Доступність посилання

ТОП новини

«Каламутний колір та нудотний запах»: чи безпечна вода в Криму?


У Криму з початку року поновилися скарги на низьку якість води в міських мережах. Про її неприємний запах та «дивний колір» повідомляють у Сімферополі ‒ одному з вододефіцитних регіонів півострова. Підконтрольна Росії місцева влада визнає: вода дійсно доходить до споживачів з невластивим запахом та кольором, але запевняють, що вона не несе шкоди. Це зізнання спровокувало інформаційну хвилю з попередженнями про «хімічну» воду для жителів інших регіонів півострова. Чи варто непокоїтись, з'ясовували Крим.Реалії.

Через обміління водоймищ Сімферополь чотири місяці тому перевели на погодинну подачу води. Місцевим жителям вона доступна по три години вранці та ввечері.

Ялту на подачу води за графіком перевели торік у грудні. Кримські чиновники сподіваються, що ситуація зміниться, коли зимові опади наповнять місцеві водойми. Тим часом вода у кримських кранах викликає все більше нарікань у місцевих жителів.

Винний аміак

Про погану якість води в Сімферополі говорить проросійський активіст Ілля Большедворов.

«Вода давно смердить хлором і намулом. І не тільки в Сімферополі. Води немає», ‒ пише він у соцмережах.

Ілля Большедворов
Ілля Большедворов

Якістю води обурений також сімферополець, ексдепутат підконтрольної Росії місцевої міськради Степан Кіскін. Він вимагає перегляду її вартості для споживачів і покарання для профільних чиновників.

«Погіршення якості води мало автоматично спричинити її здешевлення. Коефіцієнт для споживачів мав бути знижений! Керівник ДУП «Вода Криму» Володимир Баженов взагалі не несе жодної відповідальності за каламутну рідину, яка тече з кранів у наших квартирах. За що взагалі відповідає ця людина? Чому за всі його управлінські помилки він не був відправлений у відставку? Відверто кажучи, мені це складно зрозуміти», ‒ говорить він.

Степан Кіскін
Степан Кіскін

Гендиректор ДУП «Вода Криму» Володимир Баженов зі свого боку ще 25 січня відзвітував, що неприємний запах водогінної води в Сімферополі «практично усунутий».

«Продовжують знижуватися запаси води в наших водоймах. І вперше за всю мою практику і практику моїх колег при таких горизонтах у водосховищах стали надходити на наші очисні споруди первинні води з підвищеним вмістом аміаку. Технологи та хіміки відпрацювали це питання ‒ увімкнений режим очищення вугіллям. Привезли з Міжгірного водосховища запаси вугілля, змінили схему очищення. Споживав сам цю ж воду з Петровських скель. Можу сказати, що запах практично зник», ‒ сказав він на засіданні штабу з питання водозабезпечення Криму в російському уряді півострова.

Володимир Баженов
Володимир Баженов

Раніше Володимир Баженов говорив кримським ЗМІ, що терпіти неприємний запах «залишилося недовго» ‒ через два-три тижні, за його словами, комунальники перестануть відбирати воду з Сімферопольського водосховища, а для потреб Сімферополя під'єднають новий водогін, який з'єднає місто з насосною станцією «Веселе».

Сімферопольське водосховище, грудень 2020 року
Сімферопольське водосховище, грудень 2020 року

У Міністерстві житлово-комунального господарства російського уряду Криму пояснюють «неприємний «аптечний» запах у води» тим, що вона «перед подачею жителям хлорується, аміак вступає в хімічну реакцію з гіпохлоридом натрію».

Кримський активіст, сімферополець Олександр Юр'єв поясненням чиновників про якість води не довіряє.

Не може питна вода мати каламутний колір та нудотний запах
Олександр Юр'єв

«Після обурення сімферопольців з приводу смердючої рідини з наших кранів Міністерство ЖКГ та Баженов почали вести пояснювальну роботу, посилаючись на норми СанПіна, і запевняти нас, що ця рідина відповідає нормам питної води. Я ще раз пояснюю, що не треба нас тримати за ідіотів. Ну не може питна вода мати каламутний колір та нудотний запах. Не може! Тоді це вже не питна вода! Хоч не називайте її такою», ‒ говорить він.

«Небезпечна вода» в Ялті

Після того, як Володимир Баженов публічно визнав «підвищений вміст аміаку» у воді Сімферополя, у соцмережах стали писати про такі ж проблеми в Ялті.

Жителям курортного міста також стали надходити повідомлення в месенджери з попередженнями про небезпеку води в міських мережах і «перевищення амонію втричі в усьому Криму». Автори цих повідомлень посилаються на те, що інформацію про стан води їм «скинули хороші знайомі з МНС».

У ДУП «Водоканал Південного берега Криму» цю інформацію спростовують. У відомстві просять не поширювати неперевірені відомості й запевняють, що щодня проводять всі необхідні проби води. Зокрема, упродовж одного дня на очисній водогінній станції відбирають близько 200 проб і проводять 650 визначень, а з розвідної мережі ПБК ‒ до 70 проб і до 200 визначень, запевняють у ДУП.

«Контроль якості води проводиться за мікробіологічним, паразитологічним, органолептичним, узагальненим, хімічним, радіологічним показниками відповідно до санітарно-епідеміологічних правил та нормативів. Лабораторія оснащена всім необхідним обладнанням, засобами вимірювальної техніки, реактивами і нормативною документацією», ‒ повідомили у «Водоканалі ПБК».

«Посуду помою, потом иду в туалет сливать» | Крым.Реалии ТВ (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

Кореспондент Крим.Реалії в Ялті повідомив, що зараз ознак забруднення води в місті немає.

«Вода з крана тече прозора, чиста й без запаху. У місті на повідомлення в соцмережах відреагували по-різному. Судячи з коментарів, більшість не повірили в «загрозу». Тим більше коли стало зрозуміло, що ці повідомлення ‒ не більше ніж вірусний спам, до того ж спростовані водоканалом», ‒ розповів він.

У пошуках аміаку

Місцевий блог «Ялта.Наблюдаем» оприлюднив дослідження, метою якого було визначення наявності в воді амонію (яким лякали ялтинців у соцмережах) ‒ речовини, що накопичується у природних водах при розчиненні аміаку.

«Таке дослідження кожен може провести у себе вдома без спеціального обладнання та реактивів. Амоній, вступаючи в реакцію з гідроксидом натрію (звичайна каустична сода), розпадається на аміак, сіль і воду. Це інформація зі шкільної програми з хімії за восьмий клас. Додавши в воду з крана, яка нічим не пахне і не має стороннього смаку, гідроксид натрію, потрібно просто понюхати її. Якщо у процесі реакції буде виділятися аміак, запах якого ви ні з чим не переплутаєте, значить, амоній у воді точно є», ‒ пояснюється у блозі суть дослідження.

За результатами тесту його автор стверджує, що «відчув явний запах аміаку» в чашці з водою.

Коментуючи результати дослідження, у лабораторії ДУП «Водоканал Південного берега Криму» повідомили, що вода, яка відповідає нормам, «не може давати реакцію на гідроокис натрію з виділенням аміаку». Фахівці відомства стверджують, що результати домашнього дослідження «не можуть бути повністю об'єктивними, оскільки гідроксид натрію має відповідати ДСТУ 4328-77 і може впливати на результати тесту».

Щоб з'ясувати, чому так вийшло, автору дослідження запропонували подати скаргу на якість води в ДУП «Водоканал Південного берега Криму», де її досліджують шляхом професійного лабораторного аналізу.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG