Доступність посилання

ТОП новини

Кримськотатарський активіст про ситуацію з водою в Криму: «Катастрофи немає»


Наріман Джелял
Наріман Джелял

Кримськотатарський активіст Наріман Джелял в ефірі Радіо Крим.Реалії розкритикував заяву нового прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо подачі води до Криму і заявив, що ситуація з водою на півострові «не катастрофічна».

«Я живу в Криму постійно. Ситуація така, яка була там завжди. На півострові завжди відчувалися проблеми з водою, але, в принципі, для споживання населення її було достатньо. Проблеми відчували кілька міст, і дніпровська вода була, в першу чергу, необхідна для сільського господарства – це північні райони Криму, де вирощували рис і овочі. Зараз російська влада по-хижацьки поставилась до цього і розконсервувала свердловини, тому що завод «Кримський титан» дуже активно споживає воду, а величезне будівництво також вимагає великих її обсягів. Це ніяк не пов'язано з обсягами, необхідними громадянам України, про яких так дбає прем'єр-міністр. Катастрофи немає!» – підкреслив Джелял.

Він висловив здивування, що представники української влади проявляють «некомпетентність» у питанні подачі води до Криму.

«Мене дивує, що голова уряду України може дозволяти собі висловлювання, що демонструють його абсолютну некомпетентність у цьому питанні. Він не знає норм міжнародного права, позицію України, її президента. Ну, візьми ти паузу, розберися, порадься. Інша справа, що багато хто переконаний: такі висловлювання, в тому числі голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, виникають не просто так. Ніби є наполегливе бажання нав'язати українському суспільству і державі розуміння того, що в Крим воду треба подавати. Виникає питання: від кого прем'єр-міністр України почув, що в Криму посуха, що у них катастрофічна ситуація з водою, що люди плачуть, мовляв, у крані немає води?» – зазначив активіст.

Увечері 5 березня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час ток-шоу «Право на владу» стверджував, що його Кабмін «не перекриє воду для українців у Криму» і заявив, що неподання води «призведе до гуманітарної катастрофи».

Пізніше він написав у Facebook, що українська влада не може подавати воду в Крим до деокупації півострова, тому що «неможливо з технічних причин поділити воду, яка піде людям і воду, яка піде на військові бази (Росії – КР)».

У Меджлісі кримськотатарського народу вважають, що заява нового прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля про воду для Криму є «підлим ударом у спину тим, хто не змирився з окупацією Криму».

6 березня Денис Шмигаль заявив, що українцям в анексованому Росією Криму постачатимуть воду у випадку гуманітарної загрози.

Раніше українська влада неодноразово заявляла про те, що водопостачання анексованого Криму буде відновлене тільки після деокупації півострова.

4 березня підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов розповів, що найменш забезпечені якісною водою Саки, Євпаторія, Красноперекопськ, а також Красноперекопський і Першотравневий райони.

У лютому голова підконтрольного Москві Держкомітету з водного господарства та меліорації Криму Ігор Вайль повідомив, що питної води в Сімферополі залишилося максимум на 90-100 днів.

Російський голова адміністрації Сімферополя Олена Проценко повідомляла, що заради економії води сімферопольцям даватимуть гарячу воду тільки по вихідним.

Після цього російський голова уряду Криму Юрій Гоцанюк сказав, що в Сімферополі немає необхідності обмежувати подачу води. Але при цьому закликав кримчан дбайливо ставитися «до такого цінного для півострова ресурсу».

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG