Доступність посилання

ТОП новини

«Кремль прагне зачистити інформаційне поле Криму» ‒ активісти


Російський парламент Криму буде скаржитися в Генпрокуратуру Росії на інтернет-видання Крим.Реалії. На думку російської влади Криму, Крим.Реалії є «майданчиком для маніпуляцій свідомістю кримчан і каталізатором невдоволення мас».

Про це кримським ЗМІ повідомив голова на громадських засадах російського парламенту Криму Володимир Константинов.

«Нічого спільного зі свободою слова це не має взагалі. Ніякої там свободи немає. Там іде одна брехня. Оплачується все західними спецслужбами з однією метою ‒ нашкодити Росії. Що б ми не зробили, вони все одно будуть шукати якусь гидоту. Прошу не плутати це зі свободою слова», ‒ наголосив Константинов.

На думку експерта міжнародного права, професора Бориса Бабіна, «заборона» Крим.Реалії російською владою може стати «підставою для звернення редакції в міжнародні політичні та судові інстанції».

«Ці заяви пана Константинова, безумовно, є черговими зазіханнями на свободу слова, але чи будуть окупанти забороняти Крим.Реалії офіційно, чи будуть вони його блокувати на півострові фактично ‒ покаже час. У разі повної заборони це може стати підставою для звернення редакції в міжнародні політичні та судові інстанції», ‒ прокоментував ситуацію Крим.Реалії експерт.

Борис Бабін, експерт міжнародного права
Борис Бабін, експерт міжнародного права
Їх турбують усі незалежні засоби масової інформації. І взагалі все незалежне, непідконтрольне, демократичне
Едем Дудаков

Кримськотатарський активіст Едем Дудаков в коментарі Крим.Реалії зазначив, що всі незалежні засоби масової інформації викликають занепокоєння російської влади Криму.

«Їх турбують усі незалежні засоби масової інформації. І взагалі все незалежне, непідконтрольне, демократичне. Країна, у цьому сенсі, закрилася від світу. Далі буде тільки гірше. Все по накатаній...», ‒ зазначив активіст.

Едем Дудаков, кримськотатарський активіст
Едем Дудаков, кримськотатарський активіст

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров вважає, що заборона Крим.Реалії посилить матеріали в міжнародних судах проти Росії.

Усі ЗМІ в Криму можуть існувати лише за однієї умови ‒ вони зобов'язані пропагувати тільки «русскій мір»
Ільмі Умеров

«Російська Держрада Криму, так само як і путінська влада на величезній території Росії, дуже боїться навіть найменшого прояву свободи слова. Все має бути під контролем держави (читайте ФСБ) і під цензурою. Усі ЗМІ в Криму можуть існувати лише за однієї умови ‒ вони зобов'язані пропагувати тільки «русскій мір»! У Криму окупаційна влада займає саме таку позицію. Так що Крим.Реалії легко може перетворитися на «шпигуна», який «працює» проти Росії на усі розвідки відразу. Генпрокуратура Росії швиденько зреагує на звернення так званої Держради Криму й у тісному контакті з ФСБ зготує кримінальну справу, за якою журналістам будуть «світити» довгі терміни. Про це необхідно інформувати громадськість, зокрема міжнародні організації, що займаються захистом прав людини, долучати адвокатів. Однак розраховувати на те, що це подіє на окупантів, не доводиться. Швидше за все, ці матеріали стануть у пригоді в міжнародних судах проти Росії», ‒ прокоментував заступник голови Меджлісу.

Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу
Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу

Кримський активіст Дмитро Демчук вважає, що тиск на Крим.Реалії викликаний зростанням популярності непідконтрольного російській владі інформаційного ресурсу в Криму.

Держрада Криму неспроста зацікавилася єдиним правдивим джерелом, бо аудиторія цього видання постійно зростає
Дмитро Демчук

«Не буду коментувати слова таких, як Константинов, високопоставлених чиновників, які давали присягу спочатку одній державі, тепер іншій. На місці Кремля я б задумався, а чи не дадуть ці політичні хамелеони клятву вірності третій державі в разі зміни ситуації на півострові заради порятунку свого майна та себе особисто?! А ось за себе скажу: даю інтерв'ю Крим.Реалії не перший рік і не за гроші, як думають деякі, а тому, що це єдиний доступний ЗМІ, де можна почути й розповісти правду про те, що відбувається на півострові. Крим.Реалії ‒ це промінь світла й правди в безпросвітній темряві брехні та беззаконня, що коїться на півострові. За свою позицію, яка дуже різниться з позицією влади, і свої права грошей не платять, а доводиться платити мені та моїм близьким своїми нервами й здоров'ям. Вже тричі на мене намагалися заводити кримінальні справи. Все це літо тягали мою сім'ю за сфальсифікованою СК Росії кримінальною справою. Держрада Криму неспроста зацікавилася єдиним правдивим джерелом, бо аудиторія цього видання постійно зростає. Думаю, нові репресії та сфальсифіковані справи посиплються на активних користувачів цього ресурсу, серед них і на мене, з новою силою після виборів. У регіоні, де керують члени колишнього ОЗУ під дахом Кремля, у боротьбі за свої права залишається сподівається тільки на свої сили та на бога!» ‒ розкрив своє бачення ситуації Демчук.

Дмитро Демчук
Дмитро Демчук

Активістка громадського руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова в ініціативі російської влади бачить черговий виток придушення свободи слова в Криму.

Їх дратує, що інтернет-ресурс дає майданчик кримським незалежним активістам, громадським діячам і блогерам
Еміне Ібраїмова

«Анітрохи не здивована цією ініціативою, вони ж не можуть контролювати Крим.Реалії, їм куди приємніше «вішати локшину» громадянам, та так, щоб ніхто й не смів думати. Незалежне видання, природно, для них, як кістка в горлі. Найбільше їх дратує, що інтернет-ресурс дає майданчик кримським незалежним активістам, громадським діячам і блогерам чесно розповідати про те, що відбувається в Криму. Затягування зашморгу навколо свободи слова в Криму триває. Маємо спробу повної зачистки інформаційного простору в Криму», ‒ поділилася своїм баченням ситуації Ібраїмова.

Еміне Ібраїмова, активістка громадського руху «Вільний Крим»
Еміне Ібраїмова, активістка громадського руху «Вільний Крим»

Кримськотатарський активіст Енвер Шерфієв впевнений, що тиск на Крим.Реалії ‒ це частина масштабної роботи російської влади з придушення інакомислення в Криму.

Кремль хоче загнати в інформаційний вакуум громадян Росії
Енвер Шерфієв

«На підставі закону про статус іноземного агента можна визнати іноземним агентом будь-яке ЗМІ, будь-якого блогера, будь-яке громадське об'єднання, яке з точки зору Кремля, «спекулюючи інформацією», несе «брехню», «оплачується західними спецслужбами» з однією метою ‒ «завдати шкоди» Росії. Хоча як показує практика, підписаний президентом Росії закон про іноземних агентів ‒ це всього лише інструмент для придушення свободи слова. Таким чином Кремль хоче загнати в інформаційний вакуум громадян Росії та за допомогою пропагандистських ЗМІ показати, як погано йдуть справи на міжнародній арені та як добре «живе й бореться» за справедливість Росія», ‒ сказав Крим.Реалії активіст.

Енвер Шерфієв, кримськотатарський активіст
Енвер Шерфієв, кримськотатарський активіст

У 2016 році кримські інтернет-провайдери масово закрили доступ користувачам до сайту Крим.Реалії, але в результаті проведеного розслідування Кримським антикорупційним фронтом «Тайган», з'ясувалося, що інтернет-провайдери незаконно блокували доступ до сайту Крим.Реалії, оскільки не мали правових підстав для цих дій. Коментуючи ситуацію, секретар Кримського антикорупційного фронту «Тайган» Галина Ломакіна відзначала, що блокування сайту Крим.Реалії відбувалася за місцевою ініціативою. Після цього розслідування та звернення громадських активістів у Роскомнадзор, після 9 місяців блокування більшість кримських інтернет-провайдерів відкрили доступ своїм користувачам до сайту Крим.Реалії.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Заборона українським журналістам на в'їзд до Криму і Росії

Після анексії Криму в 2014 році російські силовики заборонили в'їзд на півострів і в Росію кільком українським журналістам.

Так, в лютому 2016 року співробітники російської ФСБ заборонили в'їзд до Криму до 2020 року журналістці «Української правди» Анастасії Рінгіс. Згідно з документом, який вручили журналістці російські силовики, її вважають «такою, що загрожує безпеці Росії».

У листопаді 2018 року російська ФСБ до 2028 року заборонила українській журналістці, яка співпрацювала з Крим.Реалії, Олені Савчук в'їжджати до Криму і в сусідню Росію. Їй заборонили в'їзд згідно з пунктом 1 частини 1 статі 27 Федерального закону про порядок в'їзду і виїзду з Росії («З метою забезпечення обороноздатності чи безпеки держави або громадського порядку, або захисту здоров'я населення»).

У лютому 2019 року фотографу Аліні Смутко, яка співпрацювала з Крим.Реалії, за тією ж статтею заборонили в'їзд до анексованого Росією Криму до 2028 року.

У січні 2019 року українському журналісту Тарасу Ібрагімову, який співпрацює з редакцією Крим.Реалії, прикордонники російської ФСБ заборонили в'їзд на територію Росії та анексованого нею Криму до кінця травня 2054 року. За словами журналіста, чіткого пояснення, з чим пов'язана заборона, ні в постанові, ні усно йому не надали.

Журналісти пов'язують такі дії російських силовиків зі своєю професійною діяльністю. Олена Савчук, Аліна Смутко, Тарас Ібрагімов регулярно висвітлювали, зокрема, переслідування кримськотатарських і українських активістів у Криму.

Українські правозахисники вважають такі заборони тиском на журналістів у Криму. Вони неодноразово закликали світове співтовариство посилити тиск на Росію, для того щоб вона припинила утиски свободи слова на анексованому півострові.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG