянні з періодом після подій лютого 2022 року, ціни навіть трохи знизилися. З Криму та Севастополя забезпечується і доступна, в принципі, будь-якому споживачеві послуга з абонентського підключення до мережі Інтернет на основі оптоволоконних ліній. При цьому використовуються матеріали китайського виробництва: зварювальні машини, контролери, коннектори та саме оптоволокно. На ринку мобільних телефонів можна знайти оригінальні пристрої англійської Apple та широко відомої Android. При цьому доступне автоматичне оновлення компонентів та програм через сервіси Apple Store та Play Market. Безпроблемний доступ до сервісів можна отримати також шляхом безкоштовного скачування та встановлення VPN-програм. Прямі дзвінки за кордон з місцевих мобільних пристроїв та отримання телефонних дзвінків з-за кордону можливі, але на сьогоднішній день клієнти віддають перевагу безлімітному доступу до мережі інтернет, щоб мати можливість цілодобового спілкування безпосередньо в месенджерах та інших програмах. Так виходить і дешевше. Загалом, порівняно з 2013 роком для обивателя в Криму та Севастополі нічого не змінилося. Санкції відчувають «на горі», а також у великому бізнесі, який займається перепродажем інформаційних продуктів. Гостро постає проблема заміни програмного забезпечення у державних структурах», – розповів Арсеній.

Представник президента України в АР Крим (2017-2018), експерт з міжнародного права, професор Борис Бабін у бесіді з Крим.Реалії вказав на загальні тенденції для підконтрольних агресору кримських інтернет-провайдерів.

Борис Бабін
Борис Бабін
Спроба «кримської» «Міранди» зайти на окуповану Херсонщину призвела до «буревію у склянці», провалу
Борис Бабін

«Спостерігається посилення ролі незаконної структури «Міранда Медіа» у постачанні трафіку як в окупованому Криму, так і в окупованих районах Херсонської та Запорізької областей, а також, ймовірно, Донецькій та Луганській областях, де з цього питання триває боротьба кланів колаборантів. Спроба «кримської» «Міранди» зайти на окуповану Херсонщину призвела до «буревію у склянці», провалу, «посадці на підвал» та подальшої втечі до Росії колаборантки Катерини Губарєвої, яку в червні 2022 року агресор призначив у тоді ще окупованому Херсоні «відповідальною за Інтернет», – заявив Борис Бабін.

За словами експерта, «Міранда-Медіа» є «мало приховуваною» донькою «Ростелекому», і наприкінці травня в її діяльності на окупованому Півдні України стався системний збій, після якого заявили про нібито «втрату абонентської бази», і був звільнений фейковий «міністр інформації та зв’язку» Криму Володимир Тригуб.

«Усі ці процеси пов’язані з відмиванням величезних коштів через усі форми підконтрольних бенефіціарам «Міранди» інтернет-платежів. Вони мають бути досліджені у рамках протидії фінансуванню тероризму. У цьому вимірі помітно, що бухгалтером формального «власника» «Міранда» – московської «судноплавної компанії» «Люкстранс» – останні два роки є Світлана Франківська, яка щонайменше обслуговувала в тій же ролі «кримські структури» – сонячні електростанції компанії «Актив Солар». Її бенефіціарами у 2014 році були наближені до «сім’ї» Віктора Януковича брати Андрій та Сергій Клюєви. Ці структури та «Люкстранс» досі мають спільний «контактний і-мейл» – Франківський. Підготовка та направлення до Міжнародної спілки електрозв’язку (ITU) матеріалів про такі факти від українських правозахисників та експертів важливі для нового річного звіту зазначеної міжнародної структури», – заявив співрозмовник Крим.Реалії.

«Асоціація Реінтеграції Криму» (Франція) на виконання резолюції ITU №1408 «Допомога та підтримка України у відновленні телекомунікаційного сектора» від 7 квітня 2022 року продовжує системно інформувати міжнародну організацію про відповідні порушення.

Індустріальні парки – довгобуди, мобільні мережі – продовжують заплутувати

Про будівництво індустріальних парків у Криму вперше заговорили відповідно до початкової концепції, яку у 2014 році розробляв Мінпромторг Росії. Розглядалося шість потенційних майданчиків для будівництва парків. Зупинилися на трьох – у Євпаторії, Бахчисараї та Феодосії, їхнє фінансування закладали у Федеральну цільову програму розвитку Криму та Севастополя. Проектні роботи мали розпочати в 2016 році, закінчення будівництва планували на 2019 рік. Від парку у Євпаторії відмовилися. Терміни закінчення робіт у Феодосії – єдиному місті, де йде будівництво, переносилися кілька разів і продовжують переноситися.

Глава Мінцифри Росії Максут Шадаєв анонсував будівництво мереж мобільного зв’язку в Криму на базі «російського обладнання», заявляв, що кілька тисяч базових станцій (БС) мобільного зв’язку до кінця року розгорнуть у Криму. Але розгорнути широкомасштабне виробництво БС, як вважають експерти, за умов санкцій та глобального дефіциту чіпів буде складно – прогнозують локалізацію виробництва китайського телекомунікаційного обладнання.

У Криму немає можливості виробляти чіпи, використовують «паралельний імпорт»

Ситуація з чіпами та розробками програмного забезпечення далека від тієї оптимістичної, про яку в сусідній Росії заявили під час тотального переходу на «вітчизняний продукт». Через санкції з російського ринку вийшла компанія Oracle – одна з найбільших американських компаній, розробників систем управління базами даних та інструментів для розробки баз даних, а також ERP-систем (автоматизація управління підприємством – КР). Розробки Oracle використовувалися у Росії майже у всіх областях, ними користувалася навіть ФСБ. Міністерство цифрового розвитку Росії просувало PostgreSQL як заміну Oracle, хоча PostgreSQL також розроблявся в США, у Каліфорнійському університеті. Чи стануть ці американські розробки прототипом для створення програмного забезпечення, яке видаватиметься за «російське вітчизняне», покаже час.

Незважаючи на те, що російський ринок залишили західні та великі IT-компанії, у Кремлі не стали реалізовувати гучні плани законодавчо дозволити використовувати піратські продукти, але воліють тепер «укладати контракти силою» – через суди.

Заборона на «паралельний імпорт» діяла в Росії з 2002 року. Якщо товари ввозили без згоди правовласника, це вважали за порушення. У березні 2022 року уряд його дозволив.

Стас Юрасов
Стас Юрасов

«Щодо нових чіпів, які Росія нібито може створювати в Криму чи ще десь. Це не дуже простий процес, оскільки нові чіпи за аналогією, наприклад, із Тайванем, створювалися протягом десятків років. І зараз навіть США намагаються домовитися з Тайванем, щоб він будував в Америці свої заводи – адже тут нема таких виробничих потужностей. Я думаю, що Росії якось так дуже швидко створити в окупованому Криму аналоги дрібних чіпів, що широко використовуються в сучасних технологіях управління та автоматизації, не вийде, і це потребуватиме дуже багато десятиліть. У сучасній Росії таке завдання недосяжне і нереальне. При цьому Тайвань постійно вдосконалює технології виробництва чипів. І спроби Росії демонструвати включення в «IT-гонку» з Тайванем по чіпах, навіть якщо і не з «нуля», виглядають «хворим маренням». Швидше за все, у Кремлі за чіпами орієнтуватимуться на Китай, який поставлятиме «власні копії», і, як бачиться, теж не дуже скоро зможе домовитися з Тайванем», – заявив Крим.Реалії СЕО (головний виконавчий директор – КР) DEV .UA Стас Юрасов.

«Паралельний імпорт» чіпів до Росії – звичайна контрабанда, так вважає співрозмовник «Настоящего Времени» IT-фахівець, директор некомерційної організації «Товариство захисту інтернету» Михайло Климарьов.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG