Доступність посилання

ТОП новини

«За Росію воює армія, а за Україну – народ»: у Криму судять комунальників, які не згодні з війною


ФСБ РФ. Ілюстративне фото
ФСБ РФ. Ілюстративне фото

Крим.Реалії стежать за антивоєнними протестами на анексованому Росією Кримському півострові. За даними правозахисників, кількість судових справ, розглянутих у регіоні за антивоєнною статтею 20.3.3 КоАП Росії, вже наближається до тисячі. Серед тих, кого переслідують за незгоду з війною, опинилися працівники місцевих комунальних підприємств. Про те, як кримські комунальники протестують проти війни РФ з Україною, розповідаємо у нашому матеріалі.

Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, в анексованому Криму почали фіксувати масові антивоєнні протести. Вони проявляються у різних формах: від антивоєнних постів у соцмережах до прослуховування українських пісень та появи жовто-синіх елементів в одязі.

Антивоєнні погляди демонструють люди з різних сфер, включаючи представників місцевого бізнесу, держслужбовців та пенсіонерів, від яких російська влада вимагає лояльності. Нещодавно у Криму з'явилися випадки переслідувань працівників комунальних підприємств.

До суду – за військові картинки

У травні в суді за антивоєнною статтею опинився мешканець Сімферополя Рустем Небієв, який працює електриком у міському муніципальному підприємстві «Киевский Жилсервис». Його переслідували на підставі протоколу російських силовиків за пост у соцмережі «Одноклассники».

«Він під нікнеймом (під псевдонімом – КР) опублікував інформацію, на якій зображено трьох військових, що стоять, на касці яких зображені прапори Польщі, України та Ічкерії, які здійснюють бойові дії проти збройних сил РФ, а також зображення російської установки ЗРГК «Панцир-C1» з коментарем про захоплену цією технікою силами спеціальних операцій Збройних сил України і це особливий трофей для України. Цим здійснив публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних сил РФ з метою захисту інтересів Росії та її громадян», – йдеться у рішенні суду, текст якого мають Крим.Реалії.

ЗРГК «Панцирь-С1». Ілюстративне фото
ЗРГК «Панцирь-С1». Ілюстративне фото

На підставі цього суд дійшов висновку, що кримчанин вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 20.3.3 КоАП України.

Крім того, суд встановив, що кримчанин також опублікував у соцмережі «Вконтакте» відеоролик із зображенням карти України у кольорах її прапора зі словами: «Переможемо у війні, бо за Росію воює армія, а за Україну воює народ, слава Україні».

Суд вважав, що це адмінправопорушення «пов'язане з зазіханням на громадський порядок та громадську безпеку, свідчить про високий рівень суспільної небезпеки правопорушень у зазначеній сфері».

Суддя підконтрольного Росії Київського районного суду міста Сімферополя Олексій Микитюк оштрафував Рустема Небієва на 30 тис. рублів.

Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя (фасад). Крим, ілюстративне фото
Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя (фасад). Крим, ілюстративне фото

У судовому засіданні кримчанин вину визнав «повністю і в скоєному щиро покаявся», а також у присутності співробітників Центру протидії екстремізму кримського главку МВС Росії зазначені записи із соцмереж видалив, йдеться у рішенні суду.

Позиція Рустема Небієва у цій справі невідома. Крим.Реалії з ним зв'язатися не вдалося. Редакція готова надати можливість йому та його представникам висловитись про цю справу.

Стягнення за «висловлювання проти «СВО»

Місяцем раніше в суді опинився співробітник комунального підприємства «Ялта горсвет» Юрій Фандюшкін. До його переслідування за антивоєнною статтею стосується Telegram-канал «Кримський СМЕРШ» провоєнного блогера з Феодосії Олександра Таліпова. Він та його команда допомагають російським спецслужбам переслідувати кримчан із проукраїнськими та антивоєнними поглядами.

За версією Telegram-каналу, Юрій Фандюшкін «в особистому спілкуванні серед співробітників та звичайних громадян висловлювався проти СВО («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР), дискредитував армію та країну».

Електрики КП «Ялта горсовет». Крим, 22 марта 2024 года
Електрики КП «Ялта горсовет». Крим, 22 марта 2024 года

Чи це так, достеменно невідомо. Юрій Фандюшкін публічно не коментував цю справу. У відкритому доступі також немає рішення суду у його справі, з якого можна було б отримати інформацію про обставини цього правопорушення.

«Кримський СМЕРШ» оприлюднив відео, на якому людина, яка називає себе Юрієм Фандюшкіним, «визнає провину» і обіцяє, що «надалі більше не повториться».
Чи добровільно зроблено це публічне покаяння, достеменно невідомо. Подібні відео з покаяннями від кримчан за антивоєнну позицію часто з'являються у проросійських Telegram-каналах та ЗМІ. Під деякими відео автори пишуть, що звернення записано після спілкування із «лікарями».

Художник із Євпаторії Богдан Зіза, засуджений на 15 років позбавлення волі за антивоєнну акцію, раніше розповів Крим.

Справу Юрія Фандюшкіна розглядала суддя підконтрольного Росії Ялтинського міського суду Христина Кириллова. Вона визнала його винним за статтею 20.3.3 КоАП Росії (дискредитація Збройних сил Росії) та призначила стягнення. Яке саме на сайті суду не уточнюється.

Судячи із запису в журналі діловодства, протокол кримських силовиків щодо Юрія Фандюшкіна суддя розглянула за хвилину. Рівно стільки часу вказано з призначення першого засідання суду до винесення рішення.

Крим.Реалії готові надати Юрію Фандюшкіну та його представникам можливість висловити свою позицію у цій справі.

«Стаття для легалізації репресій»

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підконтрольні Москві кримські суди розглянули понад 700 адміністративних справ за антивоєнною статтею 20.3.3 КоАП РФ, повідомляє проект «Кримський процес». У 98% випадках суди визнавали людей винними.

На Кримському півострові збільшується статистика переслідувань людей за цією статтею, зазначають автори дослідження.

Більшість переслідувань (60%), за їхньою інформацією, стосуються людей, які розміщують проукраїнські повідомлення на своїх сторінках у соцмережах. На другому місці (28%) – протоколи за усні висловлювання думок.

«Розгляд протоколів про «дискредитацію російської армії» в судах Криму пов'язаний із системними порушеннями основних стандартів доступу до справедливого правосуддя – принципів публічності, змагальності сторін, права на захист та неупередженість судового розгляду. Більшість випадків судового розгляду мають низку ознак політично вмотивованого переслідування за висловлювання поглядів», – стверджують експерти.

Сама ж стаття 20.3.3 КоАП Росії протягом двох років «дедалі активніше використовується виключно як один із інструментів для легалізації репресій, спрямованих на придушення антивоєнних та проукраїнських настроїв у Криму», заявляють у «Кримському процесі».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG