Із настанням теплої сонячної погоди і підвищенням температури повітря зростають і очікування, що весна і літо можуть зупинити поширення коронавірусу. Але чи справді спека – союзник людства в боротьбі з новим коронавірусом? Це і так, і ні. Вчені схиляються до того, що тепла погода матиме позитивний вплив – але далеко не вирішальний.
З одного боку – так, варто сподіватися, що теплі й довші дні частково допоможуть приборкати вірус. Бо справді дехто з експертів хоч і не вважають новий коронавірус сезонним грипом, але вказують, що він таки зародився в китайському Ухані в провінції Хубей, коли там було досить холодно.
Виглядає, що це хвороба температурної півночіТом Віппл
Також карта поширення коронавірусу вказує на те, що він активніше у світі поширювався саме в країнах із прохолодним кліматом або там, де якраз була зимова пора року.
«Погляньте на карту спалаху коронавірусу Всесвітньої організації охорони здоров’я і не важко помітити тенденцію», – вважає Том Віппл, науковий редактор британської газети The Times. «Виглядає, що це хвороба температурної півночі», – каже він.
А ось думка науковця з Масачусетського технологічного інституту в США Касима Бухарі: «Де температура повітря була холоднішою, кількість випадків захворювань починала зростати швидко. Ви бачите це в Європі, хоча там системи охорони здоров’я найкращі у світі».
Сезонні і несезонні коронавіруси
Отже, чи справді новий коронавірус COVID-19 поводитиметься як сезонний грип, хоча грипом як таким він і не є?
Правда полягає у тому, що вчені не можуть дати достеменної відповіді – коронавірус все ще новий, маловивчений і якраз нині з настанням теплої погоди в Північній півкулі – зокрема в Україні та решті Європи – і вивчатиметься вплив тепла і спеки на коронавірус.
Але вчені з американського Гарварду, які вивчали попередні два коронавіруси, – а це HCoV-OC43 та HCoV-HKU1 – справді дійшли висновку, що вони обидва були сезонними.
Проблема в тому, що нинішній коронавірус SARS-CoV-2, що викликає захворювання COVID-19, є сильнішим і наразі стійкішим.
Як і грип, виглядає на те, що ці віруси люблять холодТом Віппл
Проте вчені все ж вважають, що сезонність зіграє певну роль у стримуванні нинішнього нового коронавірусу.
«Це не дивно. На відміну від паразитів та бактерій, які люблять теплу погоду і вологі умови, віруси зазвичай віддають перевагу холоду. Вони потребують сухого повітря за зачиненими вікнами щоб передаватися надійно. Як і грип, виглядає на те, що ці віруси люблять холод», – вважає Віппл.
Незалежне дослідження Центру інфекційний заражень Едінбургського університету в Британії також дійшло висновку, що всі відомі три види коронавірусу «позначались зимовою сезонністю».
Виглядає, що вірусу важче поширюватись між людьми в тепліших кліматахМогаммад Саджаді
А професор Інституту вірусології Університету Меріленду в США Могаммад Саджаді, якій вивчає нинішній спалах коронавірсу, сказав газеті Financial Times: «Спираючись на те, що ми наразі дослідили, виглядає, що вірусу важче поширюватись між людьми в тепліших кліматах».
А професор медицини в Університеті Східної Англії в Британії Пол Гантер йде ще далі, вважаючи, що в Африці не буде такої пандемії як у Північній Америці та Європі, бо там населення молодше з сильнішим імунітетом, яке проводить більше часу на відкритому повітрі за умов – що головне – дуже теплого клімату.
Теплові «народні» поради
Поки вчені ще вивчають новий коронавірус і ведуть наукові дискусії, в інтернеті багато публікацій від самого початку спалаху COVID-19, в яких можна було прочитати поради на кшталт: пити якомога більше гарячих напоїв, приймати якнайтепліший душ, який може витримати ваше тіло, прати речі при температурі води в пральній машині на 10 градусів вище звичного режиму, а також, що бацили вірусу швидше гинуть при температурах вище за 26 градусів – тому, мовляв, вмикайте опалення вдома на максимум...
Може це й так, але наукових підтверджень цьому немає.
Що ж до теплої погоди та її впливу, то тут так само є різні голоси.
Наприклад, один з епідеміологів Гарвардського університету каже, що з настанням теплої погоди може й буде «помірковане зниження» рівня зараженості новим коронавірусом, але було б «нерозсудливо очікувати лише завдяки (фактору погоди) на зменшення поширення, і щоб це було відчутно».
Влітку також може бути велика епідеміяНіл Фергюсон
Дехто з науковців каже, що якщо погода і влине на пандемію – то зможе знизити рівень зараженості на 10-20 відсотків і навряд чи більше. «Влітку також може бути велика епідемія», – вважає науковець Ніл Фергюсон з Імперського коледжу в Лондоні.
А спільне швейцарсько-шведське дослідження попередніх типів коронавірусів дійшло висновку, що «настання весни та літа може створити враження, що (вірус) успішно взятий під контроль, а насправді інфекційність може знову збільшитись під час зими 2020-21».
Все ж, які зміни може принести тепла погода?
По-перше, якими будуть друга половина весни і літо? Чи вони будуть спекотними – чи прохолодними?
Якщо буде спека – тоді більше шансів на зменшення пандемії.
Дехто вважає, що за спеки навпаки багато хто буде вмикати кондиціонери в автівках і в приміщеннях – і це, мовляв, гратиме на користь вірусу, який при холодних тепраратурах довше може зберігатися на поверхнях.
Iнші плюси й мінуси тепла
До негативних моментів теплої погоди належить те, що вона спокушає все більшу кількість людей не сидіти на фактичному карантині чи в самоізоляції вдома, а виходити до парків, на природу, на свіже повітря, а це означає більше соціальних контактів і більшу наближеність до інших людей в часи, коли якраз дуже потрібне фізичне дистанціювання.
Проте великим позитивом теплої погоди є її гарний вплив на імунітет людини – а саме люди з послабленою імунною системою – зокрема літні – частіше стають мішенню коронавірусу.
Отже, з настанням весняної теплої погоди посилюється імунітет людини і це відбувається кількома способами.
По-перше, сонячне світло допомагає організму виробляти, скажімо, вітамін Д. По-друге, люди починають вживати більше вітамінів із фруктами та овочами. І також довші сонячні дні піднімають настрій і поліпшують емоційний стан. А це також може сприяє посиленню імунітету людини.
Але і цей – імунний – аспект не варто перебільшувати, попереджають науковці.
«Наша імунна система виказує (навіть) щоденний ритм, хоч менше відомо, як вона відрізняється від пори року до пори року», – каже імунулог Наталі Ріддел із Університету Саррей у Британії.
Тепла весна і літо – не замінник інших дій
У порівнянні з соціальним дистанціюванням, погода матиме дуже мале значенняМайкл Скіннер
Все ж науковці закликають не дуже сподіватися на теплу погоду і спеку – вони, якщо і зможуть зменшити пандемію коронавірусу, то лише частково, а краще дотримуватись вимог – обмеження на подорожі, фізичне дистанціювання, носіння масок, миття рук, проходження тестів у разі підозр, дотримання інших вимог карантину тощо.
«Я впевнений, що сезонні відмінності у поведінці вірусу відіграють роль і в його (меншому) поширенні, – вважає британський вірусолог Майкл Скіннер. – Але у порівнянні з ефектом, який справляє соціальне дистанціювання, (погода) матиме дуже мале значення. (Тепла погода) може мати якийсь побічний ефект, але вона не стане замінником самоізоляції».
А Кассим Бухарі додає: «Тепліша температура, можливо, і зробить цей вірус менш ефективним в плані його передачі. Але вона не означатиме кінець передачі (вірусу)».