Доступність посилання

ТОП новини

«Неповага до символів Росії». Кримчанина заарештували за сатиру на Путіна


Карикатура із зображеннями Адольфа Гітлера та Володимира Путіна під час акції біля російського посольства в Польщі проти збройної агресії Росії стосовно України. Варшава, 10 жовтня 2022 року
Карикатура із зображеннями Адольфа Гітлера та Володимира Путіна під час акції біля російського посольства в Польщі проти збройної агресії Росії стосовно України. Варшава, 10 жовтня 2022 року

Карикатури на Російську Федерацію та її лідера Володимира Путіна, а також картинки з українською символікою стали причиною силового та судового переслідування в анексованому Криму. Чим довше Росія воює з Україною, тим більше антивоєнних настроїв фіксують у Криму. Як кримчанина судили за фото у соцмережі, розповідаємо в нашому матеріалі.

Російська влада Криму стверджує, що кримчани в єдиному пориві підтримують повномасштабне вторгнення Росії в Україну і «залишаються єдині в підтримці президента Росії, Збройних сил РФ і всіх цілей СВО» («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР).

Практика репресивної машини доводить інше – кримчан масово переслідують за антивоєнні та проукраїнські погляди. «Закликав «різати русю». Приводом для переслідування мешканця Кіровського району стали фото, які він публікував у соцмережі «Вконтакте».

У підконтрольному Росії Кіровському районному суді серед публікацій, що «дискредитують Збройні сили РФ», назвали «фотозображення у непристойній формі, які ображають людську гідність і суспільну моральність, явну неповагу до суспільства, держави, офіційних символів Росії», а також публікації із «зображенням екстремістської атрибутики».

Що це за фото й атрибутика, у повідомленні суду не уточнюють. Проросійські пабліки пишуть, що йдеться про цілу низку зображень, у яких фігурують російська армія та президент Росії Володимир Путін.

Пости у соцмережі «Вконтакте», за які кримчанина відправили під адмінарешт
Пости у соцмережі «Вконтакте», за які кримчанина відправили під адмінарешт

Подібні картинки – найпоширеніший спосіб висловлення думки за допомогою сатири та карикатур. Але в Криму це стало приводом для затримання людини співробітниками Центру протидії екстремізму кримського главку МВС Росії спільно з ФСБ. Проросійські пабліки стверджують, що затриманий публікував пости, що «ображають Росію, армію і президента, нацистські гасла і закликав «різати русню», заперечував територіальну цілісність країни».

«Покаяння»

Telegram-канал «Крымский СМЕРШ» оприлюднив відео, на якому нібито група силовиків забігає у двір приватного будинку з криками «С*ка!» і кладе на підлогу хазяїна. Після цього його просять представитися. Він називає себе Валерієм Шевчуком.

При цьому повідомлень про затримання кримчанина на офіційних ресурсах російських силовиків немає.

Цей же Telegram-канал опублікував відео, на якому кримчанин у шоломі бійця СОБР і з прапором РФ «кається» у тому, що він «дискредитував армію Росії, президента Росії та народ Росії». Після цього співає гімн федерації.

Чи добровліьно записано це відео, невідомо. Подібні відео з покаяннями від кримчан регулярно з'являються у проросійських Telegram-каналах та ЗМІ. Під деякими автори пишуть, що звернення записано після спілкування з «лікарями».

Богдан Зіза
Богдан Зіза

Художник з Євпаторії Богдан Зіза, засуджений на 15 років за антивоєнну акцію, раніше розповів Крим.Реалії, що представники ФСБ вибивали з нього публічні вибачення, змушуючи кілька разів переказувати написаний ними текст, оскільки він «не дуже щиро кається».

Олександр Таліпов
Олександр Таліпов

«Кримський СМЕРШ» веде провоєнний блогер із Феодосії Олександр Таліпов. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну блогер допомагає російським силовикам переслідувати у Криму людей із проукраїнською чи антивоєнною позиціями.

Суд – штраф – арешт

Валерію Шевчуку – 28 років. Він мешкає у селі Партизани Кіровського району. Його справу розглядали у підконтрольному Москві місцевому районному суді наприкінці червня.

Кримчанина судили за трьома адміністративними статтями КоАП РФ:

  • 20.1 (дрібне хуліганство);
  • 20.3.3 (дискредитація Збройних Сил Росії);
  • 20.3 (пропаганда нацистської атрибутики).
Дані про справу Валерія Шевчука у підконтрольному Росії Кіровському районному суді. Крим, червень 2024 року
Дані про справу Валерія Шевчука у підконтрольному Росії Кіровському районному суді. Крим, червень 2024 року

Суд визнав кримчанина винним та оштрафував його на 90 тис. рублів. Йому призначили 13 діб адміністративного арешту.

Як стверджують у пресслужбі Кіровського райсуду, Валерій Шевчук визнав свою провину на судовому засіданні. Чи так це було насправді, редакції невідомо. Кримчанин публічно не заявляв про свою позицію у цій справі.

Крим.Реалії не вдалося оперативно зв'язатися з ним. Редакція готова надати Валерію Шевчуку та його представникам можливість висловитися про те, що сталося.

«Легалізація репресій»

З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну на Кримському півострові збільшується статистика переслідувань людей за «антивоєнною» статтею 20.3.3 КоАП РФ. За інформацією Представництва президента України в АРК, у червні російські суди в Криму протиправно притягнули до відповідальності щонайменше 22 особи за проукраїнські висловлювання та діяльність.

Випадок із переслідуванням Валерія Шевчука у відомстві назвали одним із проявів суспільних настроїв у Криму, про які не говорить російська влада. Станом на початок липня на Кримському півострові зафіксовано 847 випадків надходження до місцевих судів матеріалів, складених за статтею про дискредитацію ЗС РФ, повідомляють у представництві.

Щонайменше 26 кримчан зазнали адміністративних арештів за демонстрацію української символіки протягом останніх 12 місяців, заявили у червні у громадській організації «Кримський процес».

Загалом з червня 2023 року до червня 2024 року експерти організації верифікували 59 випадків судових переслідувань кримчан за нормами антиекстремістського законодавства за демонстрацію проукраїнських переконань.

Майже в половині випадків (45%) російська влада не обмежилася одним судовим переслідуванням і притягнула кримчан додатково до відповідальності за «дискредитацію російської армії», хуліганство, порушення міграційного законодавства, а також піддавала принизливим процедурам «відеовибачень» або звільненням.

Переможний» банер із літерами «Z» та «V» на портику адміністративної будівлі підприємства «Чорноморнафтогаз» у Сімферополі. Крим, 15 квітня 2022 року
Переможний» банер із літерами «Z» та «V» на портику адміністративної будівлі підприємства «Чорноморнафтогаз» у Сімферополі. Крим, 15 квітня 2022 року

У «Кримському процесі» звертають увагу на те, що кримські суди при розгляді таких справ не спираються у своїх висновках на думку фахівця або такими фахівцями виступають оперативні співробітники Центру протидії екстремізму чи сторонні люди, у яких було відібрано потрібні для суду пояснення.

Такий підхід до розгляду справ щодо кримчан із проукраїнськими переконаннями у «Кримському процесі» вважають штучною легалізацією та формальним виправданням незаконних репресивних дій під виглядом боротьби з нацизмом та екстремізмом.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG